Извършената проверка на място установи неизпълнения на договорни задължения, а именно изграждане на защитни пясъчни валове, за които е ползван пясък от заливаемата площ на морето.
Според писмената констатация на ресорното министерство концесионерът следва да осигури опазването на околната среда, чистотата на морската вода в прилежащата акватория, флората, както и съхранението на биологичното разнообразие. Действията му не трябва да увреждат околната среда. Извършването на дейности по изграждане на защитните пясъчни диги или други съоръжения трябва да се извършва след предварително съгласуване с компетентните органи.
Според концесионера на плажа се извършват единствено защитни дейности по метода "контраборд". Те целят да запазят целостта на пясъчната ивица и да се предотврати отнемането й от бурните вълни през зимата. Тези дейности са съобразени със законовите изисквания и в съответствие с вменените ни задължения по концесионния договор. Образуваният контраборд в задната част на плажа, не уврежда по никакъв начин флората или фауната, нито засяга околната среда. Единствената му функция е да противодейства на силата на вълните. Твърденията, че тези защитни дейности се извършват посред нощ и внушаващи, че се случва нещо нередно, категорично не отговарят на истината, уточняват от фирмата концесионер. Оттам изразяват категорична позиция, че действията им са съобразени с изискванията на закона и с тях опазват плажната ивица, което е изцяло в обществен интерес.
Според местните жители обаче:
"Това се случва за трети пореден път в продължение на три години. Родена съм тук, вече 55 години живея в Созопол, но няма такъв случай морето да поглъща пясъка.
Хората тук от дълго време се занимават с този вид туризъм. От 21 години съм тук, хората най-вероятно по този начин си пазят заведения, да не ги залее морето.
Не би трябвало да се загражда така, трябва да има достъп до плажа и да си остане в естествения си вид.
Имаше протести тук, казаха че ще отстранят дигата, не разбрах и каква е тази конспирация посред нощ и с каква цел се прави. Не е редно, да се спира достъпът до плажа. Созопол не е само през лятото, а зимата какво се случва? Миналата година министърката на туризма беше тук по същия повод и каза, че може да се взима от пясъка, но не и от морето. Кадрите, които вървяха в интернет показаха точно, че се изгребва от морето. Не знам с каква цел се прави за поредна година, така практикували и в други европейски страни. От 20 години съм тук, не съм местен но такова нещо не съм виждал. Морето всичко ще си вземе и ще го върне на място, но защо да е толкова грозно."
За тези нарушения на фирмата концесионер от министерството на туризма е наложена неустойка в размер на 5% от годишното концесионно възнаграждение.
Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..
Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..
По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..
Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В момента той живее на палатка. И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..
Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..
Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..
С празнична литургия и курбан бургаското село Маринка отбелязва своя празник. За повода от кметството са подготвили двудневна празнична програма,..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В..
Кръстовището на бургаските улици „Георги Шагунов“ и „Емил Де Лавеле“ се затваря за автомобили от 9:00 ч. днес до 17:00 ч. на 25 юли заради ремонт на ВиК..