Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приходи от манов мед реализира Горското стапанство в Кости


Опазване на природата и допълнителни приходи от продажбата на манов мед, това е целта на общ проект, по който работят Държавното горско стопанство в с. Кости и Българското дружество за защита на птиците. Дегустация на пчелния продукт, начините на производство на восъчни основи и пчелен прашец бяха представени днес.

 Идеята за отглеждане на пчелни семейства в защитените зони на Странджа се реализира  още през 2012 година от горските служители. Само за пет, те вече имат няколко отличия, представят се на различни изложения и са добрият пример как може подобни държавни звена да разширят дейността си. Кошерите им в момента са 130, разположени на труднодостъпни места, за тях през активния пчеларски сезон се грижат всички, разказа директорът на стопанството Цветомир Генов.Едни коват рамки, други центруфугират, жените лепят етикети на бурканите, работим заедно.

 Пчеларят, с най-много познания сред горските, е Димитър Катранджиев. Той и колегите му спазват всички изисквания на агроекологията, за да може  произведеният мед  да бъде наречен био.Ползват се восъчни основи, които се отливат в машина, специално закупена за целта. Събраният пчелен пращец също се обработва от служителите в нови уреди.

 Реализацията на този вид пчеларство  се подкрепя от проекта на Българското  дружество за закрила на  птиците „Горите на орела”, обясни координаторът му Ваня Рътарова:

"Това е едно от малкото стопанство в страната, които демонстрират точно такива начини за разнообразяване на приходите,които основно са от дървесина.Тъй като то е разположено в природен парк и в защитена зона  от Натура 2000 , се показва и начин за бизнес, ориентиран  към опазване на биологичното разнообразие.Производството на мед е свързано с това , горите на Странджа  да се стопанисват по -щадящо, да се ползват и другите ресурси,които те представят."

И други горски  стопанства изявяват желание  да се занимават с подобен тип странична дейност -дивеч, билки, обучение на деца, допълни Рътарова.

Целта е да се сдобием със сертификат за био производител, обясни Цветомир Генов:

Този пчелин може да премине към биологично производство.Отстои далеч от химически замърсители, от обработваеми площи,които се третират по някакъв начин.

Спрямо миналата година, тази  беше много слаба за добива на манов мед ,каза Димитър Катранджиев:

"Времето обърка неща, дойде един голям дъжд, силен, отми всичко. Няма жълъд, няма манов мед. 3-4 килограма от кошер изкарахме това лято, а  по принцип вадим 15-20 ."

Чуйте звуковия файл





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В част от Ямболска област водата до неделя ще бъде с влошени показатели

От ВиК-Ямбол предупреждават жителите на град Стралджа и селата  Лозенец, Атолово и Воденичане, че от 4-ти до 9 февруари водата, достигаща до потребителите в тези населени места, ще  бъде с влошено качество. Тя ще има намалена прозрачност и различна степен на мътност.  Причината за това е, че през този период ще се извършва профилактика на..

публикувано на 03.02.25 в 22:07

За освобождението на Бургас показват изложба, посветена на паметника Шипка

Изложба та  „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ ще бъде открита в  Историческия музей на Бургас. Тя е посветена на освобождението на града. Ретроспективната експозиция, представена чрез фотографии и тематични предмети, гостува от НПМ „Шипка-Бузлуджа“. Преди 90 години, на 26 август 1934 г...

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Бургас

Финансират младежки проекти свързани с климатичните промени

Община Бургас в партньорство с Фондация „Шанс за децата и природата на България“ изпълняват проект "SUBLIME SDGs", съфинансиран от Европейската комисия NDICI CHALLENGE/2023/448-265. Проектът има за цел да насърчи чувството за съвместна отговорност на гражданите на ЕС към местното и глобалното устойчиво развитие.  Неговата реализацията има за задача да..

публикувано на 03.02.25 в 16:00

В Сливен откриват изложба в защита на парк "Сините камъни"

Изложба, посветена на уникалното биоразнообразие на природен парк "Сините камъни“ се открива тази вечер в галерия "Май“ в Сливен. Експозицията е организирана от Българска фондация "Биоразнообразие и приятели – природолюбители, учени и изследователи“ и цели да привлече вниманието към значението на защитените територии като убежище на редки и застрашени..

публикувано на 03.02.25 в 15:20

Контрабандни цигари в матраци откриха на МП Лесово

60000 къса или 3000 кутии контрабандни цигари откриха митническите служители на пункт Лесово при проверка на товарен автомобил. Той е превозвал мебели от Турция за Франция. Цигарите са били укрити в кухините на тапицирани матраци. Водачът е турски гражданин е превозвал по документи транзитно мебели от Турция за Франция през България. При проверка със..

публикувано на 03.02.25 в 11:00
снимката е илюстративна

Затварят за 2 дни кръстовище във „Възраждане“ заради ВиК ремонт

Кръстовището  на   улиците  „Цар Калоян“  и  „Пробуда" в Бургас ще бъде затворено в понеделник. Причината е ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекалната канализация.  Затова от 09:00 часа на 03.02.2024г.  се въвежда временна организация на движението, която ще трае 2 дена. Движението на  моторни превозни..

обновено на 03.02.25 в 09:20

Повишават се цените на шофьорските курсове, дигитализацията в бранша - след 12 февруари

Една актуална тема особено за кандидат-шофьорите – ще бъдат ли увеличени цените на курсовете за управление на автомобил. След повишаването на цените на хляба, тока и водата, през 2025 година, идва ред и на шофьорските курсове. До няколко месеца се очаква увеличение на цените им, това съобщи Дойчо Пеев, председател на Регионалния..

публикувано на 03.02.25 в 08:20