Срещата с големия български поет, писател и публицист Георги Константинов бе организирана от доц. д-р Елена Азманова–Рударска и студентите от клуб „Слово“ към Филологическия факултет на висшето училище. Пред препълнената аудитория доц. Азманова представи госта. „За нас е чест, че ни гостува един от най-големите поети на нашето време. Ние обичаме словото, служим си с думите, преподаваме ги и ги учим. Но понякога думите не трябва да бъдат тълкувани и да бъдат изследвани. Те просто трябва да бъдат чути“ - каза деканът на Филологическия факултет доц. Радослав Цонев при откриването на събитието.
Георги Константинов благодари на всички присъстващи в аудиторията – студенти, преподаватели, гости. В залата присъстваха зам. ректорите проф. д-р Вяра Кюрова и доц. д-р Петрана Стойкова.
„Събира ни поезията и интересът към нея, както и музиката, която е сътворена по поезия. Отдавна жадувах да се срещна с вас, студентите от ЮЗУ, радвам се, че сте тук“ – каза Георги Константинов и започна поетичния рецитал със стихотворение, едно от най-превежданите негови творби „Дърво и птица“, публикувано е в 34 антологии по света.
Специално за слушателите на Радио Благоевград Георги Константинов отдели време за споделяне. „Чувствам, че поетичното не е изчезнало във взаимоотношенията между младите и не толкова младите читатели. Все още има интерес към поезията. Младите четат поезия и трябва да ви кажа, напоследък съм имал срещи пред много хора, които слушат стихове. Това ме радва. Поетичното е необходимо на младия и на съвременния човек изобщо, защото животът не е само бит и материализъм. В живота има и духовни неща, които карат човека да си вдигне очите от носовете на обувките си и да погледне небето, звездите, да помисли за своите чувства. Това поезията прави –тя вдига очите“, каза поетът Георги Константинов.
Георги Константинов е роден в Плевен, започва да пише още като студент, учи в СУ „Климент Охридски“, специалност „Българска филология“. Публикува творби в тогавашните издания „Народна младеж“, „Родна реч“, списание „Пламък“. По-късно става редактор в тези издания, а след това и главен секретар на Съюза на българските писатели.
Липсата на достатъчна ангажираност в свободното време на младите хора е една от причините за т.н. „локали”, заяви пред журналисти в Батановци министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Министър Иван Пешев подчерта, че Министерството на младежта и спорта съвместно с МВР работи за системна превенция на насилието и нарастващата агресия сред младите хора...
Най-красивият български празник събра в училищните дворове на община Разлог своето бъдеще – децата, учениците и учителите. Денят бе наситен с емоции, благодарност и признателност – венци украсиха паметниците на Светите братя Кирил и Методий, знамето на България се издигна тържествено, а абитуриентите целунаха училищните знамена, прощавайки се с..
Сред гостите на празника беше министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Под звуците на „Върви, народе възродений” възпитаниците на пернишките училища преминаха през центъра на града. По традиция, начело на шествието , бяха училищният оркестър и мажоретният състав към 6 –то Средно училище, което носи името на светите братя Кирил и Методий. „24 май е..
На 24 май — най-светлия празник в българския културен календар, в Банско на централния площад отново се събраха деца, ученици, преподаватели, родители и граждани, за да отдадат почит на делото на светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост и закрилници на българската духовност. В празничното си слово кметът на община Банско..
Президентът на Република България Румен Радев бе официален гост по повод честванията на Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Празника на Благоевград и 145 години от съдаването на Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ /бивша Солунска/“. Празничната програма..
Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност беше отбелязан тържествено в Кюстендил. В шествието днес, преминало под мотото "Парад на книгата", се включиха ученици, учители и представители на културните институти в града. В него участваха депутати, кметът Огнян Атанасов, заместниците му,..
Честваме 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на..