Спад на регистрираните престъпления и ръст на разкриваемостта отчита ОДМВР-Перник за 2024 г. С близо 8% са намалели регистрираните престъпления, разкриваемостта е 52%, с 9.5% повече в сравнение с предходната 2023 година.
Постигнат е ръст с повече от 9 пункта на разкриваемостта при криминалните престъпления, със 7% при престъпленията срещу личността, с 9,10 пункта при грабежите, с 26% при икономическите престъпления, с 15 процента при общоопасните престъпления. 106 души са задържани при проведените 67 специализирани полицейски операции за наркотици. Два пъти повече - 114, са образуваните досъдебни производства за домашно насилие. Ръстът се дължи на повишеното доверие в органите на МВР и бързото разследване. При голяма част от случаите извършителите са привличани като обвиняеми в рамките на 72 часа и е налагана мярка за неотклонение "задържане под стража“, сочи отчетът на полицията. Разследващите полицаи са работили по общо 2192 досъдебни производства,1390 от тях са приключени, като 386 са изпратени в прокуратурата с мнение за повдигане на обвинение.
Общият брой на образуваните бързи производства е със 119 повече от предходния период. Охранителният състав на дирекцията е участвал в 485 специализирани полицейски операции, както и в обезпечаване на обществения ред по време на 237 масови прояви.
100 години организирано туристическо движение в Благоевград предстои да бъдат отбелязани в средата на юни. Организатор е Туристическо дружество “Айгидик“, в партньорство с Община Благоевград и няколко образователни и творчески институции. Това бе оповестено на пресконференция от председателя на дружеството Александър Христов. От..
С плакати за достойни доходи екипът на Радио Благоевград излезе на протест пред сградата на Радио-телевизионния център. По този начин служителите на Радиото на Югозапада подкрепиха обявената национална протестна инициатива на трите обществени медии в страната – Българско национално радио, Българска телеграфна агенция и Българска национална..
След повече от година в плен, капитан Любомир Чанев – един от двамата българи, заловени от йеменските хути при отвличането на търговския кораб „Галакси Лийдър“ на 19 ноември 2023 г., бе тържествено посрещнат в Природо-математическата гимназия в Благоевград. Там му бе връчен призът „За храброст“ – в знак на признание за неговата устойчивост и сила..
Мъж е в критично състояние след падане от скеле в Дупница. Инцидентът е станал по време на работа. 40-годишният строителен работник е паднал от метално скеле. Пострадалият е настанен в дупнишка болница, а по-късно е транспортиран до столична болница в критично състояние, съобщиха от полицията в Кюстендил. Дежурна полицейска група е извършила оглед..
Ръст при пътнотранспортния травматизъм отчитат в Пернишко за миналата година. Загинали са шестима, а 95 са ранени при ПТП в региона. През 2023-та загиналите са трима, а ранените 82-ма. Същевременно се отчита значителен ръст на административно-наказателната дейност . През 2024 г. контролните органи са съставили 5 606 акта за административни..
Капитан Любомир Чанев ще бъде специален гост на Природо-математическата гимназия в Благоевград, а поводът е тържеството за 24 май и изпращането на випуск 2025. Елитното училище кани изявени българи, които с постъпките и каузите си са вдъхновители на младото поколение. Елена Йончева: Моряците са в добро състояние Хутите са освободили екипажа на..
"От Холивуд до Благоевград" е озаглавено тридневното гостуване на популярния български актьор Димитър Маринов в областния център на Пиринска Македония. Днес от 18:30 часа в Градската художествена галерия ще бъдат представени неговите книги, а утре, в залата на Камерна опера, почитателите му ще могат да видят два късометражни филма и да разговарят с..