Новото издание на Фестивала на пясъчните скулптури в Бургас се нарича „Децата пожелаха“. Проведено от Общината проучване сред малчугани на възраст от 7 до 12 години показа следните техни предпочитания (заедно с любимия герой е посочено името на автора, който ще изпълни скулптурата):
Ани Златева – Пипи Дългото чорапче;
Жоро Златев – Хари Потър;
Владо Веселинов – Мадагаскар;
Радко Вълчев – Смелата Ваяна;
Игор Христов – Калинката и Черния котарак;
Калин Диловски – Малката стъпка;
Дамян Бубмбалов – Спондж Боб Квадратни гащи;
Добрин Вътев – Гъмбол;
Калоян Тодоров – Малката русалка Ариел;
Атанас Стоянов – Къщата на совите;
Даниел Кънчев – Рая и последният дракон;
Петър Петров – Красавицата и звяра;
Огнян Петков – Алиса в Страната на чудесата.
Всички автори са българи. Сред тях има и много бургазлии.
„В началото започнахме само с чужди творци. Горди сме, че с годините помогнахме да се създаде българска школа в това изкуство. Елате на гости в Бургас през лятото и ще се убедите, че нашите пясъчни скулптори вече са на световно ниво!“, коментира кметът Димитър Николов.
Подготовката за изграждането на пясъчните фигури вече стартира. Откриването на фестивала ще е в първата седмица на юли.
И тази година скулптурите ще се изградят на площ от пет декара, от специален и устойчив на дъжд пясък. Първите от общо 13 автори ще започнат работа след 18 юни.
Мястото е същото - парк "Езеро", до конната база.
Работното време ще е без почивен ден от 9:00 до 21:00 ч.
Цените за посещение са без промяна.
Изложба по повод 13 години БНР Бургас ще представи старинни и редки радио апарати. Те са събирани и реставрирани от Тома Шопов с години. Експозицията ще бъде подредена в Ателие R в края на месеца. Днес е и Международен ден на радиото и телевизията. Именно на тази дата през 1895 година инж. Александър Попов представя уред за безжично предаване и..
И тази година не бе свалена границата от под един час в изкачването по Хайдушката пътека с 43-литров мях с вино при мъжете и чувал с 25 килограма брашно при жените. Това обяви организаторът на станалите традиционни за Сливен на празника Гергьовден „Хайдушки игри“ Стефан Стефанов. Предизвикателството по стръмната „Хайдушка пътека“ приеха 11 мъже и 6..
За 20 – та поредна година Регионалният исторически музей в Бургас ще се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите на 17 май (събота). Всички събития в програмата са с вход свободен от 18.00 до 00.00 ч. В Археологическия музей (бул. Алеко Богориди № 21) от 18 часа ще бъдат открити 3 гостуващи изложби. Първата е „Златната маска и..
Творците Пол и Реми Хогард изработиха на бургаския плаж пясъчна скулптура в чест на Анри Дюнан - съосновател на Червения кръст. Поводът е предстоящият му рожден ден на 8 май (роден 8 май 1828 г. – 30 октомври 1910 г.). Скулптурата е поръчана от младежкия отдел на Червения кръст в Бургас. Анри Дюнан е швейцарски хуманист, бизнесмен и социален..
Ани и Илия Кузманови са семейство дипломирани агрономи от Пловдив. Те повече от 30 години участват със свои щанд на "Флора Бургас". Ани е на 80 г., а Илия на 85 години и предлагат голямо разнообразие от растения. Ако се спрете при тях те са готови да ви отговорят на всеки въпрос и да ви дадат професионален съвет за отглеждането на всяко едно..
Ботаническата градина на БАН участва на Флора 2025 с две тематични зони. В първата експонатите са предимно от медицински растения, а във втората - японски явори. Гостуващите специалисти разказват и за най-новата инициатива - плантация с три вида високотехнологичен чай от мащерка. " В изложбената ни част сме представили алое и агаве. Първите..
Алексей Николов е от Добрич и е майстор на бижута от рог. Артистичният му псевдоним е Алекс Николо. Казва, че се занимава с това от 33 години и това е целият му живот. Занаятчията показва на клиентите си натуралните пастелни цветове на рога и увлекателно разказва, затова как се правят бижута от него. Той, заедно с екипа си превръща..
Изложба по повод 13 години БНР Бургас ще представи старинни и редки радио апарати. Те са събирани и реставрирани от Тома Шопов с години...