Увеличението на заплатите на младите лекари ще бъде тема на извънредното заседание на парламента, насрочено за 13 часа.
Извънредното заседание на НС беше свикано от председателя Наталия Киселова, след като по инициатива на "Продължаваме промяната" бяха събрани необходимите подписи.
Искането за извънредно заседание с една-единствена точка в дневния ред – второ четене на промените в Закона за лечебните заведения, беше подкрепено от 57 депутати от всички опозиционни формации при изискване от минимум 48 подписа.
Миналата седмица обаче мнозинството в ресорната Здравна комисия отхвърли и трите проекта за промени. Два от тях са внесени от опозицията – от ПП-ДБ и от "Възраждане", третият е на самите управляващи – под него стоят подписите на трима депутати от ГЕРБ, БСП и ИТН.
Причината за отхвърлянето е, че на коалиционния Съвет за съвместно управление е било решено възнагражденията на младите лекари да бъдат уредени в Бюджета за Здравната каса за следващата година.
От "Продължаваме промяната" твърдят, че не вярват на това обещание, защото в писмено становище от Министерството на финансите до председателя на Здравната комисия Костадин Ангелов, според тях, ставало ясно, че такива средства не са предвидени в бюджета. Затова те настояват парламентът да заложи законово исканото увеличение – възнаграждение до 150% от средната работна заплата за младите лекари и до 125% за медицински сестри и акушерки.
Тези искания бяха заложени в проектите на ПП-ДБ и "Възраждане". Управляващите предлагаха заплатите на младите лекари да продължат да са обвързани с Колективното трудово договаряне.
Днес ще има променлива облачност, по-значителна над северните райони, а след обяд и над югоизточните части от страната, където на места ще превали дъжд. Минималните температури ще бъдат между 9° и 14. Максималните температури ще бъдат между 14° и 19.
Дъждът не уплаши ентусиазираните благоевградчани, които дойдоха на площада, за да станат част от празничното тържество. Община Благоевград се беше погрижила със специално обособени шатри, за да се подслонят част от хората. В Деня на християнското семейство бе поставено начало на програмата по повод един от най-дългоочакваните празници. Очаквано,..
Ниските заплати водят до отлив на кадри, заявиха по време на организирания от регионалната структура на КТ „Подкрепа” протест служители на ТП НОИ в Перник и настояха за 20- процентно увеличение на възнагражденията. Националният осигурителен институт е една от най- работещите и натоварени администрации в страната, каза председателят на синдикалната..
46 дупнишки семейства празнуваха заедно днес сватбените си юбилеи.Тържеството се организира от Общината за 12-та година в Деня на християнското семейство. На поканата се отзоваха 40 двойки със златни сватби и 6 – с диамантени. Те бяха посрещнати с питка и мед в местен ресторант от кмета Първан Дангов, който влезе в ролята на кум. Празнуващите изслушаха..
С празничен концерт в Кюстендил ще бъде отбелязан Денят на православната християнска младеж и семейство. Той ще се състои днес от 18:00 ч. в залата на Килийното училище в града. В концертната програма ще прозвучат изпълнения на смесените църковни хорове при храм „Свети вмчк Димитър Солунски“ и храм „Успение Богородично“ в Кюстендил, ученици от..
Църквата „Въведение Богородично“ в старинния квартал „Вароша“ в Благоевград днес отбелязва своя храмов празник. На 21 ноември честваме Деня на християнското семейство. С решение на Св. Синод на Българската православна църква от 1929 г. празникът се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска младеж. Сутринта,..
Седемнадесет акта са съставени на ТЕЦ "Бобов дол" от началото на годината до сега от Регионалната инспекция по околна среда и води в София, съобщи Даниела Тонева, от сдружението "За Разметаница". В отговор на изпратено от нея запитване от инспекцията са казали, че от януари до настоящия момент на 2025 г. са осъществени 56 проверки на дружеството. За..