Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 15 август:

Хоро и миди на тенекия за празника на Остров "Св. Анастасия"

Свободен достъп на Фара ще има за два дни

3
Снимка: архив



Остров „Света Анастасия“ ще отбележи своя празник на 15 август. Тогава е Успение Богородично, а църквата там носи това име.

И тази година традицията ще бъде спазена и ще се проведе островното хоро. Ще го поведат танцьори от професионалния фолклорен ансамбъл „Странджа“, съобщи управителят на Острова Павлин Димитров:


„Танцьорите на Марио Егов ще увлекат посетителите да се хванат на хорото, а певците ще зарадват присъстващите с изпълнения на странджански песни. Концертът ще е в 11:00 часа. На 15 и 16-ти август ще има и свободен достъп до островния фар, а военните ще  разкажат интересни факти за него. А желаещите ще могат да се качат на 21 метра височина и да видят от "птичи поглед" късчето земя и Бургаския залив. На втория ден ще има и празничен водосвет в църквата."


Близо 300 гости очаква Острова за своя празник. Предвидени са 4 курса на корабчето до туристическия обект.  Посетителите ще могат да опитат миди на тенекия, да се разхладят с билкова лимонада или да похапнат вкусна рибена чорба. 

повече в звуковия файл:

Програма:

15.08

11:00 часа

Концерт - ПФА "Странджа"

11:30 - 13:00;14:30-16:00;17:00-19:00

 Отворени врати на фара

16.08

11:00 часа

Празничен водосвет

11:30 - 13:00;14:30-16:00;17:00-19:00

Отворени врати на фара




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас отбелязва Световния ден на туризма с отворени врати

Община Бургас ще отбележи Световния ден на туризма на 27 септември с безплатен достъп до два обекта – остров Света Анастасия и културно-туристическия комплекс „Ченгене скеле“. В събота музеят на остров Света Анастасия ще приема посетители при вход свободен. Пътуването до обекта започва от „Магазия 1“ и изисква предварителна резервация за корабите..

публикувано на 25.09.25 в 12:00

Скок с 30-40% на виното от новата реколта в ямболско

Цената на виното от новата реколта ще скочи с 30- 40 процента, прогнозират производители от Ямболско. Основната причина са ниските добиви грозде. Трайното засушаване, както и резките климатични промени през пролетта, са причина за слабата реколта грозде, обясни собственикът на винарна в ямболско Георги Чалъков. "От един среден  добив от  650-680 кг от..

публикувано на 25.09.25 в 11:20

Бургас е домакин на форум за управление на риска в бизнеса

Хотел „България“ в Бургас ще събере днес мениджъри и експерти от различни компании на специализираното корпоративно събитие „Управление на риска в бизнеса – Бъдете нащрек!“. Форумът е посветен на съвременните подходи за управление на риска и проактивните стратегии за справяне с предизвикателствата в динамичната икономическа среда. Участниците ще..

публикувано на 25.09.25 в 11:00

Синдикати и бизнес обсъждат минималната работна заплата за догодина

Започва обсъждането със синдикатите и бизнеса на проекта на правителственото постановление за определяне на минималната работна заплата от 1 януари догодина на 1213 лева или 620 евро и 20 евроцента вместо досегашните 1077 лева. За днес е насрочено заседание на Комисията по доходи и жизнено равнище към Националния съвет за тристранно..

публикувано на 25.09.25 в 08:40

Фермерско-занаятчийско изложение в Ямбол

За 35 -и път в центъра на Ямбол днес се организира фермерско-занаятчийско изложение. На първия есенен базар се очаква да представят продукцията си десетки производители от региона. С настъпването  на астрономическата есен производителите ще представят  мед и пчелни продукти, регионално кисело мляко, сирене и кашкавал от долината на  Тунджа и месни..

публикувано на 25.09.25 в 08:00
Снимката е илюстративна.

8 нови инвеститори искат да развиват бизнес в Бургас

8 нови инвеститори искат да развиват бизнес в Бургас. Те са от различни сфери, обясни директорът на  „Индустриален и логистичен парк Бургас“ Петър Иванов. Това са компании за производство на мебели, от хранителната промишленост, компания, която ще осъществява сглобки за т.н ВЕИ системи, има фирма и от машинно-шевната индустрия, поясни той. Няма..

публикувано на 24.09.25 в 17:15

В Слънчев бряг сезонът продължава и през октомври

В Слънчев бряг сезонът продължава, резервациите са до средата на октомври. Всичко, свързано със СПА, задържа цена. То е много търсено като продукт. Това обясни пред БНР Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози в туризма. Над 65 000 чужденци в последните дни обикалят градовете ни, отчитат от Института за анализи и прогнози в туризма...

обновено на 23.09.25 в 18:23