Международният екип се срещна с кмета на община Бургас Димитър Николов и неговия екип по проекта за изграждане на специализираната детска болница, на която бе направен план-график по отделните фази на проекта. След това експертите се срещнаха с ръководството на УМБАЛ Бургас, на Медицинския факултет и Регионалната здравна инспекция.
В рамките на следващите три месеца експертите имат задачата подробно да обследват и анализират района на Бургас и съседните области, за да подготвят проект, адаптиран за нуждите на целия регион, отчитайки и туристическия му профил. Екипът ще изготви оценка на здравните нужди, анализ за определяне на капацитета и обхвата на болницата и финансов анализ.
Това е първата реална стъпка към изграждането на специализирана детска болница в Бургас. Резултатът от работата на международните консултанти е да изготвят проект за броя на етажите и отделенията, броя на кабинетите и леглата, обзавеждане и оборудване, както и да подготвят тръжните документи, с които община Бургас да кандидатства за финансиране на строителството на детската болница.
Идеята е Специализираната детска болница да предостави педиатрична помощ на едно място и да позволи комплексно лечение на децата не само от община Бургас, а и от цяла Югоизточна България.
Детското лечебно заведение, което ще се намира в Бургас, ще отговаря за региона от Стара Загора, Ямбол, Сливен до морския град включително.
Болницата ще се намира на територията на УМБАЛ Бургас, за да има връзка с реанимацията и другите отделения. По-голямата част от персоналът, който ще работи в болницата, ще са външни специалисти, коментира кметът Димитър Николов, като каза и какво се предвижда да бъде направено:
„Община Бургас включва и изграждането - засега на един, но в бъдеще на още един- два жилищни блока. Тези жилищни блокове ще бъдат изградени и оборудвани за настаняване на медицински специалисти и лекари, които ще дойдат и ще работят в нашата детска болница“.
До два-три месеца се очаква да излезе първият доклад от специалистите на испанския консорциум, а комитет, който ще бъде избран от община Бургас, ще приеме първия етап, докато получим пълен комплект от документи за изграждането на болницата, каза още кметът Николов.
В Здравния кът на открито до Пантеона в Бургас стартира новата инициатива на Община Бургас – „Здравен час край морето“. Тя е насочена към деца и ученици на възраст от 4 до 17 години от детските градини, училищата и социалните услуги в града. Идеята е в свободното си време децата да имат достъп до полезни знания за здравето, представени по интересен и..
По-ниската такса за болничен престой няма да се отрази на малки частни болници като нашата, коментира пред БНР Бургас д-р Александър Маджуров , собственик на многопрофилна болница в града. Припомняме, че с министерско постановление сумата, която пациентите вече заплащат е 1 лев, вместо досегашните 5,80 лева на ден. МБАЛ Айтос: Намалената..
Подобрява се състоянието на мъжът, който пострада при инцидент в лунапарк в Ямбол, отчитат лекуващите лекари. Проверките по случая продължават, очакват се резултати за техническата изправност на съоръжението и причината за скъсването на люлката по време на движение. 25-годишният Михаил Митев вече е в съзнание, но остава на лечение в областната..
Три благотворителни събития през май ще подкрепят лечението на най-малките пациенти в УМБАЛ Бургас. Организатори са ученици и студенти, обединени от желанието да подобрят условията за престой на деца и родители в най-голямата болница в Югоизточна България, както и обучението на бъдещи медици. На 1 май от 18:30 ч. в Дома на нефтохимика ще се състои..
Намаляването на таксата за болничен престой ще се отрази негативно на приходите на общинските лечебни заведения , заяви управителят на МБАЛ Айтос Златина Иванова. Досега пациентите заплащаха по 5,80 лева на ден, но след решение на Министерския съвет таксата вече е 1 лев дневно. „Ние, като болница нямаме други приходи от пациентите, освен..
Ежегодно, през последната седмица на месец април европейските държави отбелязват Европейската имунизационна седмица (инициатива на Световна здравна организация). Целта е да се насърчи използването на ваксини за защита на хората от всички възрасти срещу инфекциозни болести. Чрез ваксини може да се предотвратят 28 тежки заразни заболявания, а..
Глобализацията е едно от предизвикателствата пред здравните власти, които трябва да са готови да се справят с екзотични на пръв поглед заболявания . Мнението е на имунологът проф. Андрей Чорбанов, който изнесе лекция за ваксините през 21 век в Държавния университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас. Професор Чорбанов е ръководител на..
По-ниската такса за болничен престой няма да се отрази на малки частни болници като нашата, коментира пред БНР Бургас д-р Александър Маджуров ,..
В Здравния кът на открито до Пантеона в Бургас стартира новата инициатива на Община Бургас – „Здравен час край морето“. Тя е насочена към деца и ученици на..