Това каза за "Хоризонт“ в предаването "12+3” ръководителят на мигрантската служба на Българския червен кръст Мариана Стоянова:
Колегите от македонския, сръбския и гръцкия Червен кръст не са се обърнали за помощ. Международната федерация на Червения кръст е мобилизирала ресурс чрез Фонда за спешни ситуации, за да подпомогне Гърция, Унгария, Македония и Сърбия.
Тя обясни, че недобрата оценка, анализ и прогноза на ситуацията по отношение на бежанските вълни, които се насочиха към съседните ни държави, са довели до кризисната ситуация, която наблюдаваме. Според Стоянова е важно страната ни да разработи програма за интеграция на бежанците, която на този етап липсва.
Има засилени мерки за сигурност на граничният пункт между Сърбия и Македония за подобряване на преминаването на бежанците от Сирия и Близкия Изток. Македонските власти разбраха, че не трябва да пречат на бежанците, идващи на територията на страната. Това обясни специалният пратеник на БНР в Македония и Сърбия Николай Кръстев:
Австрийският министър на външните работи хвърли почти цялата вина на Гърция, защото е неприемливо да преминават имигранти от страна на Европейския съюз в страна, която не е член на ЕС. Министърът на външните работи на Македония даде ясно да се разбере, че страната може отново да затвори границата с Гърция, ако не получи адекватна помощ. Бежанската вълна се прехвърли основно във Сърбия. Страната дава ясни сигнали, че иска да се държи толерантно с бежанците. Властите в Македония обаче не дават такива сигнали.
Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..