От „Лукойл“ са изпратили писмо с искане за преструктуриране на свои терени, попадащи във въпросния ПУП. Тяхната целта е да разширят нефтената си база в Отманли.
„Целта на докладната записка е да не изпуснем едно финансиране, което е изключително важно. То ще ни осигури средства, за да реализираме инфраструктурата на „Ченгене скеле“, за която от години се борим. Когато се разработи проектът обаче се оказа, че трябва да се преконфигурират част от уличната мрежа, за да се осигури най-добрият функционално възможен вариант за изграждане на тази ВиК мрежа“, обясни зам.-кметът Чанка Коралска.
Още в началото на сесията част от общинските съветници поискаха докладната записка да бъде оттеглена, но това не се случи. „В района на парк „Росенец“ има път, който отива до пристанището в момента. В резултат на промяната на този ПУП реално този път ще го деактуваме от публична общинска собственост в частна. Това означава, че вече няма да има достъп, тъй като тези парцели, в които попада, ще ги продадем на дружествата, с които заменяме“ обясни Константин Бачийски. Той посочи, че една от фирмите е „Хермес Соларис“, чийто мажоритарен собственик през годините, е бил свързан с Ахмед Доган.
Общинския съветник Владимир Павлов допълни, че промяната на ПУП-а не касае развитието на „Ченгене скеле“, какъвто е един от мотивите на местната администрация. „Касае изключително подстъпите на имотите на Доган в северната част. Съгласен съм, че трябва да се обособи охранителна зона около оградата и имота на „Лукойл“, но нито ще се развие туризмът в тази част, а напротив – ще се ограничи“, обясни той. Павлов допълни, че в докладната записка не са посочени финансирането и сроковете по програмата, по която иска да кандидатства Общината.
Кметът на Бургас Димитър Николов посочи, че „Ченгене скеле“ е последната урбанизирана територията на общината, граничеща с Черно море, в която живеят хора. Проблем е, че там не е организирано отвеждането на отпадните води. „Намерихме възможност, в последния момент, да кандидатстваме за грантово финансиране за изграждането на канализацията и пречиствателната станция“, посочи той.
Общинските съветници гласуваха два пъти по докладната записка, тъй като първия път не се събра мнозинство, каквото е изискването при преобразуването на публична общинска собственост в частна общинска. В крайна сметка предложението беше одобрено с 40 гласа „за“, 2 „против“ и 2 „въздържал се“.
Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..
Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..
По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..
Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В момента той живее на палатка. И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..
Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..
Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..
С празнична литургия и курбан бургаското село Маринка отбелязва своя празник. За повода от кметството са подготвили двудневна празнична програма,..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В..
Кръстовището на бургаските улици „Георги Шагунов“ и „Емил Де Лавеле“ се затваря за автомобили от 9:00 ч. днес до 17:00 ч. на 25 юли заради ремонт на ВиК..