Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изграждат анаеробната инсталация за биоразградими отпадъци в Бургас


Анаеробна инсталация за преработка на разделно събрани биоразградими отпадъци ще бъде изградена в Бургас. Днес беше направена първа копка на обекта в Северната промишлена зона на града. Общата стойност на проекта е над 30 милиона лева и е финансиран по Оперативната програма „Околна среда“. В инсталацията ще се третират около 30 000 тона отпадъци годишно.

Анаеробната инсталация ще третира събраните биоразградими отпадъcи от общините Бургас, Несебър и Поморие. Проiзведената мощност, ще покрива собствените нужди на инсталацията, а останалата електрическа енергия може да се ползва в самите градове, обясни Аглика Павлова, изпълнителен директор на фирмата, осъществяваща проекта.

„Екологичното значение е огромно. Производството на метан от хранителни и зелени отпадъци, ще може да се оползотворява, няма да замърсява околната среда. От друга страна, основното значение на инсталацията е, че ще намали депонирането на биоразградими отпадъци, които да произвеждат същия този метан на депото. Когато тези потоци от биоразградими отпадъци се извлекат от общите потоци битови отпадъци, съответно ще се повиши и ефективността на сепариращите инсталации, защото те няма да бъдат толкова замърсени от хранителни и биоразградими отпадъци“, поясни тя.

Предизвикателство ще бъде събирането на хранителните отпадъци и превръщането им в електричество, което да се ползва от Община Бургас, посочи кметът Димитър Николов.  „Дано повече региони в страната и общини продължат този пилотен проект, защото по този начин България ще успее да защити по-добри нива в оползотворяването особено на биоразградимите отпадъци и превръщането им в зелена енергия. Същият такъв проект е изпълнен в Мюнхен, почти в центъра, до големия стадион. Надявам се бургаската инвестиция да бъде изпълнена по същия начин, защото и компанията е немска“, допълни той.

Това е проект от ново поколение, посочи зам.-кметът Весна Балтина. „Чака ни много работа, защото наша е отговорността ние да комуникираме с гражданите за новата система за сметосъбиране, която ще трябва да изградим. Това е отделното събиране на биоразградимите отпадъци“, допълни тя.

Инсталацията е модулна и при нужда има възможност да бъде разширена. Предвижда се проектът да бъде завършен до 2023 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Строят два нови физкултурни салона в Сливен

Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от  Професионалната гимназията по изучаване на западни езици  „Захари Стоянов“ и ППМГ „Добри Чинтулов“, които в момента делят една стара сграда. Проектът е на стойност 4 милиона лева, а финансирането е от държавната програма за финансиране на..

публикувано на 11.02.25 в 15:49

Временно е ограничено движението при разклона за Каменар (ОБНОВЕНА)

Ограничено е движението на превозни средства по път III-906 Бургас–Каблешково, при разклона за Каменар поради ПТП. Това съобщи Агенция „Пътна инфраструктура“. Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост по обходния маршрут: общински път Каменар-Поморие-Ахелой-Бургас и обратно. До 17 часа пътната отсечка между селата Лъка и..

обновено на 11.02.25 в 13:29

Резитба на дърветата Гинко Билоба в центъра на Поморие

Извършена е резитба на дърветата от вида Гинко Билоба на главната пешеходна улица в Поморие, информират от общината. Екип на предприятието „Озеленяване, горско и селско стопанство“ е подравнил дърветата. Целта е да постигне от една страна – по-естетичен вид, а от друга – увеличаване на листната маса след започване на вегетация, поясняват..

публикувано на 11.02.25 в 13:29

Лекция показва развитие на музейното дело в Бургас през втората половина на ХХ в.

Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ..

публикувано на 11.02.25 в 12:00

Филмът за Милен Цветков с премиера и в Бургас

Филмът "Милен" е преди всичко за журналистът Милен Цветков, казаха авторите на проекта Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата стоят зад биографичната лента за Кристиян Таков "Моралът е доброто". Новият им филм е с премиера 20 февруари в София, след което ще бъде показан в редица градове, сред които и Бургас на 1 март в НХК от 18.30 часа. Билетите..

публикувано на 11.02.25 в 11:30

Инспекцията по труда установи 1000 работещи без договор в строителството

Над хиляда работещи без трудов договор са били установени при проверки на Главната инспекция по труда за миналата година в сектор "Строителство". От края на януари инспекторите  са проверили близо 400 обекта, а фирмите, установени да работят там, са 500, нарушенията - над 450.  Установено е, че работниците не използват предоставените им предпазни..

публикувано на 11.02.25 в 10:30
Снимката е илюстративна

Настояват за мерки за облекчаване на трафика по пътя Ямбол-Сливен

Пътят между  Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на трафика е той да стане четирилентов, както и да се изгради кръгово кръстовище на входа на Ямбол. Пътят между двата областни центъра е по-натоварен и от международния път към граничния пункт..

публикувано на 11.02.25 в 08:20