В Кюстендилска област яма проблеми, свързани с транспорта на ученици до учебните заведения. Данните са от изследване, включени в доклад "Пътят на българското средно образование - с различна (не)проходимост за всеки ученик и семейството му".
Проучването е изготвено на база изследвания за това как се прилагат национални политики в сферата на средното образование в пет области - Сливен, Враца, Разград, Кюстендил и Велико Търново през 2023/2024г. Докладът беше представен в Кюстендил от Огнян Исаев, директор на програма "Образователни възможности и постижения" във фондация "Тръст за социална алтернатива" и Даниела Адамова от Младежка фондация "Арете" – България.
В доклада са проучени фактори като транспортните разходи, тези за купуването на учебници и пособия и отражението им върху ангажираността на учениците в образователния процес. Разгледан е и факторът изхранване на учениците. В област Кюстендил в проучването са обхванати общо 25 училища. Според проучването, за учебните 2021/2022 и 2022/2023 години в областта няма ученик, завършил основно образование, който да не е записан в училище, предоставящо средно образование. Според данните са осигурени безплатни учебници и за учениците от 8-12 клас. Има общински и училищни стипендии за социално слаби ученици и за даровити ученици, а всички училища участват с проекти по национални програми. Проучването обаче показва, че учениците, завършили 12 клас през 2022/2023 учебна година са 611, а когато този випуск е завършвал 7 клас през 2018 г., завършилите ученици са били 1190. В доклада е посочено, че отпаднали през учебните 2021/2022 и 2022/2023 години са 32 ученици през първата и 46 ученици през втората учебна година. Сред причините за това са преминаване на ученици в самостоятелна форма на обучение, заминаване в чужбина при работещи там родители. В някои общини се е наложило участващите в проекта да изискат част от информацията по Закона за достъп до обществена информация. "За мен лично беше любопитна невъзможността да се предостави точна бройка на младежите от 15 до 19 години, които живеят в даденото населено място. По справки на ГРАО примерно в една от общините има над 300 деца между 15 и 19 години, а реално в общината са около 25. Оказа се, че това се дължи на близостта до границата и наличието на младежи, регистрирани на българска територия, които реално не живеят там", разказа Даниела Адамова.
Днес ще бъде предимно слънчево, но студено. Преди обяд над Дунавската равнина ще има намалена видимост и ниска слоеста облачност. Ще духа слаб вятър предимно от север-североизток. Максималните температури в повечето места ще бъдат между минус 5° и 0° градуса. В планините ще бъде предимно слънчево, ветровито и студено. Ще духа умерен, по високите части..
В Кюстендил почетоха паметта на Апостола на свободата Васил Левски, личност, превърнала се за българите в мярка за героизъм и саможертва, смелост и правдивост, за добродетелност и почтеност. Пред паметника на Дякона присъстваха кметът на Община Кюстендил, областният управител на Кюстендилска област, председателят на Общински съвет в града,..
Перничани сведоха глави пред делото на Апостола на свободата Васил Левски. Общоградското поклонение по повод 152-та годишнина отнеговата гибел събра пред паметника му в центъра на Перник представители на местната власт, политици и граждани. Сред присъстващите имаше и стотици ученици. Сред официалните лица бяха областният управител Людмил Веселинов,..
С поднасяне на венци и цветя жители и гости на бобовдолското село Новоселяне отбелязаха 152 години от гибелта на Апостола на свободата – Васил Левски. Признателни родолюбци сведоха глава пред бюст – паметника на героя, който бе изграден през 2015 година. Историята разказва, че Дякона Левски е основал именно в Новоселяне първия и единствен таен..
Община Благоевград пуска безплатни автобуси на Голяма (Месопустна) задушница, парк „Македония“ е отворен за паркиране на МПС Линия №2 от градския транспорт в Благоевград, която обслужва спирките в близост до стария и новия гробищен парк в областния център, ще е безплатна за времето от 07.00 ч. до 13.00 ч. на 22 февруари, когато отбелязваме Голяма..
Темата със спекулациите по отношение на „шопската нация“ беше дискутирана на конференция в в Босилеград, Сърбия. По време на форума, в който участваха учени, депутати, активисти, беше изказано мнението, че нашите сънародници от другата страна на границата нямат нужда от лозунги и от потупване по рамото, а от реална помощ. Винаги става въпрос за..
На днешното си редовно заседание правителството трябва да създаде Съвет за развитие при Министерския съвет. Изпълнителната власт ще обсъжда промени в Националния план за действие при временна закрила и Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Министрите се очаква да отпуснат и допълнителни средства по бюджета на Конституционния съд, както и..