Фрагменти от желязна ризница и останки от оръжия откриха археолозите при проучването на късноантичната крепостна стена на Деултум край Дебелт. Екипът се ръководи от доц. д-р Людмил Вагалински и проучва северната част на колонията от началото на октомври.
Археолозите са разкрили североизточната ъглова кула. Тя е изградена през IV век, през следващия е подсилвана, а през VI век е разрушена заедно с цялата крепост след нападение на славяни и авари. В този участък са правени геофизични проучвания и се знае, че има многобройни стени. Тук такива изследвания са правени още през 70 години на миналия век и те са едни от първите в страната.
„Намерихме върхове на копия, стрели и то стрели на нападателите от тази аваро – славянска атака. Това, което ни впечатлява са страшно много фрагменти от желязна ризница или дори две. Те са много добре запазени и на места с обгорели парчета от кожа. Надявам се да ги изследваме добре, за да разберем повече. Днес открихме на същото място и едни много интересни железни предмети, приличат на част от кюнец, но тепърва ще ги тълкуваме! Направени са от масивно желязо, свързани са с отбраната на крепостта, в много добро състояние са, не са много корозирали и има възможност да ги възстановим“, съобщи доц. Вагалински.
Според него находките могат да дадат много информация за въоръжението през V– VI век, което ще е важно за световната наука и археология. Познанията за него до сега са се основавали на изображения и релефи, но те са схематични и повтарят стари схеми, а на терен и така добре датирани ги има на Деултум.
При проучванията до момента са открити и бронзови монети, керамика, бронзови добре запазени фибули и животински кости на големи стражеви кучета, каквито са откривани и в предишните кули. Уникалното в колонията е, че и трите са различни, а са градени по едно и също време. Проектантите на крепостта са се съобразявали с посоката на атаките , проявили са и творчество. Особено при средната, която необичайна и много голяма и няма аналог в света. Крепостта на Дебелт се откроява през късната античност със своя специфика, централната власт в Константинопол е помогнала на града и са го укрепили много сериозно и са оцелели до VI век.
повече може да чуете в звуковия файл:Експозиционен център „Флора Бургас“ е домакин на изложба на гигантски африкански охлюви през летния сезон. В зала 6 са представени над 20 вида сухоземни охлюви, включително най-едрите представители от групата „ахатини“. Посетителите могат да се запознаят с особеностите и биологията на различни видове – с черупки и без черупки, с разнообразни..
За днес е обявен оранжев код за жеги, а експертите съветват хората да стоят на сянка, да пият повече вода и да се разхлаждат. Същото е в сила и за животните. На обитателите на бургаския зоопарк се осигуряват много начини за справяне с горещите дни. Сред тях са иновативна система с пръскачки, ледени близалки и повече вода. Система над..
С фокус върху западната крепостна стена започнаха тазгодишните археологически проучвания на средновековния град Русокастро. Дейностите се организират от Регионалния исторически музей – Бургас, а финансирането е осигурено от няколко институции, включително Община Камено, Министерството на културата и Министерския съвет. Община Камено ще..
14 – ти Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025 ще се проведе на 26 и 27 юли /събота и неделя/, в Малко Търново . Предстои среща с времето на интересно място. По време на събитието отново ще бъдат представени елементи от уникалните странджански занаяти, кухня, традиции и фолклор, съобщи Милена..
П ристанът на яхтеното пристанище в Несебър ще се превърне в пристан на модата следващия петък, 11 юли. Събитието, което се организира от Модна агенция Интер Моделс Бургас съчетава морската романтика на лятото с последните модни тенденции, представени от водещи български дизайнери и марки. Водещи на първото издание на Marina Yacht Fashion..
Несебърски артефакти са част от временна експозиция „По вълните на Черно море през хилядолетията“, която ще бъде представена по време на 47-та сесия на Комитета за световно културно наследство на ЮНЕСКО в централата на организацията в Париж. Събитието във френската столица е организирано от Република България и е достъпна за посетители в периода 6-16..
Първата в Бургас градска интерактивна игра Play БНР Бургас е достъпна до края на август. Вълнуващото приключение е създадено от БНР Бургас и платформата „Вътрешен глас“. Познавателната игра е посветена на 90 години БНР и 13-тата годишнината на радиото в Бургас. Първото й издание премина с изключителен успех - 25 отбора с над 100 играчи приеха..
Експозиционен център „Флора Бургас“ е домакин на изложба на гигантски африкански охлюви през летния сезон. В зала 6 са представени над 20 вида..