Журито от първия национален конкурс „Млад иноватор“ отличи като победител отбора на учениците от ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“, Бургас. Идеята „Shopping energy” на екипа от град Бургас се пребори на финала с още шест отбора и грабна голямата награда – реализация на проекта в размер на 5000 лв., както и лична стипендия от 500 лв. за всеки от участниците.
Младите иноватори презентираха и защитиха своето проектно предложение и финансов план за реализацията на алтернативен и достъпен начин за производство на „чиста“ енергия, чрез конструиране на пазарска количка, която генерира електричен ток при механичното си движение.
На второ и трето място се класираха отборите на СУ „Стоян Заимов“ от Плевен и СУ „Сава Доброплодни“ от Шумен със съответните проекти “Компостирането като наша мисия” и Blaze Box – кутия за сигнализиране и превенция на пожари. Те получиха лична стипендия за всеки от участниците, грамоти, купи и подаръци. На четвърто и пето място съответно се класираха учениците от Земеделска професионална гимназия „Климент Тимирязев“, Сандански с проекта си за пчелен апископ и учениците от Професионална гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“, Видин с проекта си за ECO SPOT зони. Отборът на второ място получи и финансиране в размер на 1000 лв., а отборите от трето до пето място също получават финансиране за реализация на проектите си в размер на 500 лв. всеки.
„Ние от PostScriptum Ventures смятаме, че светът се нуждае от млади хора, които да допринесат за трансформацията към по-зелено и устойчиво бъдеще. Самият факт, че в първото издание на конкурса се включиха над 900 ученици от цялата страна, е успех. Успяхме да провокираме мисленето на децата към креативни, иновативни идеи и практични решения за по-добра среда на живот. Изборът беше труден, но решихме голямата награда да връчим за проекта „Shopping energy”, защото смятаме, че той най-бързо може да бъде реализиран и да окаже въздействие сред най-много хора. Благодарим на всички, които участваха и се надяваме, че следващата година ще имаме още по-добри резултати“, коментира управляващият мениджър на PostScriptum Ventures Димитър Енчев.
В категорията за рисунка, свързана с опазването на околната среда, зеленото и устойчиво бъдеще журито, заедно с педагог по изобразително изкуство, класира десет от общо над 500 рисунки. Всяко дете от класиралите се на финал спечели грамота за участие, 100лв. лична стипендия, както и награда от DaVinci. Част от творбите ще бъдат изложени през месец март в TechnoMagic Land в София.
„За нас беше важно да осигурим престоя и участието на всички финалисти от конкурса „Млад иноватор“ в София за финала, защото освен наградите, те имаха възможност да се запознаят с други ученици със сходни интереси от България, да обменят опит и контакти с менторите.“, отбелязва Димитър Енчев.
Националният конкурс „Млад иноватор“ се организира от инвестиционния фонд с фокус устойчиво развитие и иновации PostScriptum Ventures и се провежда с подкрепата на Министерството на образованието и науката. Организаторите планират да продължат инициативата и следващата година като удвоят бюджета.
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..
Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8. клас. От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в първия етап на класиране, съобщава БНР. Подаването на заявления за участие е от 8 до 10 юли, само по електронен път. Това може да стане - без чуждо съдействие от всяко електронно устройство с достъп до..
Средното и висше образование в Бургас се развиват с такива темпове, че кадрите, които се създават могат да обхванат вече всички индустрии. Това каза за общественото радио заместник-кметът по „Образование“ Михаил Ненов. В Бургас ще бъде разкрит филиал на НАТФИЗ, както и факултет по „Фармация“ в Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен..
Седмокласниците подобряват представянето си на тазгодишното национално външно оценяване, показва анализ на резултатите. Средният брой точки по български език и литература е 55,91 – с близо точка повече спрямо предходните две години. Пълните 100 точки са постигнати от 16 ученици. Най-добре се справят със задачите с избираем отговор и с преразказа от..
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт..