Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение. През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда от поне 28 000 новооткрити случая.
Защо почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас – отговор на този въпрос ще търсят водещи специалисти в дискусия, организирана от Българското дружество по гастроентерология и Сдружение "ХепАктив" с подкрепата на Лекарския съюз.
У нас от края на 2022 г. изследванията за хепатит В и С са част от профилактичния пакет за хората между 40 и 60 години, като се тестват наборите през 5 години.
"При всички положения това нещо куца от страна на личните лекари, а друга – от здравната хигиена на българина", изказа мнението си пред БНР доц. д-р Радин Цонев – ръководител на Центъра по хепатология и началник на отделението по гастроентерология в болница "Токуда".
Той подчерта, че ваксинацията за хепатит В, която е задължителна в България от 1992 г., след Ковид пандемията е започнала да "куца и да отива надолу":
"Хората започнаха да вярват на конспиративни теории, спряха да ваксинират своите деца – нещо, което доведе до намаляване на този процент от над 90% до 70%, което буди тревожна статистика".
По думите му всички, които имат рисково поведение, и тези, които в миналото имат кръвопреливания, задължително трябва да бъдат тествани. Доц. Цонев изтъкна важността от ранното откриване на заболяването.
В предаването "Преди всички" специалистът напомни, че и двата вида хепатит се предават по кръвен начин. "Всички татуировки, пиърсинги, зъболечение, козметични процедури биха могли да доведат до заразяването с хепатит", предупреди той.
По думите му хепатит В и С не дават никаква клиника. "Често пъти пациентите не пожълтяват и си ходят така в обществото. Нямат никакви оплаквания. Когато вече се обърнат към лекаря, за съжаление е твърде късно, защото вече има усложнения", обясни той и посочи за какво да внимаваме:
"Всяка отпадналост или лесна умора би могло да бъде сигнал от страна на организма, че нещо се случва. Затова препоръката в профилактичен план е два пъти в годината да се пускат чернодробни ензими"
Лечение за хепатит С има и то е на 95-99% сигурно излекувани, успокои доц. Радин Цонев и добави, че при хепатит В лечението продължава цял живот. Около 60% от хората, които са заразени с хепатит В, нямат нужда от лечение, но те са под наблюдение, наблегна още той.
Доц. Цонев заяви също, че е възможно да се зарази и ваксиниран човек и обясни това с факта, че 20% от хората не създават антитела.
По думите му в България скринингът куца.
Общо 2815 мл. течност за електронни цигари в 111 устройства задържаха митнически служители от ТД Митница София – сектор „Акцизен оперативен контрол“ – Благоевград. Електронните цигари са установени в куриерска пратка с получател физическо лице от района. Митническите служители селектират пратката и установяват, че съдържа 110 устройства с по 25 мл...
Над 1 милион лева заделя от бюджета си Община Дупница за изкърпване на улични дупки. Обявена е обществена поръчка за публично състезание, чрез което ще се избере изпълнител. Срокът на поръчката е две години. За настоящата година в бюджета са заложени 300 000 лева за рехабилитация на улици в града и 200 000 лева – в селата. Ще се извършва текущ..
На 18 май от 11:00 часа на площад „Никола Вапцаров“ в Банско ще се състои изложение, което обединява бизнеса, технологиите и образованието в едно значимо събитие, посветено на бъдещето на професионалното образование. Под мотото „Професионалното образование като двигател на иновациите“, изложението ще представи конкретни решения и възможности за..
В страната започва кампания "Пътека на знанието", която разяснява симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт. Поводът е Европейският ден за информираност за инсулта. В България смъртността от заболяването е 4 пъти по-висока от средната за Европа. Пътеката на знанието е 7-метрова инсталация за учене чрез преживяване. Тя е символично начало на пътя..
Земеделците констатират до 90% смъртност на пчелите в различни региони на страната тази пролет. Това предполага значително по-слаби добиви на мед. Браншът е изправен пред сериозни предизвикателства, а решения не са възможни без институционална намеса. За това ще алармират днес пчелари и ветеринарни лекари на дискусия в БТА. Тревожно високата смъртност..
КНСБ излезе със специална позиция във връзка с членството на България в Еврозоната. В нея се посочва, че крайният ефект от влизането на страната ни в Еврозоната ще е повишение на доходите на българските граждани, достойни възнаграждения и по-щастливо бъдеще. В позицията се казва още, че всеки, който се опитва на финала на многогодишни усилия да..
В парламентарната дейност днес са предвидени заседания на две временни комисии. Едната има за цел да установи проблемите с разпространението на райски газ, наркотични вещества, прекурсори или техни аналози. Необходимите законодателни промени, които трябва да се въведат за безопасност на движението по пътищата, ще бъдат обсъдени от друга временна..