Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тържествена церемония в памет на Боян Петров се провежда в БАН

| обновено на 21.06.18 в 19:52
Боян Петров на връх Нанга Парбат
Снимка: Личен архив


Тържествена церемония в памет на Боян Петров - българският алпинист, спелеолог и зоолог, който миналия месец изчезна под връх Шиша Пангма в Хималаите се провежда в Българската академия на науките.

На тържествената церемония проф. Николай Спасов, директорът на Националния природонаучен музей, където Боян Петров работеше в продължение на 20 години, ще представи неговите изследователски заслуги, както и природозащитните каузи, които той подкрепяше.

В Големия салон на БАН има отворена книга, в която всеки може да отдаде почит към паметта на единствения български алпинист, стъпил на десет от 14-те най-високи върха на планетата.

На последната си пресконференция Боян Петров каза, че иска, след като изкачи оставащите му 4 осемхилядни върха, да наблегне повече на научната си дейност:

"Аз предпочитам малко да направя прекъсване и да завърша научните проекти, с които се занимавам и успоредно с това да движа и бъдещи такива алпийски експедиции. Ще го мисля нататък. Да живеем 120 години, да го направим, само че животът е кратък".

Боян Петров има 30 научни публикации, 8 написани книги и събрани колекции безгръбначни животни от най-високите места по света. На практика беше единственият зоолог, събирал колекции от горната граница на живота изобщо - 5000-6000 метра - десетки животински видове, които тепърва ще бъдат проучвани.

В интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" д-р Петър Берон разказа:

"Това, което направи Боян с уникалната колекция от високопланинска фауна, е нещо, което е много ценно за нашия музей. В света няма такава колекция, защото алпинистите не са зоолози. Той е посетил над 450 пещери, за да изследва фауната им и прилепните колонии в тях. Има големи заслуги към опазването на прилепите, създаде група за опазване на прилепите в Националния природонаучен музей. Много видове вече има, които са кръстени на негово име".

Цялото интервю с д-р Петър Берон можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два валяка са били опожарени на бул. "Захари Стоянов"

Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..

публикувано на 09.05.19 в 09:44