Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверяват за неправомерна сеч на борове в пернишкото село Рударци

Снимка: архив

Регионалната дирекция по горите в Кюстендил проверява сеч на борове в пернишкото село Рударци. Горските служители са реагирали на сигнал на жители в курортното селище.

На място е установено, че в урегулиран поземлен имот на ул. "Борова гора”, представляващ дворно място, се води сеч на черен бор. Като основание е представено разрешително за сеч от община Перник с дата 14.01.2025г., с което се разрешава премахването на 34 броя дървета. 

Поради факта, че горецитираният имот все пак има характеристика на гора по смисъла на Закона за горите и е инвентаризиран и включен в горскостопанския план на ТП ДГС "Радомир“-2018 г., е изпратено писмо до Община Перник. Питанията към администрацията са две - кога е променено предназначението на въпросния имот и на какво основание, и съгласно какъв нормативен документ, горската територия в землището на селото е преминала в урбанизирана.  

Целта е да се установи дали са спазени предвидените в закона за горите процедури по промяна предназначението на територията от горска в урбанизирана и съответно дали разрешителното за сеч от община Перник е издадено законосъобразно.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Два опита за измами от румънски граждани на автомагистрала „Струма“

Два опита за измами от румънски граждани са направени на автомагистрала „Струма“, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Перник. Чужденците спирали автомобилите си в аварийната лента и под предлог, че са закъсали, спирали български коли за помощ. Двата опита за измама са от края на миналата и началото на тази седмица. Те са останали недовършени, като при..

публикувано на 09.04.25 в 12:23

Разкриха извършител на палеж в Перник

Извършител на палеж е разкрит от криминалисти на ОДМВР – Перник. Той е задържан до 72 часа и е привлечен като обвиняем. За подобни деяния законът предвижда лишаване от свобода от 3 до 12 години. Палежът е от 31 март т.г. Около 03.30 ч. през нощта е подаден сигнал за горящи автомобили в пернишкия кв. „Димова махала“. На място служители на полицията и..

публикувано на 09.04.25 в 11:54

Министерството на земеделието и храните с Национална информационна кампания

Министерството на земеделието и храните провежда Национална информационна кампания за Директни плащания 2025. Тя се провежда в областните градове в цялата страна по определен график. В Благоевград днес министерството беше представено от заместник-министър Иван Капитанов. Десетки земеделски стопани присъстваха на срещата в зала 22-ри септември, за..

публикувано на 09.04.25 в 11:52

Премиерът Желязков разпореди: Системен подход на пътния контрол

Премиерът Росен Желязков разпореди на МВР да засили контрола по пътищата за предстоящите Великденски празници, пише БНР. Преди заседанието на Министерския съвет Желязков е обсъдил със службите за сигурност мерки за противодействие на контрабандата Мерките срещу войната по пътищата ще са сред темите и на днешното правителствено заседание, обяви..

публикувано на 09.04.25 в 11:24

Разследват грабеж от офис за парични преводи в Перник

Служители от ОДМВР – Перник разследват случай на грабеж от офис за парични преводи. Сигналът е подаден снощи, около 10 минути преди полунощ. По данни на служителката от финансовата институция мъж с качулка нахлул в помещението и размахвайки нож отнел сума в размер на 4500 лв., след което избягал.  Пристигналите на място служители на полицията и на..

публикувано на 09.04.25 в 11:23

Обсъдиха количествата дърва за огрев на работна среща в Симитли

В Заседателната зала на Общинска администрация – Симитли се проведе работна среща между кмета на Община Симитли Апостол Апостолов, кметовете по населени места в общината и директора на ДГС – Симитли инж. Благой Кишев. На срещата бяха обсъдени количествата дървесина, налични към момента на склад, както и предвидените количества дърва за огрев за..

публикувано на 09.04.25 в 10:24

Ограничено е движението в тунела "Мало Бучино" на АМ "Струма"

Движението в тунела "Мало Бучино" на АМ "Струма" в посока Перник се осъществява в изпреварващата лента, поради ремонт на пътната настилка, съобщават от Агенция “Пътна инфраструктура”. Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Трафикът се регулира с пътни знаци.

публикувано на 09.04.25 в 10:20