Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горски, пожарникари и военни с обща акция по залесяване на опожарени гори

Снимка: ЮЗДП


Служители на ЮЗДП, РСПБЗН и Военно формирование 26400 заедно ще залесяват в района на Струмяни, където през лятото на 2024 година пожар засегна 16 000 декара гори. Жителите на две села бяха евакуирани, а стотици горски служители, пожарникари, военни и доброволци с дни потушаваха огъня. 
През изминалата година пожарите на територията на ЮЗДП са над 60 като половината пламнаха през месеците юли и август. Освен в Малешевската планина, в района на Струмяни, най-големите пожари бяха в района на териториалните поделения в Катунци и Симитли. В огъня в село Сенокос изгоряха и къщи.
Близо 800 горски служители от почти всички стопанства участват в гасенето на огнените стихии през 2024 година. Активна роля имат и специализираните високопроходими горски противопожарни коли.
Съвместната акция по залесяването на над 1000 фиданки в района на опожарената гора над Струмяни ще се проведе на 10 април (четвъртък) от 9:00 часа.

По публикацията работи: Весела Сукалинска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Земетресение с магнитуд 3.5 в района на град Симитли

По данни на Националния Сеизмологичен център към Националнияинститут по геофизика, геодезия и география - БАН , в 16:48 ч., е регистрирано земетресение с магнитуд 3.5 в района на град Симитли, област Благоевград. Епицентърът е на 15 км от Благоевград, на 50 км от град Сандански и на 90 км от град София. До момента има данни..

публикувано на 17.11.25 в 17:29

50 години камерен оркестър „Орфей”

С юбилеен концерт пернишкият камерен оркестър „Орфей” ще отбележи 50- годишнината от създаването си. Концертът ще се състои тази вечер от 18.00 часа в музикалното фоайе на Двореца на културата. Концертът е под наслов „Традицията е жива”, а солисти в него ще бъдат цигуларите Ангел Станков и Лиляна Якимова- Димитрова, каза диригентът маестро Райчо..

публикувано на 17.11.25 в 12:45

ЕК прогнозира по-бавен растеж на българската икономика през 2026 г. и 2027 г.

Растежът на българската икономика се очаква да се забави от 3,0% през настоящата година до 2,7% през 2026 г. и до 2,1% през 2027 г., се казва в оповестената от Европейската комисия годишна есенна икономическа прогноза. Забавянето се дължи най-вече на по-слаба вътрешна активност, свързана със спад на потреблението и инвестициите. През 2024 г...

публикувано на 17.11.25 в 12:34

Такса смет 2026 – обсъждане в Благоевград

Община Благоевград публикува за обществено обсъждане проекта на План-сметка за разходите за управление на битовите отпадъци за 2026 г. и размера на таксата за единица основа, придружени от подробен доклад с анализи, мотиви и прогнози. Документите описват ключовите дейности и необходимите средства за поддържане на чистотата в града и населените..

публикувано на 17.11.25 в 12:26

НСИ: Българите ядат по-малко хляб, сирене и зеленчуци, но повече плодове

Българите ядат по-малко хляб, сирене и зеленчуци, но повече плодове – това сочат най-новите данни на Националния статистически институт за потреблението на домакинствата през третото тримесечие на 2025г. в сравнение със същия период на миналата година. Без промяна остава консумацията на колбаси, зрял фасул и картофи. Най-големите разходи на българите са..

публикувано на 17.11.25 в 10:33

Откриват нова зала в музея в Дупница

Историческият музей в Дупница ще открие новата си зала за временни експозиции с изложбата „Бунтът в малкия град. Истории от късния соцреализъм“.  Откриването е насрочено за 25 ноември от 18ч. в бившия Младежки дом. Какви са били алтернативните младежи през късния соц - бунтари срещу тогавашния режим или просто цветни, различни и провокиращи вниманието..

публикувано на 17.11.25 в 09:39

Мъглив понеделник, максимални температури до 21°

Днес над страната ще има значителна висока облачност. В Дунавската равнина на много места през целия ден ще остане мъгливо и почти тихо. Според прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология до обед мъгливо ще е и в южната половина от страната. Около и след обяд вятърът ще се ориентира от юг-югозапад и ще е умерен, на север от планините..

публикувано на 17.11.25 в 09:10