Опазване на природата и допълнителни приходи от продажбата на манов мед, това е целта на общ проект, по който работят Държавното горско стопанство в с. Кости и Българското дружество за защита на птиците. Дегустация на пчелния продукт, начините на производство на восъчни основи и пчелен прашец бяха представени днес.
Идеята за отглеждане на пчелни семейства в защитените зони на Странджа се реализира още през 2012 година от горските служители. Само за пет, те вече имат няколко отличия, представят се на различни изложения и са добрият пример как може подобни държавни звена да разширят дейността си. Кошерите им в момента са 130, разположени на труднодостъпни места, за тях през активния пчеларски сезон се грижат всички, разказа директорът на стопанството Цветомир Генов.Едни коват рамки, други центруфугират, жените лепят етикети на бурканите, работим заедно.
Пчеларят, с най-много познания сред горските, е Димитър Катранджиев. Той и колегите му спазват всички изисквания на агроекологията, за да може произведеният мед да бъде наречен био.Ползват се восъчни основи, които се отливат в машина, специално закупена за целта. Събраният пчелен пращец също се обработва от служителите в нови уреди.
Реализацията на този вид пчеларство се подкрепя от проекта на Българското дружество за закрила на птиците „Горите на орела”, обясни координаторът му Ваня Рътарова:
"Това е едно от малкото стопанство в страната, които демонстрират точно такива начини за разнообразяване на приходите,които основно са от дървесина.Тъй като то е разположено в природен парк и в защитена зона от Натура 2000 , се показва и начин за бизнес, ориентиран към опазване на биологичното разнообразие.Производството на мед е свързано с това , горите на Странджа да се стопанисват по -щадящо, да се ползват и другите ресурси,които те представят."
И други горски стопанства изявяват желание да се занимават с подобен тип странична дейност -дивеч, билки, обучение на деца, допълни Рътарова.
Целта е да се сдобием със сертификат за био производител, обясни Цветомир Генов:
Този пчелин може да премине към биологично производство.Отстои далеч от химически замърсители, от обработваеми площи,които се третират по някакъв начин.
Спрямо миналата година, тази беше много слаба за добива на манов мед ,каза Димитър Катранджиев:
"Времето обърка неща, дойде един голям дъжд, силен, отми всичко. Няма жълъд, няма манов мед. 3-4 килограма от кошер изкарахме това лято, а по принцип вадим 15-20 ."
Чуйте звуковия файл
Протестен поход за запазване целостта на Природният парк "Сините камъни" се проведе днес в Сливен. Походът започна с изкачване до скалата "Халката" и завърши пред сградата на Община Сливен. Организират поход за запазване на Природен парк „Сините камъни" Протестиращите за втори път тази седмица настояха да бъде спряна процедурата по изваждането..
Временна забрана за движение и паркиране ще има на площад "Св. св. Кирил и Методий" в Поморие от 13 часа на 30 декември до 13 часа на 1 януари 2025 година . Причината е Коледно-новогодишната програма на общината. Автобусите на обществения транспорт, изпълняващи маршрутни разписания по автобусна линия Поморие - градско - линия № 1, Поморие -..
Традиционен коледарски конкурс се проведе днес в залата на НЧ „Просвета“ – 1927 в Камено. В конкурса участваха 20 представителни коледарски групи от Област Бургас. Общо над 200 участници се изявиха в конкурса. Конкурсът се провежда повече от 15 години, а организатори са Община Камено и НЧ „Просвета -1927“ – гр. Камено. Неговата цел е да..
Няма да има повишение на местните данъци и такси в община Айтос, съобщават от администрацията. Вероятно ще бъде въведен принципът "замърсителят плаща" през 2026 година. През 2025 година общината ще поеме сметопочистването. Основната цел е да се подобри качеството на услугата. Със собствени средства са закупени 1000 контейнера тип „Бобър“, както и..
Поход за запазване на Природен парк „Сините камъни“ ще се състои в сливенската планина, а след това ще има протест пред сградата на общината в града. Протестът, който се организира в социалните мрежи, е във връзка с предложението на Областна управа и Министерството на околната среда и водите за намаляване на територията на парка с 12 декара около..
Ученици от професионалната гимназия по строителство и архитектура „Кольо Фичето“ в Ямбол организираха благотворителен базар за подкрепа лечението на деца от града. Събрани са над 1700 лева. В продължение на няколко дни по време на междучасията ученици предлагат на връстниците и учителите си саморъчо изработени сувенири и коледна украса. Организатор..
Има снеговалеж в планинската част на община Сливен. Пътищата се обработват. Около 15 см е снежната покривка в района на Чуката, съобщават от общината. Засега обстановката е спокойна. Не така стоят нещата в други краища на страната. В Смолянско има затворени птища заради обилния снеговалеж там Временно движението при км 57 на АМ "Тракия" в посока..
Поход за запазване на Природен парк „Сините камъни“ ще се състои в сливенската планина, а след това ще има протест пред сградата на общината в града...
Заради неблагоприятната метеорологична прогноза се отменя участието на Жечка Сланинкова в 12.30 часа на откритата сцена на пл."Тройката". Любимата фолклорна..
Ученици от професионалната гимназия по строителство и архитектура „Кольо Фичето“ в Ямбол организираха благотворителен базар за подкрепа лечението на..