Увеличението на тока, горивото и фуражите е причината много от животновъдите да са изправени пред заплахата от фалит. Завишените им разходи, кредитите и липсата на помощи от държавата задълбочава кризата, в която някои са попаднали. Преди дни от Министерството на земеделието обявиха, че близо 50 хиляди стопани от секторите „Животновъдство“, „Растениевъдство“ и „Пчеларство“ ще бъдат подкрепени със 70 млн. лева заради повишените разходи за фураж, ветеринарномедицински препарати, средства за растителна защита, минерални торове, електроенергия, вода и горива, вследствие на пандемията. Предложението отправено към бранша бе 35 млн. лева да бъдат насочени в животновъдството, към 5 млн. лева да получат пчеларите, а около 30 млн. лева да бъдат разпределени между земеделските стопани, отглеждащи плодове и зеленчуци, включително и винени лозя.
Средствата ще бъдат насочени в съответствие с действащата „Временна рамка за мерки за държавна помощ в подкрепа на икономиката в условията на сегашния епидемичен взрив от COVID-19“. Предоставянето им е обвързано с нотификация на държавна помощ пред службите на Европейската комисия.
За свиневъдите и тези от отрасъл „Птицевъдство“ са предвидени допълнително по 3 млн. лева до края на настоящата година, освен средствата, които получават за хуманно отношение на животните.
С допълнителните пари, се очаква към 40 млн.лева да отидат към свиневъдите. Те, обаче, оказа се, още очакват средства, за вложените инвестиции в биосигурност на фермите, които бяха направени заради африканската чума. Румен Караманов от Асоциацията на свиневъдите обясни, че помощ от държавата е необходима, тъй като много от фермите са пред фалит. Увеличените разходи и ниската цена на месото са за сметка на производителите, които губят около 50 стотинки на килограм.Той даде за пример един от големите свиневъдски комплекси, който има средно по 700-800 хилади лева загуби на месец.
Добрата новина е единствено за потребителите, че свинското месо засега няма да се увеличава. В момента има голямо количество произведено в Европейския съюз, докато то не се реализира, няма да има промяна.Производителите търпят загуби, защото храната за животните и консумативите са увеличени, но цените на световния пазар са ниски, уточни Караманов
От фалит заради увеличените разходи, които трябва да плащат, са заплашени и бургаски животновъди, които отглеждат, крави, телета и биволи. Поскъпването на фуража, тока и горивото е непосилно за много от тях.
Ирина Никова получава средства заради ковид в началото на годината, след това помощи няма. Тя отглежда над 250 бивола в близост до Бургас:
Стана много скъпо, много трудно се издържаме, а изкупните цени на млякото стоят същите.Приходът ни е същият, а пък разходът ни идва много по-голям. Наложи се да тегля заем, как ще го върна, не знам.
Фермата на Марина Иванова също не е получавали помощи от месеци, тя се грижи за крави и телета:
Торовете са поскъпнали с поне 30% нагоре.Цената на пшеницата и самите култури поскъпна. Имаме двоен разход за сметка на една малко по-висока цена, така че не очаквам нищо добро.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Михаил Михайлов от Драчево отглежда животни, произвежда млечни продукти и сам си прави фуража:
Положението е, както и при другите колеги, много лошо.Нямаме ги тези средства, за да се запасиш с фураж в момента.Очаквахме зърното да е евтино, но то се оказа същата цена, на която беше и зимата.Това е пазарна конюктура.Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година, каза Емил Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. През 2025 г...
След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..
Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван Илчев, който е и бивш ректор на висшето училище. Заедно с експозицията ще бъде изградена и лаборатория. Тя е изключително важна, обясни Манол Тодоров, председател на пчеларско сдружение..
Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари и ще завърши на 20-то число същия месец, потвърдиха от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод - парите ще бъдат преведени във вторник. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15..
Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна поляна“ ще влезе в експлоатация, а в Бургас се очаква да приключи строителството на кръвен център. Реализацията и на двата значими проекта започна през 2024-а година. Над 20 млн.лева е инвестицията в..
Дефицитът в хазната достигна до 3.69 милиарда лева към края на ноември, показват данните на финансовото министерство. Това прави 1,8 % от прогнозния БВП. На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв. Принос за това основно имат по-високите постъпления от..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи..
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по..