Община Банско отново кани жителите и гостите на града на вълнуващи кино вечери под открито небе. От 24 до 26 юли, на централния площад „Никола Вапцаров“, ще се проведе традиционната „Лятна филмомания под звездите“ – три вечери, изпълнени с вдъхновение, приключения и най-доброто от световното планинарско кино.
Началото на прожекциите е в 21:00 ч., а входът е свободен.
В програмата тази година са включени девет филма от седем държави – България, Полша, Италия, Австралия, Испания, Франция и САЩ. Зрителите ще се насладят на екстремни терени – от ледените полета на Гренландия до пустините на Мароко и върховете на Каракорум. Темите включват алпинизъм, пътешествия, катерене, ски, парапланеризъм, каякинг и колоездене.
Сред акцентите в тазгодишната селекция са:
„Пирин: Предизвикателството на 30-те върха“ – отличен като най-добър български планинарски филм. Прожекцията ще бъде представена лично от Никола Калистрин – главен герой в продукцията на Димо Петков.
„Големият Бял Кит“ – носител на Голямата награда на фестивала, разказващ за дръзка австралийска експедиция до мистериозен заснежен вулкан в Южния океан.
При дъждовно време прожекциите ще се състоят в Голямата зала на Читалище „Никола Вапцаров“.
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов пристигна на пожара в Пирин и потвърди, че това е най-тежкият и най-сериозен пожар в страната до момента. Вятърът е най-големият враг и най-големият проблем, както виждате, тук се появи отново, надеждите остават да не се разгори повече и утре екипите да могат да си свършат работата. Пожарът е на..
На 29 юли 1014 година се провежда една от най-жестоките битки в българската история – битката при село Ключ. Тя е кулминация на войната между България и Византия, която започва в края на 10.век и продължава до 11.век. Сражението при село Ключ е между българските войски и византийските войски, които са предвождани от император Василий II. Смята се, че..
На три фронта продължава да се развива пожара в Пирин - в горските територии на общините Кресна, Струмяни и Сандански. Първостепенна задача на огнеборците е да се защитят населените места. Три са основните фронтове на пожара, който пети ден бушува в Пирин и до момента ситуацията не е овладяна заради вятъра и неговата непредсказуемост, каза директорът..
Допълнително ще бъдат пуснати помпи на река Струма за осигуряване на повече вода за Кюстендил, заявяват работещи в дружеството "Кюстендилска вода". Както БНР съобщи, от снощи беше въведен режим на водоподаване в кюстендилските квартали "Герена", "Изток", "Белия камък" и близките села Пиперков Чифлик и частично в с. Слокощица. Централната градска част..
Близо 18 милиона лева инвестира Община Благоевград в обновяване на Девето основно училище „Пейо Яворов“, изграждане на нова образователна сграда и спортна зала и облагородяване на дворното пространство към тях. Средствата са осигурени по Програма „Развитие на регионите“. Проектът на Община Благоевград, който спечели европейско финансиране,..
Около 10 000 дка гора е изгоряла при пожара в Трънско, унищожени са близо 200 дка земеделски имоти, изгорелите къщи са над 30. Такава е приблизително равносметката от опустошителния пожар, обхванал Трънско в края на миналата седмица, каза кметът на Трън Цветислава Цветкова. Точният размер на щетите ще стане ясен след като започнат огледите. На..
Кметът на Струмяни Емил Илиев каза в интервю за предаването „Сюжети от деня“ на Радио Благоевград, че обстановката в района е относително спокойна. Той направи в ранния следобед оглед в долната част на Струмяни и Илинденци, където в малките часове през изминалата нощ имаше опасност за населените места заради силния вятър. Емил Илиев заяви, че..