Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Избери живота" с Мария Костова - Куманова

  Българското национално радио провежда кампания срещу употребата и разпространението на наркотици, тя преминава под мотото „Избери живота". Срещаме ви с различни хора, за да ви разкажем историите, на тези, които въпреки трудностите, са избрали живота.
Мария Костова - Куманова е майка на млад мъж, който се бори със своята зависимост.За борбата му с дрогата и трудностите, през които преминават той и тя, разказа жената пред БНР Бургас:
Моят син е зависим, започнал е от тинейджърска възраст -15 -16 години, вече е на 25.Много е трудно.Преминала съм през това нещо, когато няма информация, човек, който може да ти даде правилните посоки, борбата е ужасна.Тук в Бургас не намерих подкрепа от нито една институция.Бе ми отказана, отхвърлена.Борбата продължаваше самичка, с интернет, с лутане, което усложнява и забавя очаквания процес на лечение и правилния път. С подкрепата на един терапевтичен център страшно много израснах, получих правилните напътствия как трябва да се борим заедно. Защото борбата не е само от него, борбата е и от нас.Така че за един зависим трябва да и на пълната подкрепа и знания на неговите близки, които също стават зависими.С правилните специалисти и насоки нещата се случват без притеснения, без проблеми.Така има подобрения и самият зависим.
Първите стъпки са, че човек трябва да осъзнае и признае пред всеки един дали ще е роднина, дали ще е в обществото, че съществува такъв проблем. 
Мария Костова - Куманова продължава да помага на други родители, които са започнали своята борба със зависимостите. 
Чуйте историята в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затварят ул. „Конт Андрованти“ в Бургас в събота заради строителни дейности

Улицата „Конт Андрованти“ в Бургас ще бъде затворена за движение при кръстовището с ул. „Цар Петър“ заради товаро-разтоварни дейности, свързани със строителни материали и техника в района на ул. „Тракийска“ до сградата на НАП. Ограничението ще важи на 20 и 21 септември в часовете от 9:00 до 17:00 ч. Информацията е предоставена от Общината в Бургас...

публикувано на 19.09.25 в 19:30

Нова 360° камера показва живота на птиците в Атанасовското езеро в реално време

Любителите на природата вече могат да наблюдават отблизо птиците в Атанасовското езеро и да посрещат изгрева над лагуната благодарение на нова камера с 360-градусов обхват. Техниката предава картина от 10 различни точки и е достъпна свободно от всяко устройство – телефон, таблет, компютър или смарт телевизор. Камерата е достъпна онлайн чрез сайта..

публикувано на 19.09.25 в 19:00

Временна промяна в движението в ж.к. „Зорница“ заради ремонт на ВиК мрежата

Кръстовището между улицата, успоредна на бул. „Стефан Стамболов“, и ул. „Св. Пантелеймон Лечител“ в ж.к. „Зорница“ ще бъде затворено за движение на превозни средства. Ограничението важи от 09:30 ч. на 23 септември до 2 октомври заради ремонтни дейности по ВиК мрежата. В района ще бъде въведена временна организация на движение. От Община Бургас..

публикувано на 19.09.25 в 18:00

Бургас с тържествена програма за Деня на независимостта

България отбелязва 117 години от обявяването на своята независимост – исторически акт, с който през 1908 г. страната отхвърля васалитета си към Османската империя и се утвърждава като суверенна държава. В Бургас честванията ще започнат на площад „Атанас Сиреков“ с официален ритуал по издигане на знамената на Република България, Европейския съюз и..

публикувано на 19.09.25 в 15:40

Хора с лилави гривни с незабравка - помогнете им, ако са сами

Покана за валс и ръчно приготвени сладки получиха днес бургазлии от хора с деменция. В центъра на града, на площад "Тройката", танците бяха много, съчетани с  настроение и ….гимнастика. Показаха ги  посетители на социалния център „Грижовник“в Бургас- първата в страната градина за възрастни с деменция. Поводът бе Световният ден за борба с..

публикувано на 19.09.25 в 15:20

65 години град Средец: Кулминацията на тържествата е утре

Средец чества 65 години от обявяването му за град. Цялата година и наситения с прояви септември минава под този знак, но кулминацията на тържествата е в събота - 20 септември. Президентският указ, с който Средец става град е издаден на 6 февруари 1960 година . Събитията утре по този повод започват с поднасяне на венци и..

публикувано на 19.09.25 в 13:00

Бургас за десети път се включи в световния Park(ing) Day

Бургас е сред градовете, които за десета поредна година участват в глобалната инициатива Park(ing) Day. Под мотото „Паркирай въображение, а не коли“ събитието превърна на 19 септември две паркоместа на ул. „Константин Фотинов“ в зелено и творческо пространство. Програмата започна с гимнастика за добро настроение, последвана от интернационална..

публикувано на 19.09.25 в 12:30