Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ВиК Благоевград възстанови водопровод над река Места

Снимка: ВиК Благоевград

ВиК Благоевград възстанови и модернизация на водопровод над река Места. През декември 2021 г. участък от довеждащия водопровод, осигуряващ питейно водоснабдяване на населените места в община Гърмен и община Хаджидимово, беше изцяло разрушен от проливни дъждове и високите води на река Места.
Вследствие на аварията над 10 000 жители и гости на засегнатите населени места останаха с нарушено или преустановено водоснабдяване в продължение на няколко дни. Водоподаването беше временно възстановено чрез изграждане на авариен водопровод над реката.
С цел осигуряване на надеждно и устойчиво водоснабдяване, „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Благоевград извърши реконструкция на компрометирания участък от водопровода.
Новият водопровод е изграден по мостова конструкция с дължина 162 метра, преминаваща над река Места. За защита от замръзване водопроводът е изолиран с топлоизолация от каменно-минерална вата, разположена между него и обшивка от поцинкована ламарина.
Съоръжението е защитено от дънна и брегова ерозия чрез изградена брегозащита, която включва модулни елементи – габиони и матраци. Те са изработени от двойно-усукана, хексагонална мрежа с дълбоко поцинковано и полимерно покритие, осигуряващо висока степен на антикорозионна защита и устойчивост на износване и стареене.

По публикацията работи: Весела Сукалинска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Вотът на недоверие срещу кабинета влиза за обсъждане в НС

Първият вот на недоверие към кабинета на Росен Желязков влиза за обсъждане в парламента.  Вотът е за провал във външната политика и е иницииран от "Възраждане" с подкрепата на още две формации - "Величие" и МЕЧ. "Възраждане", "Величие" и МЕЧ разполагат с общо 54 гласа – достатъчни за иницииране на вот на недоверие, но не и за да мине.  Още при..

публикувано на 02.04.25 в 09:24

Правителството отпуска 34 400 000 лева за добавки за Великден

Правителството ще отпусне днес 34 400 000 лева за да се изплатят добавки за Великден на възрастните, които получават пенсии до линията на бедност от 638 лева.  Близо 670 000 са хората, които ще получат празничния бонус. Правителството ще одобри и Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2024 година. МС ще..

публикувано на 02.04.25 в 09:22

Облачно с превалявания

  Днес съществена промяна на времето няма да настъпи – ще бъде облачно и на много места с временно прекъсване ще продължи да вали дъжд. В края на деня валежите ще отслабнат и ще започнат да спират. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, максималните – между 10° и 15°.

публикувано на 02.04.25 в 06:59

Проверяват язовирите и реките в област Кюстендил

Областната администрация в Кюстендил започна проверки за състоянието на язовирните стени и на проводимостта на речните участъци в Кюстендилско. Целта е да се установи дали има повишен риск от възникване на аварийни ситуации и да се предотвратят евентуалните опасности за населените места и хората в региона. Две междуведомствени комисии са създадени със..

публикувано на 01.04.25 в 17:13

Турнир по шах „Купа Разлог 2025“

Разлог бе домакин на престижния турнир по ускорен шах „Купа Разлог 2025“, който привлече 74 шахматисти от цялата страна, включително над 20 деца и двама участници от Република Северна Македония. Събитието бе организирано от Община Разлог, с личната подкрепа на кмета на общината инж. Красимир Герчев и с помощта на треньора по шах Иван Пенджаков. Главен..

публикувано на 01.04.25 в 14:36

Почистват коритото на река Джубрена

Аварийно почистване на коритото на река Джубрена предприе Община Дупница.  Акцията започна от село Крайници, но ще обхване и района на Червен брег. Почистват се натрупаните наноси, премахва се дървесната и храстовидна растителност и се укрепват речните брегове. Основната цел е да се предотвратят евентуални наводнения, които биха възникнали при обилни..

публикувано на 01.04.25 в 14:18

Вълнуващи посещения в Музея на водата

По повод Световния ден на водата, ВиК Благоевград организира специални посещения в Музея на водата и пречиствателните станции за питейни води в градовете Благоевград и Гоце Делчев. Събитието привлече десетки посетители, сред които деца от детски градини, ученици и студенти, които с любопитство научиха повече за процесите на пречистване на водата и..

публикувано на 01.04.25 в 13:58