Вариант за възстановяване на дейността на отделението по хематология търси община Бургас. Поредица от разговори е провел кметът Димитър Николов с директора на НЗОК, министерството на здравеопазването, директорът на бургаската болница д- р Бойко Миразчийски и с проф. д- р Христо Бозов , управител на бургаския онкодиспансер. Основният проблем е, че не може да се намери клиничен хематолог, който да оглави отделението. Търси се вариант да бъде сключен граждански договор с клиничен хематолог. Следващата седмица проблемът може да бъде решен, каза Николов:
Да се намери начин, да се направи изключение за Бургас, защото се касае за много пациенти, които минимум два пъти на месец трябва да пътуват до Варна в зимни условия. Една част от тях са деца.Община Бургас ще съдейства, ако през това време намерим специалист, с настаняване, апартамент и всичко необходимо.В спешен порядък за нас е важно, да се направи една изключение, за да може още от следващата седмица ние да имаме тази свобода и гъвкавост на закона, за да може директорът на УМБАЛ -Бургас да подпише договор.
Още през декември се опитахме да намерим лекар, обясни д-р Бойко Миразчийски:
За да се извършва дейност, когато става дума за пациенти с хронични заболявания като таласемия, хемофилия и други, за тях се изисква изрично за отчитането на клиничната пътека да има специалист, клиничен хематолог.
Търсихме специалист къде ли не, с клиники сме говорили, с министерството на здравеопазването.Уви, няма достатъчно специалисти в България.Има възможност за увеличаване на заплатата чрез допълнително материално осигуряване. Въпрос на изчисление е на възнаграждението, основната заплата е 1000 лева, с нея се започва.
В момента в Бургас има трима хематолози, двама работят в Онкодиспансера. Ако един от тях отиде в УМБАЛ, това означава, че и те няма да могат да си изпълняват дейността,трябва да затворят и там, поясни още д-р Миразчийски. Третият работи в три поликлиники, отделно има и платени дежурства.Той не иска да се занимава с болнична помощ. С него сме провеждали разговори още когато взе специалност, обясни директорът. Ако той и д-р Рибов баха в отделението, то тогава нивото му на компетентност щеше да бъде по-високо.
Правим опити да може да се разреши за Бургас да сключим граждански договор с клиничен хематолог, като той да може да дава консултации на приети пациенти и по този начин на нас да ни признават клиничната пътека. Дали това ще се случи е въпрос на нормативна уредба, защото в НРД е написано нещо съвсем различно.
Отбелязваме Световния ден за борба срещу СПИН. По този повод в Бургас на 2 декември /понеделник/ и 3 декември /вторник/ ще работи мобилен кабинет за безплатно и анонимно изследване с бързи тестове за ХИВ, хепатит В и С. Утре кабинетът ще бъде разположен в сградата на Медицинския университет и ще работи от 10 до 12 часа. А във вторник ще бъде..
За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ съвместно с РЗИ, БМЧК, Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ и БСУ ще проведат различни дейности за повишаване на информираността на младите и хората в повишен риск за начините на предпазване от..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални..
Отбелязваме Световния ден за борба срещу СПИН. По този повод в Бургас на 2 декември /понеделник/ и 3 декември /вторник/ ще работи мобилен кабинет за..