Фотоволтаичен парк на площ от 140 хектара застрашава местообитания, защитени от зоната "Натура". За това алармират от коалицията „Да запазим природа в България“. Ако има някаква намеса върху зоната, тя ще е минимална, твърдят от фирмата, изготвила екологичната оценка.
Подкрепяме подобен начин на добиване на електроенергия, но не и в такива важни за опазване територии, посочва Спас Узунов от фондация „Биоразнообразие“:
„Конфликтът тук е, че се засягат много големи площи от наистина ценни природни територии. И неслучайно, до началото на миналата година, изграждането на подобни фотоволтаични инсталации, в защитени зони от "Натура" 2000 по хабитати, беше забранено. Това е във връзка с един национален план за развитие на тази енергия. Но тъй като 2021 г., януари месец, тези документи изтекоха като действие, това беше използвано от инвеститорите да прокарат набързо такива инвестиционни предложения“, добави екологът.
"В сайта на екоинспекцията, докладът по екологичната оценка се появява за обществен достъп на 6 януари", посочи Спас Узунов.
"Ние ще изпратим нашето отрицателно становище до 6 февруари", поясни той.
Първоначалното уведомление за фотоволтаична електрическа централа е внесено от „Лъка Гейм“ АД, в последствие фирмата „Състейнабъл Енерджи“ ЕАД придобива правата върху единият от терените. Въпросният доклад е изготвен за местност в землището на поморийското село Лъка. С решение от 31 март 2021 г., РИОСВ – Бургас е преценила, че за подробния устройствен план е необходимо да се извърши екологична оценка. Планът се базира и на взето от общинския съвет на Поморие решение. Имотите, на които се трябва да се изгради централата са извън регулация, както и не попадат в зони А и Б на Черноморското крайбрежие.
Каква е хронологията?
С писмо от 21 май м.г., тогавашният директор на екоинспекцията дава положителна оценка върху внесения втори Доклад за оценка степента на въздействие върху защитените зони и е престъпено към следващия етап по закон, а именно - публикуване на интернет-страницата на инспекцията съобщение за плана, карти и самия доклад за срок от 30 дни. От Българската фондация „Биоразнообразие“ изпращат становище, с копие до министъра, в което изрязяват несъгласие по процедурата и качеството на доклада.
През юли, от МОСВ информират, че при тях се провеждат процедури по задължителна екологична оценка и оценка за съвместимост с предмета и целите на опазване на защитените зони за проект на Стратегия за устойчиво енергийно развитие на България до 2030 г. и Проект за Интегриран национален план в областта на енергетиката и климата на Република България до 2030 г. И се посочва, в кореспонденцията между министерството и регионалната структура, че в предвижданията на тези документи има възможност да бъдат наложени забрани или ограничения.
Така на 13 август, директорът на екоинспекцията тогава спира производството по екологичната оценка до произнасяне на министерството. Решението се обжалва в съда, но междувремено, директорът на РИОСВ отново се сменя и на поста сяда Павел Маринов. По-малко от месец след това, единият от инвеститорите внася заявление с искане за преразглеждане на спирането на процедурата.
Така, в края на ноември, Маринов отменя решението на своя предшественик и възобновява дейностите. Сред мотивите му са, че забраната за нови инсталации вече е изтекла, както и че част от целите на евродирективите препоръчват мерки за зелена енергия.
Минимален ефект върху местообитанията ще има изграждането на фотоволтаична централа в защитената зона "Айтоска планина". Това коментира Йордан Костадинов, изпълнителен директор на фирмата, изготвила екологичната оценка за проекта. "Това е доказано за всеки един вид в местността от едни от най-добрите експерти", посочи той:
„И са доказали, съгласно всички нормативни документи, най-вече директивата на ЕС, че ако това въздействие е под 1%, това въздействие се приема за незначително и това мероприятие може да бъде реализирано. В доклада им, който е около 180 страници, по отношение на всеки елемент, този процент е изчислен. И почти по всички, той е под 1%. Така че, това е основната гаранция, че реализирането на обекта, няма да въздейства върху статута и целите и задачите на защитената зона“, добави той.
"В документите е приложен германски опит", поясни Йордан Костадинов. Той не можа да конкретизира дали има подобни инсталации в защитени зони.
Към момента докладът по екологичната оценка е качен на страницата на РИОСВ – Бургас за коментари и становища.
Сдружението на занаятчиите и творците в Несебър организират поредно благотворително събитие, този път то е под надслов „Мартеници за Петя и Петя“. Целта е да се помогне на две деца, които са с детска церебрална парализа и имат нужда от денонощна грижа и рехабилитация, разказа председателят на организацията Надежда Трифонова: "Петя Желева е..
"Един Процент Промяна" е сдружение за хора, които искат да правят добрини в България и които са готови да случват осезаема промяна в обществото. Вече близо 10 години дейността им доказва, че доброто го има и то се случва около нас. 7 души стоят за дейността на тази организацията, която всеки месец подкрепя различна кауза. Над 200..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни...
Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и ДГ "Чайка", учениците на двете училища ще преминат утре в онлайн режим. Детска градина "Чайка" разполага с достатъчно отоплителни уреди и ще продължи да работи. Термал инженеринг вече започна работа по отстраняване на..
Доброволците от „Бъди човек“ – Айтос провеждат кампания в подкрепа на 9 – годишния Виктор, който се бори със синдром на Жубер и бъбречна недостатъчност. Кулминацията на инициативата бе благотворителен концерт под надслов „С любов за Виктор“, който се проведе през тази седмица в айтоското читалище „ Васил Левски 1869“. В проявата се..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде поставено от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване. Иван Василев..
Над 16 400 мъже са ползвали 15-дневен отпуск при раждане на дете, сочат данните на Националния осигурителен институт за деветте месеца на 2024-а година. За същия период на 2023-а отпуските са били с 1300 повече. Когато майката и бащата са в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на..
Традиционният общински Празник на виното ще се проведе днес, 15 февруари, в ямболското село Скалица. Десетки винопроизводители от цялата област ще се..
Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и ДГ "Чайка", учениците на..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в..