Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората, страдащи от деменция, са изправени пред множество социални и здравни проблеми


Проф. Лиана Апостолова от Университета в Индиана ще ръководи най-новите проучвания на Алцхаймер в САЩ. За целта екипът ѝ ще получи над 45 милиона долара от американския Национален институт по здравеопазване. В следващите години проф. Апостолова ще работи по диагностиката на пациентите, при които болестта се проявява необичайно рано – под 65 години. Причината – огромното социално значение на проблема, особено сред работоспособни хора. По-младите пациенти с Алцхаймер в САЩ са само 5% от всички – или триста хиляди души. Колко са всички страдащи от деменция у нас, не знаем. Смята се, че са 100 000, но дали е така, не може да се каже, защото изследване в национален мащаб не е правено.

Преди може би седем-осем години се срещнах с професор по химия, който беше световноизвестен учен, беше написал Библията по химия. Той дойде сам и беше много притеснен за зрението си и фините дейности на ръцете си. Беше на 60-61 години. Изключително интелигентен човек. Той има форма на болестта, която засяга центровете на зрението. Проследила съм как този интелект запада пред очите ми – разказва проф. Апостолова.

Лора Любенова от Гражданско сдружение "Алцхаймер - България" сподели:

Юни месец моята баба получи вътрешен кръвоизлив, а след това т.нар. "съдова деменция". Тя е на 84 години и се оказа, че системата няма интерес към този пациент. В момента, в който тя физически се възстанови и я изписаха от болницата, медицинският екип ни пожела успех да намерим решение. Решението за семейството на Лора е болногледач, защото болните от деменция се нуждаят от 24-часова грижа. Първоначално Лора си казва, че надали ще бъде толкова трудно, защото страната ни дори изнася такива кадри към Западна Европа, но не се оказва така: Оказа се почти невъзможно. Оказа се, че няма как да намериш болногледач, който да ангажираш. 

Болестта на Алцхаймер и въобще деменцията беше определена като епидемията на 21-ви век, защото в момента около 47 милиона души в света страдат от деменция. Това отбеляза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" проф. Ара Капрелян от УМБАЛ "Св. Марина" във Варна:

На всеки четири секунди възниква нов случай на деменция. За европейските страни това е някъде около 10,5 милиона, като всяка година се регистрират около два милиона и половина нови случая.

Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два валяка са били опожарени на бул. "Захари Стоянов"

Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..

публикувано на 09.05.19 в 09:44