Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-защитена ли е Европа и докъде стигна идеята за обща отбранителна политика

Какво може ЕС, което НАТО не може или не иска в сферата на отбраната? Този ключов въпрос за смисъла на последните инициативи в Брюксел е от съществено значение за естонския евродепутат Урмас Пает от Либералите, автор на резолюция за бъдещето на Европейския съюз по отбраната:

Да не забравяме, че не всички членки на ЕС, членуват и в НАТО. Трябва да включим повече тези страни. Конкретни сфери са заплахите от хибридна война, киберсигурност, енергийна сигурност, подкрепа с цивилни за някои военни последствия, т.нар. Военен Шенген, който ще позволи без повече бюрокрация европейските страни да транспортират военни и техника от една държава в друга. Също така развитие на европейската отбранителна индустрия. Нека да е ясно – каквото и да прави ЕС, то трябва да е ръка за ръка с НАТО. ЕС няма да конкурира Алианса.

Идеята за засилено военно сътрудничество има смисъл, само ако не се дават повече пари, коментира от своя страна колегата на Пает от Германия – Ска Келер, председател на групата на "Зелените" в Европейския парламент:


Едно полезно нещо, което можем да направим в ЕС, би било да спестяваме разходи. Няма логика всички самостоятелно да инвестират във военни способности. Разпределянето и споделянето сред страните-членки би било много смислена политика. Този дебат го водим практически нон стоп. Имаше и конкретни проекти на масата в миналото, но за съжаление ЕК и правителствата продължават да дават предложения за по-скъпи инициативи и повече разходи.

Британският анализатор Джайлс Мерит е доста по-скептичен. На въпроса: "Какво трябва да прави в отбраната ЕС, което НАТО не може?", той отговаря:

Краткият отговор е – нищо! НАТО остава единствената изцяло способна военна организация за опазване на мира. Без сегашния принос на САЩ, НАТО би се превърнал в слаб инструмент за военна политика. Спомнете си операцията срещу Либия преди 5 години – ние европейците нямаше да се справим сами без американските военновъздушни сили, без способностите им за презареждане в небето на самолетите, без американското разузнаване. Идеята, че ЕС някак си би могъл да се превърне в ефективна бойна сила само с един замах на химикалката от европейските министри – е абсурдна.

Цялото интервю с Джайлс Мерит, Ска Келер и Урмас Пает можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два валяка са били опожарени на бул. "Захари Стоянов"

Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..

публикувано на 09.05.19 в 09:44