За пряката връзка на образованието с бизнеса или по-скоро липсата ѝ, дискутираха работодатели и представители на средните и висши училища в града. Повод за срещата е недостигът на кадри, който е все по-осезаем.
За постигането на дългосрочен ефект за икономиката и обществото, трябва да се започне още от семейството, защото родителите са тези, които трябва да насочат интересите на подрастващите, към професионалната ориентация още от училище. Това коментира председателят на Бургаската търговско промишлена палата – Цанко Иванов:
"Стана ясно, че за някои от специалностите нещата не се развиват в правилната посока. Не може една държава да се развива без шлосер, без електротехник, шофьор, специалисти за туризма. Този въпрос при всички случаи се решава на държавно ниво, но ние е добре на място да дискутираме къде сме и какво искаме да постигнем. Бизнесът има други желания за някои от специалностите за разлика от образованието", каза Иванов.
Липсата на кадри примерно в туризма, за поредно лято се регулира с внос на работна ръка, посочи още той.
По данни на бизнеса, голяма част от завършилите университет работят в търговията и услугите, но не и по специалността. Също и това, че четвъртокурсници се справят не по-добре от първокурсниците с дадена задача от работодател, каза Соня Георгиева от дамския Бизнес клуб
"Бизнесът има нужда много повече от кадри на средно ниво, а заради този недостиг заплатите на това ниво растат. Широкият прием, в който предлагането надвишава търсенето, влошава качеството на образованието. Доста добра традиция имат в Швейцария и Германия с дуалното образование. В глобално ниво хората продължават да вярват, че инвестицията и успеха на един човек задължително минават през университет...."
Пукнатината между университетското образование и нуждите на бизнеса става все по-голяма. Според данните от последното проучване на Търговско промишлената палата в Бургас, на повече от 40% от работодателите се е наложило да обучават отново висшистите, които са били назначени, каза още Георгиева
"Около 65% от компаниите в България изпитват затруднение да намерят нужните служители. Най-голям е недостигът на кадри за машинното инженерство, електротехниката, компютърната и комуникационната техника. На средно ниво липсват кадри в туризма, стругари, фрезисти, монтьори, а този недостиг забавя развитието на бизнеса", допълни Георгиева.
Много се говори през последните години, че проблем за бизнеса е и това, специалистите излизайки от университета, да не са достатъчно добре подготвени за изискванията на пазара - имат теоретични знания без допир до практиката, имат познания в дадена материя, без да са уверени, че могат да бъдат приложени в действителност.
Чуйте повече в звуковия файл:В село Маринка аварийни дейности налагат да бъде спряно водоподаването от 8:30 часа до 16 часа днес, на ул. "Янтра". На посоченото място ще има строително-монтажни дейности, съобщи ВиК Бургас. За потребителите на питейна вода онт водоснабдителната система „Ясна поляна“ ще има днес до 10 часа аномалии или спирания на водата. Те ще засегнат различни..
С проекти за над 27 млн. лв. да се актуализира Планът за интегрирано развитие на община Созопол 2021- 2027 г. предлага на общинските съветници кметът Тихомир Янакиев със своя докладна записка. Тя ще бъде разгледана на сесията на местния парламент днес. Дневният ред включва 20 докладни записки. Заседанието започва в 9:30 часа. Причината да..
С 30-40% ще са по-ниски добивите от рапица, заради измръзването на продукцията прогнозира Николай Киров, регионален председател съюза на зърнопроизводителите. Аномалиите във времето са пагубни за овощните дръвчета и до голяма степен за рапицата, чието качество обаче едва ли ще пострада, смята той. "Не толкова снега е проблем, колкото ниските..
Над 83 млн. лева е макрорамката на бюджета на община Царево за 2025 година . Основните проекти в него бяха представени на обществено обсъждане в читалището. Кметът Марин Киров подчерта, че залагат изключително много на нови проектирания . А основният принцип, който следват е грижа за всяко населено място. Царево е с най-големият бюджет..
Под обществен натиск Общинският съвет на Поморие реши проекта за застрояване на сграда архитектурен паметник на културата, която се намира в центъра на града, да бъде подложен на обществено обсъждане и референдум. Първоначалното решение на общината предвиждаше сградата се превърне в жилищно-търговски комплекс със 7 апартамента. На днешното си..
В отсечката между км 260 и км 270 на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас се извършва авариен ремонт на асфалтовата настилка. Движението преди отбивката за Созопол и Ямбол ще се осъществява с повишено внимание между 13:00 и 17:00 часа днес. Участъкът е сигнализиран с пътни знаци, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“.
Ремонтните дейности по път III-992 от хижа „Странджа“ до село Ясна поляна ще бъдат подновени през следващата седмица. Това стана ясно по време на работна среща между кмета на община Созопол Тихомир Янакиев и министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. В разговора участва и Венцислав Атанасов – член на Управителния съвет на..
Знакови археологически и културни обекти в областите Бургас и Ямбол ще бъдат обновени и пригодени за туристически посещения по Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП..
Авария на водопроводна тръба има в Морската градина на Бургас. Евентуалната причина е спукан кран, посочи говорителят на ВиК - Бургас Димитър Гюров. На..
Над 83 млн. лева е макрорамката на бюджета на община Царево за 2025 година . Основните проекти в него бяха представени на обществено обсъждане в..