Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разпети петък е

Автор:
Снимка: БГНЕС

Днес, 18 април, е Велики петък – най-скръбният ден за християнския свят. Нарича се още Разпети петък заради страшните страдания, които невинен Спасителят на човечеството изтърпял - бичуването, поруганието, разпъването и кръстната смърт.

С тежкия кръст на плещите, Христос бил поведен към хълм, наречен Голгота, край Йерусалим, за да бъде разпънат невинен, за греховете на човечеството, между двама жестоки разбойници. В тези мигове на нечовешки страдания и болка Спасителят се моли на Своя Отец не за Себе Си, а да прости на мъчителите Му и дава висш пример за любовта Си към ближния.

Именно в този миг, единият от разбойниците разпознава в Него Божия Син и Му иска прошка за греховете си. Спасителят приема покаянието на разбойника, извършил най-тежки грехове и му обещава да го вземе със Себе Си в Царството Божие. Така Той дава надежда на вярващите, че за искрено каещите се има прошка.

На тези събития са посветени и богослужебните песнопения.

Както споменахме преди, на Велики четвъртък вечерта се отслужва последованието на Страданията Христови, което има реда на утреня за Велики петък.

Сутринта на Разпети петък се четат и пеят Великите (или Царски) часове (първи, трети, шести, девети). Наричат се Велики, както заради продължителността, така и заради важните събития, които ни припомнят. Носят и названието Царски, защото през византийската епоха на тях са присъствали и царете. Часовете се пеят и четат в петък сутринта.

Те съдържат псалми, тропари, пророчества, апостолски четива, евангелия и молитви.

След което Разпнатият Спасител символично се снема от Кръста, обвива се в плат и се полага в украсената с цвета света кувуклия, символизираща гроба Господен. Тялото на Иисус Христос е избродирано или изографисано върху плащаницата и изобразява това снемане. Свещенослужителите се поклонят и след тях миряните, които в знак на смирение и покаяние се покланят и преминават под плащаницата. Това коленопреклонно преминаване символизира слизането заедно с Господ в Гроба, където вярващите се освобождават от греховете си, за да се възродят за нов живот в Христа.

Вечерта на Разпети петък се отслужва утренята. В началото на богослужението се пеят отпустителните тропари: “Благообразният Йосиф”, “Егда снишел еси...”, “Мироносицам женам” и “Ужасошася лици ангелстии”.

Следва канонът на деня, с всичките осем песни. След това се пеят т. нар. “Похвали”, разделени на три “статии”, т. е. на три части, известни като „Опело Христово“. Тези “Похвали” са съставени от неизвестен песнописец и имат много богато съдържание. Следват евлогитариите “Благословен еси, Господи”, стихирите на “Всякое дихание” и Великото славословие.

Излиза се от храма и се обикаля около него с Плащаницата, като се пее “Святий Боже”.

След завръщането в храма с Плащаницата отново се пеят тропарите. Следва четенето на текст из книгата на св. прор. Иезекиил (37:1-14), апостолско четиво (1 Кор. 5:6-8 и Гал. 3:13-14) и Евангелие от Матея. (Мат. 27:62-66).

На 18 април Църквата почита и преп. Йоан, ученик на св. Григорий Декаполит и свещеномъченик Виктор, пострадал през 303г. (II век) в Никомидия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

100 години от Петричкия инцидент и героичния отпор на местното население

Историческа възстановка оживи събитията от 1925 година – дните от 19 до 28 октомври. Войводи и четници, пушки, декори, сила и много родолюбие припомниха век по-късно за необявената война между България и Гърция. Възстановката обедини усилията на сдружение „Арамии“, Национално дружество „Традиция“ и регионални патриотични клубове от различни градове..

публикувано на 19.10.25 в 18:44

"Антична колекция на Боян Радев" представиха в Перник

Изложба на ценни артефакти от античността, събрани през годините от двукратния олимпийски шампион по борба и почетен гражданин на Перник Боян Радев, бе представена днес в сградата на Минната дирекция в Перник. Тя е озаглавена "Антична колекция на Боян Радев" и включва каменна пластика,  оброчни плочки, части от каменни фризове, статуи и статуетки с..

публикувано на 19.10.25 в 17:12

Катастрофа в района на село Кавракирово

Временно е ограничено движението по път III-1084 Старчево - Първомай в района на Кавракирово  поради ПТП. Обходен маршрут: ПВ АМ "Струма" - Рибник III-1082 - по път III-108 Петрич към III-198 ГКПП "Златарево" и обратно. Движението се регулира от пътна полиция.

публикувано на 19.10.25 в 16:47

Слепи и глухи от Благоевград се поклониха в Руенския манастир на празника на Св. Йоан Рилски

В деня на Свети Йоан Рилски група слепи и глухи поклонници от Благоевград посети Руенския манастир, където Българският патриарх Даниил възглави тържествена света литургия. Събитието събра десетки вярващи и се превърна в пример за силата на вярата, която преодолява всички прегради.  22- ма представители на Национална асоциация на сляпо-глухите в..

публикувано на 19.10.25 в 16:26

Българският патриарх Даниил почете св. Йоан Рилски в Руенския манастир

Св. Йоан Рилски е не само молитвеник за целокупния ни народ, но и светило, което грее. В продължение на 1000 години не е преставала тази светлина да грее от гроба на Св. Йоан Рилски, от Светата обител, която той е основал, неговите нетленни мощи". Това каза българският патриарх Даниил, който отслужи тържествена литургия в храма, носещ името..

публикувано на 19.10.25 в 16:19
Ивайло Танев (вляво) и кметът на Перник Станислав Владимиров.

Иван Вукадинов и Ивайло Танев бяха удостоени със званието "Почетен гражданин на Перник"

Един от най- значимите съвременни български художници Иван Вукадинов и общественикът Ивайло Танев бяха удостоени със званието "Почетен гражданин на Перник" на проведената днес тържествена сесия в Перник по повод Празника на град - 19 октомври. Отличието на Иван Вукадинов бе присъдено посмъртно, в знак на признателност за неговия изключителен принос..

публикувано на 19.10.25 в 16:14

Отбелязаха храмовият празник на Рилския манастир

Митрополитът на САЩ, Канада и Австралия Йосиф възглави днешната служба по повод храмовият празник на Рилския манастир. Днес Българската православна църква отбелязва пренасянето мощите на всебългарския покровител Йоан, Рилски Чудотворец, от обителта в гр. Средец през X в. В словото си пред миряните днес той призова децата от малки да бъдат приобщавани..

публикувано на 19.10.25 в 15:12