Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За и против отделянето на Обзор от община Несебър

| обновено на 12.02.21 в 18:18

На 28-и февруари близо 2 200 жители на Обзор и селата Баня, Приселци, Раковсково, Емона, Паницово и Козница ще гласуват на референдум за отделянето им от община Несебър и обособяването на нова община. Тя ще бъде голяма почти колкото съседната община Бяла, която е със същата територия и същия брой жители. Въпреки, че по Закон за създаването на една община необходимия брой жители е 6 хиляди, Министерският съвет може да разреши провеждането на референдум и обособяването на нова община ако географски, стопански и други причини налагат това. 

От 2 седмици в Обзор и 6-те села, които ще гласуват на референдума се провежда предизборна кампания. За целта са регистрирани 2 инициативни комитета-„за“и “против“ създаването на нова община. 

Според инициаторите на идеята за отделяне, отдалечеността на Обзор от Несебър създава проблеми с административното и здравното обслужване на района. От инициативния комитет обвиняват община Несебър в неглижиране на проблемите на Обзор и селищата около него. Пламен Проданов отбелязва, че оставането на Обзор в Община Несебър няма никакво бъдеще:

 "Обзор има страшно много проблеми, алеята, улиците на Обзор, центърът, разкопките, които се изкопаха и станаха дупки. Няма никакво финансиране. Община Несебър не е зад нас."

Проданов цитира Христо Ботев, че народ, който търпи тиранията на управниците си, не може да се нарече жертва, а съучастник. 

"Ние трябва да решим дали да бъдем съучастници или дейни участници в нашето бъдещо развитие на града."

Град Обзор е бил общински център от 1915 -а до 1979 година. Според местните хора като самостоятелна община морският град ще има по-добри перспективи за развитие.

"Ще гласувам. Аз съм съгласна да станем самостоятелни. Така мисля, че сме по-добре."

"Със сигурност се вижда, че изоставаме. Не се вкарват достатъчно приходи, за да се развиваме."


Обзор не може да съществува самостоятелно пък посочват от инициативния комитет против създаването на нова община, обясни Кольо Божков:

"През последните 10 години направихме един анализ и се вижда, че винаги сме дотирани от 1,5 млн до 2,5 млн лв от Общината. Най-добре е да поддържаме голямата община, да бъдем с тях и заедно като семейство да излезем от кризата.

Има много користни интереси, които искат да командват Обзор. Те ходят, убеждават, заплашват, даже и обещават, за да могат тези хора да управляват вота. Поредица от фирми, които са заинтересовани от това да създават такива поръчки и да си ги печелят", смята Божков.

Разходите на кметство Обзор от 2008-2020 година са 38 млн лв. Това обясни кметът на Община Несебър Николай Димитров. Той допълва, че приходите за същия период са 16 млн лв. 

"Дефицит от 22 млн лв. Нужно ли е аз да убеждавам жителите на Обзор, че някой ги тегли в неизвестна посока. Само капиталовата програма за тези 12 години в Обзор е 12,5 млн лв плюс още 2,6 млн лв за текущи ремонти. 

Те са мъдри хора, имам голям респект от тях, хора с ясна гражданска позиция. Те ще вземат правилното решение", каза Димитров.

 Финансов анализ са подготвили и от програмата „Достъп до правосъдие“, които помагат за провеждането на референдума. Председателят на организацията Мартин Бошков цитира данни на Община Несебър, че за издръжката на Обзор се превеждат 4,5 млн лв. 
"От онова, което се съхранява в сметство Обзор, обаче се вижда, че издръжката е 1,9 млн лв. Като недофинансирани и неплатени остават вторият етап на градския център. Тя все още чака да си получи парите за извършената работа.
Издръжката на града можем да приемем, че е около 2 млн лв. при значително нефинансиране. Дупката в общинския бюджет на Общинския бюджет, съгласно документите, е 16 млн лв дефицит. Общината се наложи да тегли кредит от 6 млн лв, за да може да започне неотложни плащания по стари задължения. 
Някой от кметските наместници в селата Приселци, Ракосково, Паницево са се оплаквали на свои близки, че са подложени на натиск да осигурят не по-малко от 100 гласа против референдума, иначе ще бъдат уволнени."

50 хиляди лева са осигурени за провеждането на референдума за отделянето на град Обзор и още 6 селища от Община Несебър. Средствата са предвидени в общинския бюджет.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СУ „Христо Ботев“ в Камено поведе празничното шествие за 24 май

СУ „Христо Ботев“ в Камено поведе празничното шествие за 24 май по случай своя 150-годишен юбилей. Стотици ученици, учители и деца от детските градини на община Камено преминаха тържествено в празнично шествие по повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Шествието..

публикувано на 24.05.25 в 17:00

И Сливен почете светите братя Кирил и Методий

В Сливен с празнично шествие ученици, учители, студенти, дейци на култура и представители на културните институти и граждани отбелязаха празника на Българската просвета, култура и славянската писменост.  Шествието премина по главната улица на града и по традиция завърши на централния площад „Хаджи Димитър“, където се състоя церемония по издигането..

публикувано на 24.05.25 в 16:00

Несебър отбеляза 24 май с концерт и награждаване на културни дейци

Несебър отбеляза 24 май с концерт и тържествено награждаване на учители и културни дейци от цялата община. Събитието се състоя на пл. „Жулиета Шишманова“  пред Артиум център, а множество жители и гости на града присъстваха на празника в чест на създателите на българската писменост  – светите братя Кирил и Медотий. Малко преди да бъдат наградени..

публикувано на 24.05.25 в 15:00

Над 16 хил. души се включиха в шествието в Бургас за 24 май /СНИМКИ И ВИДЕО/

Най-мащабното и пъстро шествие изпълни централните улици на Бургас, за да чества 24 май, Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  Рекордните 17 000 деца, ученици, студенти, духовници и културни дейци шестваха празнично по ул. „Александровска“, „Богориди“ и терасата в Морската..

публикувано на 24.05.25 в 13:20

"Тренд": 43% от българите не са прочели нито една книга през последната година

Над 80 процента от българите определят четенето на книги като важно. 43 на сто признават, че не са прочели нито една книга през последната година. Това показва проучване на социологическа агенция "Тренд", по поръчка на "24 часа", посветено на това колко и какво чете българинът. Изследването е направено между 12 и 18 май тази година чрез пряко..

публикувано на 24.05.25 в 12:00

Шествие, концерт и дрон шоу на 24 май в Сливен

В Сливен празникът на Българската просвета, култура и славянската писменост ще бъде отбелязан с шествие, концерти на звездите Миро, Вениамин и ансамбъл „Филип Кутев“, а 250 дрона ще направят светлинно шоу в нощното небе.  Празничното шествие започва от градската градина от 11.00 часа. В него ще се включат ученици, студенти, културни деятели и..

публикувано на 24.05.25 в 09:05

Жълт код за интензивни валежи в Ямбол и Сливен

За днес Националният институт по метеорология и хидрология издаде предупреждения от жълт и оранжев код за интензивни валежи и гръмотевични бури, които ще обхванат части от страната. Оранжев код е обявен за София област, София-град, Пловдив и Стара Загора. Жълт код важи за 16 области от Западна, Северна и Южна България, сред които Ямбол и Сливен...

публикувано на 24.05.25 в 08:25