Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историческият музей в Дупница се включва в Европейската нощ на музеите

Историческият музей в Дупница се включва в Европейската нощ на музеите с иновативни и нетипични събития. Те са част от Майските празници на културата. От 18ч. днес, в Общинската художествена галерия ще бъде открита изложбата “Изход”, представяща творбите на млад художник от Дупнишко, пожелал да остане анонимен. За първи път пред местна публика ще свири инди рок групата Sunblinds. Акустичният концерт на младите музиканти, двама от които са дупничани, започва от 20ч. в изложбена зала Джамията. Прожекция на открито в двора на Джамията ще събере в 21ч. почитателите на контракултурата от прехода. Филмът “Воев” представя една от легендите на ъндърграунда, емблема на българския нюуейв, поет и музикант от група “Нова генерация” Димитър Воев. В Нощта на музеите ще остане отворена за посещения и експозицията “Хора и къщи. Градски бит от началото на XX век" в къщата на Станке Димитров - Марек.


По публикацията работи: Светлин Кърпачев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Слънчево време

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони на Западна България ще се развива купеста облачност и на места ще превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°.

публикувано на 03.08.25 в 08:47

Пожар в местността Трънски обор

Пожар е избухнал този следобед в местността Трънски обор по пътя за село Глоговица. Да потушат огъня са изпратени пожарен автомобил от Брезник и водоноски. На място има и хора, които помагат на екипите. От общината в Трън предупредиха, ако някой реши да се включи в гасенето да бъде подготвен, а носи лопати и тупалки и маска.

публикувано на 02.08.25 в 17:13

Поредна авария остави без вода брезнишкото село Муртинци

От около месец чешмите по къщите не текат. Имало е цистерна, която преди повече от две седмици е изтеглена. Малцината , останали в селото бедстват. Вода има, а ние сме жадни, казаха местните. За домакински нужди и за да се изкъпят обикалят околните села. От "ВиК" в Брезник им отговаряли, че не са приоритет. „От 4-5 години нямаме вода. Избива..

публикувано на 02.08.25 в 16:24

Десетки жители на бобовдолското Големо село и на околните населени места се събраха на протест срещу ТЕЦ “Бобов дол”

Деца и възрастни издигнаха плакати “Страх ни е от пожари”, “Искаме чист въздух” и “Г-н Ковачки, елате да подишате”. Поводът са последните два пожара в топлоцентралата, чиито последствия хората все още търпят. Те твърдят, че са горели не само бали със слама, но и пластмаси и други отпадъци, а миризмата от тях се усеща и до момента. Дворовете в селото са..

публикувано на 02.08.25 в 13:24

Благоевградската общественост отбеляза 122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание

Благоевградската общественост отбеляза 122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание и 165 години от рождението на първия почетен гражданин на Горна Джумая – Леон Ламуш. Честванията започнаха с  панихида в памет на героите, загинали за вярата и свободата на България, и полагане на цветя на мемориала „Делчев род“ в двора на църквата..

публикувано на 02.08.25 в 11:50

Шофирайте внимателно по пътя Кюстендил-Дупница!

Движението при км 24 на път II-62 Кюстендил-Дупница временно е в една лента заради обгорял автомобил, съобщиха за БТА от МВР. По техни данни автомобилът е с чужда регистрация и няма информация за ранени и загинали.  От Агенция "Пътна инфраструктура" също информираха, че движението при км 24 на път II-62 Кюстендил-Дупница (местността Черна нива) е..

публикувано на 02.08.25 в 10:18
Снимката е илюстративна

ПТП по пътя Дупница-Сапарева баня

Временно движението при км 55 на път  II-62 Дупница - Сапарева баня ще е в една лента , поради ПТП. Трафикът се регулира от "Пътна полиция".

публикувано на 02.08.25 в 09:27