Камерите на тол системата, които са разположени почти по цялата пътна мрежа в страната, вече могат да следят и за превишение на скоростта.
Това стана факт с промените в Закона за движението по пътищата, който предвиждат камерите на тол системата да започнат да следят автомобилите и за средна скорост.
Тол камерите ще бъдат използвани за контрол на скоростта по пътищата
Тестовете започнаха в началото на април, като за тях са предвидени 500 преминавания при различни скорости, атмосферни условия и в различни части на денонощието. За всяко преминаване се сравнява реална скорост на автомобила с отчетената от системата по предварително утвърдена методика.
Министър Караджов за 37-те мерки: За всяка има срок и кой е отговорен
Директорът на "Националното тол управление" инж. Олег Асенов обясни пред Нова тв, че информацията от камерата за средна скорост ще стига веднага до интерфейс, свързан с МВР.
"Оттам нататък обработката на фишове ще бъде по обичайния механизъм - вероятно до няколко дни ще се получава съобщение чрез SMS, или чрез платформа за чатове. Глобите за средна скорост няма да се различават от тези към момента.
Контролът от началото до края на отсечка не се прилага за по-дълги участъци. Стартирахме два проекта за публичност на информацията. До края на годината ще може да се вижда средното време за преминаване на определена отсечка спрямо средната скорост, която е засечена", обясни той.
Така още 294 камери ще засичат скоростта по пътищата у нас. На всяка отсечка ще има по една двойка камери. Тол системата ще предава данните за средна скорост на полицията автоматично, но все още няма глобени, тъй като периодът на функционирането ѝ в момента е тестови.
"По-ефективно ще бъде засичането на средна скорост на къси участъци - с дължина между 2 и 20 км. Около 80 такива ще бъдат проследени на първия етап и ще ги въвеждаме поетапно. По маршрута София - Кулата могат да бъдат реализирани между 8 и 10 отсечки, при София - Варна може да са дори 12, а от София до Пловдив - 4 или 5. По отсечката от Троян към София има девет камери, които може да участват в засичане на средна скорост. Броят им трябва да се определи така, че да влияе на пътната безопасност", каза инж. Асенов.
Според него най-важното е да се подберат участъците с по-голяма концентрация на пътни произшествия, за да се развие механизъм за контрол с възпираща функция.
"Системата за засичане на средна скорост работи на база на разпознаване на регистрационни номера и категория на автомобила. Четем данните на влизане и излизане от отсечката, така че няма как да се регистрира нарушение на кола, която не е присъствала на място", коментира той.
"Тол камерите може да се използват и за засичане на агресивно поведение - чрез функция за каране на малка дистанция", отбеляза още директорът на "Националното тол управление".
Смъртността в България остава най-висока в Европа, информират от Институтът за изследване на населението и човека - Българската академия на науките (ИИНЧ - БАН). Общият среден коефициент в Европа е 10,8% за 2023 г., а у нас е 15,7 на сто. През 2024 г. общият коефициент на смъртност в нашата страна бележи лек спад до 15,6% спрямо предходната година и..
Поетапни ремонтни дейности в участъци от АМ "Струма“ на територия на област Кюстендил, започват от днес. По време на работата ще се въвеждат временни промени в организацията на движението, като трафикът ще се пренасочва в лентата, в която не се работи, съобщиха от Областното пътно управление в Кюстендил. Днес промени и ограничение на движението до..
По случай 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност се организира изложба на Кирил, Иван и Стоян Божкилови и техни ученици от курсовете по рисуване. Проявата ще се състои на 22 май (четвъртък) от 18:00 ч. в х удожествената галерия в Дома на културата в Сандански. За първи..
Продължават земетресенията на гръцкия остров Евия. Затвориха училищата. Мощно земетресение е регистрирано в Егейско море, няма данни за жертви и разрушения Последното земетресение от 4,6 по Рихтер беше усетено силно и в Атина. През последното денонощие бяха регистрирани трусове с магнитуд от 4,5 и 3,7 по Рихтер, съобщават от Института по..
На 19 май почитаме свети свещеномъченик Патрикий, епископ Пруски (Брусенски) и свети мъченик Калут Египтянин. Свети Патрикий живял през I век и е бил епископ на град Прусия, наричан още Бруса, във Витиния (Мала Азия). Той открито и смело проповядвал учението на Христос Спасителя. За това той бил заловен заедно с трима свещеници, Акакий, Меандър и..
Днес преди обяд ще бъде предимно слънчево. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и главно в планините и в Северна България ще има краткотрайни валежи. Ще духа умерен вятър от северозапад. Максималните температури ще бъдат между 20° и 25°.
Министър-председателят Росен Желязков лично поздрави папа Лъв XIV, който беше интронизиран днес. Двамата имаха кратък разговор след края на тържествената литургия във Ватикана, когато с папата се видяха ръководителите на делегациите, присъстващи на събитието. "Уверих го, че отношенията между българската държава и Ватикана ще продължат да се развиват..