Априлското въстание от 1876 година е въоръжено въстание на българите в Османската империя. Избухва преждевременно на 20 април в Копривщица и е организирано от Гюргевския революционен комитет. Въпреки че е неуспешно, то представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение. Днешните оценки са, че въстанието, макар и незавършило с военен успех, постига друга своя основна цел – политическата, тъй като народният бунт за независимост намира силен отзвук в Западна Европа и особено в Русия.
Въстанието е подготвено в разстояние на едва 1-2 месеца, с което се обясняват неуспехите в организацията и хода му. Решението за въстание е взето от отделни активисти на БРЦК, то не е подкрепено от нито една външна сила и в крайна сметка е резултат от усилията на неколцина апостоли. По-сериозна подготовка за бунт била извършена само в IV и I окръг.
Единствено в IV окръг под ръководството на Георги Бенковски била създадена постоянно действаща въстаническа милиция, контролираща подготовката за въстание. Трескавата подготовка правела впечатление на местните мюсюлмани и на османските власти. Сигурна информация за „предприятието“ обаче те получили едва след Оборище от участник в събранието – Ненко Терзийски от Балдово. От Пазарджик в Копривщица и Панагюрище били изпратени жандармерийски отделения, които да арестуват подстрекателите на „мирната рая“. При опит да бъде заловен Тодор Каблешков копривщенските дейци нападнали и прогонили с оръжие полицията. Мюдюринът бил убит, а в градчето била установена революционна власт. Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото „Кърваво писмо“. Писмото е пренесено от 19-годишния Георги Салчев, който изминал 5-часовия път от Копривщица до Панагюрище само за 2 часа. Точно преди Панагюрище, конят на преносителя на кървавото писмо издъхва от натоварването.
Още следобеда на същия ден (20 април) Георги Бенковски, съобразно с решението от Оборище за избягване на провал, обявил преждевременно началото на българското въстание. Това избързване с десетина дни изненадало комитетите и повлияло негативно на цялата революционна акция. То обаче било наложено от самите обстоятелства. Предателството заплашвало с провал грижливо изградената организация, както и психологическата подготовка на народа за отчаяни и решителни действия. Избухването на въстанието в IV окръг довело до масови арести на комитетски дейци в другите окръзи, светкавично мобилизиране на нередовни турски части (башибозук) и дислокация на военни подразделения във всички по-големи български градове.
Подготовката на въстанието е осуетена от османските власти. Заловени са редица комитетски дейци като Никола Славков, а Георги Икономов е поставен под наблюдение. Нанесен е изпреварващ удар в Горна Оряховица. Прави се опит за изпреварващ удар в Копривщица и Панагюрище. Започва прехвърляне на войски от Шумен в Търново, от Одрин в Пловдив и Пазарджик и др.
Според българската историография загиналите са около 30 000 души, докато според външни изследователи бройката на жертвите е не повече от 15 000 души. Руският консул в Одрин Алексей Церетелев смята, че по време на въстанието са разрушени около 200 села с общо население повече от 75 000 души, част от които са избити, а други са прогонени.
Жестокото потушаване на въстанието и отзвукът на зверствата в Европа са повод за провеждане на Цариградската конференция. Решенията на Цариградската конференция са първото международно признание на правото на българите да имат своя държава в етническите си граници, очертани вече от борбата за църковна независимост, санкционирано от всички Велики сили. Така Априлското въстание, макар и военен провал, непосредствено води до най-големия политически успех на българската нация дотогава. Отказът за осъществяване на решенията на Цариградската конференция от страна на османското правителство води до обявяването на единадесетата Руско-турска война, довела до Освобождението на България. Въпреки че Априлското въстание не променя военната обстановка в България, то до голяма степен дава световен отзвук на проблема с България, разрешен с Руско-турската Освободителна война.
Кунка Неделева, директор дирекция „Музеи“ в Община Копривщица, разказва за подготовката в “Нашият ден“:
“Тази година, както всеки път, в Копривщица ще бъде отбелязана великата дата. Цикълът от тържества, посветен на 145-годишнината от Априлското въстание, започва още днес във възрожденското градче.
На историческия площад "20 април" среща ще си дадат Фондация „Васил Левски“, в лицето на председателя ѝ – проф. Пламен Павлов. Представители на Сдружение “Тодор Каблешков“. Академичният състав и Студентския съвет на Висшето транспортно училище “Тодор Каблешков“ и гражданите на Копривщица.
Ще поднесем венци и ще се преклоним пред величието и саможертвата на всички онези велики българи, пожертвали живота си за България.
Тази година в Копривщица е посветена не само на 145-годишнината от избухването на Априлското въстание, но и на 170 години от рождението на най-светлия български апостол на това въстание – Тодор Каблешков.“
Сред цветни аранжировки и приказни арт инсталации, с които ще бъде запомнено юбилейното 40-то издание на Националната изложба за цветя „Флора 2025“, бяха наградени най-силно представилите се участници тази година. Златни медали бяха присъдени в 5 категории. Журито бе в състав - Проф. д-р Светлана Николова, Директор на Ботаническа градина към БАН,..
Предстои потапянето на още един кораб край Созопол, за да се превърне той в изкуствен риф и водолазен полигон, съобщи Найден Недев. Водолазният инструктур обясни, че в момента край Созопол има пет кораба, които са изключително интересни за гмуркачите, сред които е и рибарският "Пионер". Водолази ще чистят пристанището на Созопол..
Близо половин тон от рибата веслонос бяха пуснати в река Тунджа край Ямбол с цел подобряване на екологичното равновесие и биологичното разнообразие. Този вид, известен със своите пречистващи свойства чрез консумация на планктон, играе важна роля в поддържането на по-чиста и бистра вода. За това съобщи сътрудникът ни Румяна Стефанова от Ямбол...
Жители на няколко села затвориха за два часа пътя Ямбол- Средец в участъка Тамарино – Войника. Блокадата е в знак на протест срещу лошото състояние на отсечка. Пътят е основен за седем села в община Стралджа, както и още няколко в община Средец. Качествен ремонт не е праве повече от 35 години. Преди дни от Агенция пътна инфраструктура обявиха, че..
Бургаски социалисти, заедно със заместник регионалния министър Дора Янкова, поведоха в морския град шествие по повод Деня на труда. В него се включиха стотици граждани, които изминаха разстоянието от площад „Тройката“, през улица „Александровска“ и булевард „Богориди“ и стигнаха до откритата сцена „Охлюва“. Най-отпред на процесията бяха музиканти с..
Жители на няколко села се очаква да затворят пътя Ямбол - Средец в участъка Тамарино – Войника в знак на протест срещу лошото състояние на отсечката. Пътят е основен за седем села в община Стралджа, като в село Войника е разположен един от филиалите на Спешната помощ в областта. До училището ежедневно се превозват ученици и учители, автомобилите на..
Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений ще посети Свети Влас утре от 9:00 часа по повод 160-та годишнина на местния храм „Свети Атанасий Велики“, същия ден градът чества своя официален празник. Храмът в Свети Влас е издигнат през 1865 г. с доброволен труд и средства, по инициатива на местни християни. Макар претърпял пожари и..
110 000 лева трябва да предвиди в бюджета за тази година Община Бургас, за изграждането на нов паркинг за превозни средства и зарядна станция за..
С 15 гласа „за“ и 5 „против“ Общинският съвет в Несебър реши помещението, в което се помещава Градската художествена галерия, да бъде..
Платеното паркиране в „Зелена зона“ в Бургас преминава в летен режим о т 2 май 2025 г., съобщават от Общината. Работното време се удължава и зоната ще..