Кръгла маса, посветена на бъдещето в образованието на територията на общината, се проведе в Кюстендил. На срещата по инициатива на кмета на общината Огнян Атанасов бяха обсъдени проблеми, перспективи и евентуално нормативни промени в сферата на образованието, които да бъдат направени така, че да са удовлетворени и бизнесът, и гражданите и то по начин, който да не създава напрежение между отделните учебни заведения в района.
В началото на форума кметът на Кюстендил припомни, че темата е била повдигната на заседание на Общинския съвет, във връзка с предложение за преобразуването на ОУ "Марин Дринов" в Кюстендил в средно училище и създаването на паралелка по роботика, която да изучава различни науки, подготвяйки специалисти в тази област. "Така завършилите тази паралелка ще могат да участват в над 90 процента от производството на територията на общината", коментира кметът Атанасов. Той посочи, че опасенията от създаването на такава паралелка са били свързани с това, че тя би ощетила професионалните гимназии.
Според учители обаче има липса на интерес на децата към определи паралелки и те масово се насочват в една посока. Трудно е да се влияе на общественото мнение, а и няма интерес от това децата да работят в производството, коментираха учители. На срещата присъстваха народните представители от района. В дискусията, чийто домакин е областният управител Александър Пандурски, участваха и представители на Министерството на образованието и науката, директорите на училища в града, представители на администрациите на останалите общини в Кюстендилска област.
Пролетното издание на Панаир на кариерата събра на едно място над 18 представители на фирми - работодатели от различни сектори и млади хора, които търсят реализация на пазара на труда. Събитието е организирано от Община Благоевград заедно с младежката неправителствена организация Ротаракт от двата университета – ЮЗУ и АУБ. Панаирът на кариерата..
С благослов на хляба от отец Андон Шавулев от благоевградската църква „Въведение Богородично“ бе поставено началото на 26-то издание на Националния ученически празник „За хляба наш“. Директорът на Център за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград Богдана Костадинова приветства с добре дошли всички гости от Враца, Бяла..
Ученици от Детско полицейско управление в 12-то основно училище в Перник раздаваха флаери на водачи на МПС на паркинга на един от големите търговски обекти в града. Инициативата е на ОДМВР и е част от кампанията „Внимание! Пешеходци зад автомобила”. Кампанията стартира на 12 февруари т.г. На видни места на паркингите бяха поставени табели, които да..
Общинската съветничка от БСП в Гоце Делчев Гергана Орманлиева е назначена за заместник-директор на Агенцията по заетостта. Назначението ѝ идва след повече от десетилетие активно участие в местната политика и социалната сфера, а за мнозина тя е едно от разпознаваемите лица на левицата в региона. Орманлиева е добре позната на жителите на Гоце Делчев,..
Представители на Благоевградската адвокатстка колегия отбелязаха своя професионален празник – Деня на юриста и на българската Конституция като засадиха десет дръвчета в центъра на областния град. Инициативата бе реализирана съвместно с представители на Общинско предприятие „Озеленяване“. В 13 часа юристите дойдоха на ул. „Иларион..
Тази година се навършват 70 години от създаването на III ОУ “Димитър Талев” в Благоевград. Юбилеят ще бъде отбелязан с тържествен концерт на 23 май в Зала “Яворов”. "В исторически план на 50 -тата годишнина отчетохме, че над 9 хиляди души са завършилите образование в учебното заведение" - това каза в ефира на РБ директорът на III ОУ “Димитър Талев”..
С конкурс за научна разработка започна 26-то издание на Националния ученически празник „За хляба наш…“, който традиционно се провежда в Благоевград. Ученици от Враца, Хасково, Бяла Слатина, Добрич съчетават традиция и модерност в представянето на проектите си за хляба. Събитието откри директорът на Център за личностно и творческо развитие на..