На 2 юни се покланяме пред Христо Ботев – ревностен радетел за свободата на България, поет и публицист. Точно в 12:00 часа сиренен вой и минута мълчание напомнят за подвига на революционера и на всички загинали за свободата на родината. Традицията, свидетелстваща всенародната почит към героя, датира от 1948 година. Един от последните документи, написани собственоръчно от Христо Ботев и достигнали до нас, е личното му тефтерче. При какви обстоятелства се появява, каква информация откриваме в него и как е успяло да се съхрани за поколенията разказваме в следващите редове.
Огнената публицистика на Христо Ботев показва, че българската емиграция във Влашко през 1875 г. бърза по примера на сърбите в Херцеговина и Босна да вдигне свое въстание. За да не бъде пропуснат моментът, революционно настроените, наричани "младите", искат въпросът за освобождението на България също да бъде поставен в дневния ред на европейската дипломация. Това можело да стане само чрез смела въоръжена акция. За всички прозорливи тогава е било ясно, че предстои поредно изостряне на Източния въпрос и промени в европейските владения на Османската империя.
"Има нещо което малко се знае – продължава проф Митев, – че след като гюргевските апостоли тръгват да подготвят въстанието в Българско, част от емиграцията не е наясно с вече взетите в Гюргево решения и на 6 март 1876 г. в Браила се провежда ново общокомитетско събрание на което се взема решение за подготовка на въстание, въпреки че вече вътре в страната подготовката е започнала. Участниците в това събрание в Браила се договарят да се подготвят големи емигрантски чети, които трябва да тръгнат една от Галац, друга от Браила, трета от Гюргево, четвърта от Турну Мъгуреле и това е продължение на идеите от 1875 г. Когато се стига през април и май до преждевременното обявяване на въстанието в Българско и идеята за голяма емигрантска чета вече трябва да започне да се реализира, на практика предварителната подготовка, започнала от март и април, се довежда до финала в плана на Ботев да създаде чета от над 200 души, които преминават на 17 май в района на Козлодуй, за да се включат в българското въстание."
Няма нищо изненадващо, че на повечето страници в тефтерчето на Христо Ботев откриваме имената на десетки дейци, които присъстват в различните планове от лятото на 1875-та до пролетта на 1876-та за създаване на такива емигрантски чети. "Но факт е, че преобладаващата част са дейци, които взимат пряко участие в Ботевата чета", допълва изследователят.
В тефтерчето на Христо Ботев е оцеляла и чернова на куплет от стихотворението "Обесването на Васил Левски". Поетът е зачертал четливо написания текст, което означава, че римите не са спонтанни, че думите дълго са били редени и обмисляни. Правейки препратка и към днешния ден проф. Пламен Митев подчертава: "Левски изисква да се мисли".
На страниците в джобното тефтерче има и други чернови, допълва проф. Митев.
"Ние откриваме пасажи от писма, които той ще изпраща малко по-късно до свои съмишленици от палубата на "Радецки" между 16 и 17 май, когато той пише две свои прословути писма до група съмишленици от Влашко и там той изразява своята готовност, да изпълни своята "Молитва" (стихотворението "Моята молитва" – бел. ред.) в името на българската свобода. Така че нищо чудно той, по подобие на стихотворението за обесването на Васил Левски, да е правил нещо като чернова преди да напише автентичния текст, който ние познаваме от запазения препис на писмото".
………
*След провала на прибързано организираното Старозагорско въстание от септември 1875 г., през декември в Гюргево се събират млади революционни дейци и решават да започнат подготовката на ново въстание в България. Така наречените "апостоли" разпускат комитета и заминават във вътрешността на България, за да готвят ново въстание на българите, останало в историята под името Априлско въстание. Организираната от Христо Ботев чета се включва в Априлското въстание. Превземането на австрийския кораб „Радецки" и слизането на българския бряг на Дунав подпомага тогава популяризирането на българската кауза в Европа.
Снимки: БГНЕС, nationallibrary.bg, bulgarianhistory.org, архив
Планинските спасители от Разлог и Банско проведоха успешна акция в Пирин, след като жена пострада в района на природния феномен „ Стъпалата“ над хижа „Яворов“. На сигнала се отзова и Центърът за спешна медицинска помощ по въздуха. Хеликоптерът с медицинския екип и двама планински спасители от Разлог е успял да кацне на билото на връх „ Каменитица“..
Жена е пострадала тежко в Пирин над хижа „ Яворов“, потвърдиха от ПСС в Банско. Група от четири жени тръгват сутринта от хижата към природния феномен „ Стъпалата“. В един от улеите пада камък и удря една от жените. Група от двама планински спасители от отряда в Разлог, един от които е лекар, са успели да стигнат до мястото и в момента оказват..
Днес е един от големите летни празници в православния календар - Илинден. Денят е в прослава на свети пророк Илия, чието име означава "крепост на Господ", а имен ден празнуват над 56 хиляди души. "Духът и силата на Илия" във вярата и предаността му към Бог и Неговия закон са ярко свидетелство за живота на пророка през девети век преди Христа. Библията..
Днес ще бъде слънчево. В следобедните часове ще има разкъсана висока, а над планинските райони - купеста облачност. Ще духа слаб западен вятър. Максималните температури ще бъдат между 32° и 37°. В планините ще бъде предимно слънчево. След обяд ще има временни увеличения на облачността и на отделни места в масивите на Западна България ще превали..
Временно движението на АМ "Струма" в посока Благоевград при км 39 в района на Долна Диканя се осъществява в изпреварващата лента, поради аварирал ТИР в активната лента. Трафикът се регулира от екип на "Пътна полиция", съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура".
Пожарът в землището на село Илинденци, който възникна късно снощи, е бил изгасен около 5 часа тази сутрин. Това обяви за БНР кметът на Струмяни. Първоначално огънят е обхванал между 50 и 100 декара сухи треви и хвойнови храсти, като имаше опастност да стигне до село Плоски и международния път Е-79. През нощта пожарникари и доброволци са..
Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа. Огънят е обхванал между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два противопожарни автомобила, както и доброволци от местното формирование. Над 50 души се борят пожарът да не се разпространи към село..