Заплатите на медиците в областната многопрофилна болница в Бургас засега няма да се увеличават, така както предвиждаше анексът на Националния рамков договор, подписан от НЗОК и Лекарския съюз. Това става ясно след среща на синдикатите с ръководството на лечебното заведение.
„Ние като синдикати останахме на позицията, че трябва да се приложи анекса, съгласно който сестринските заплати да станат 1500 лв, лекарските - 2000 лв. Ръководството на болницата каза, че няма финансов ресурс това нещо да се постигне“, каза д-р Васил Керанов от КТ „Подкрепа“.
55% повече средства коства увеличението на заплатите на медиците, при 25 на сто по-високи клинични пътеки от август, показвали разчетите.
„Получава се една финансова дупка от около 30%, която в числено изражение, специално за нашата болница е около половин милион на месец. Всички непечаливши дейности, всички непечаливши пациенти са за сметка на държавната болница“
В момента тече и дело относно влизане в сила на анекса на НРД. Окончателното решение ще стане ясно след приключване на съдебната процедура през ноември, допълва д-р Керанов.
Общинската болница в Карнобат също, засега, не е заложила в основните възнаграждения по-високи заплати на персонала си. Причината е в неизпълнен лимит по клинични пътеки и по-малко приведени средства от здравната каса.
„За юли не можахме да изпълним така наречения лимит, който ни дава здравната каса, с близо 80 хиляди лева. Подобна е и ситуацията и за август. Това е свързано с по-малкото ни пациенти, летен сезон, колеги в отпуска. Освен това има съдебни процедури по отношение на това решение и ние ще ги изчакаме", посочи управителят на МБАЛ Карнобат д-р Николай Колибаров. Той допълва, че на практика дават значителни допълнителни материални доплащания, които се равняват или дори надвишават изискванията на КТД. Допълнителни пари се дават и в отделения в областната болница.
В момента в МБАЛ Карнобат правят разчети допълнителните средства да залегнат в основните заплати.
Повече чуйте в звуковите файлове:
Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от агенцията. Компаниите, които имат разрешения търговия с лекарствени продукти, ще могат да..
Отбелязваме Световния ден за борба срещу СПИН. По този повод в Бургас на 2 декември /понеделник/ и 3 декември /вторник/ ще работи мобилен кабинет за безплатно и анонимно изследване с бързи тестове за ХИВ, хепатит В и С. Утре кабинетът ще бъде разположен в сградата на Медицинския университет и ще работи от 10 до 12 часа. А във вторник ще бъде..
За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ съвместно с РЗИ, БМЧК, Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ и БСУ ще проведат различни дейности за повишаване на информираността на младите и хората в повишен риск за начините на предпазване от..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Отбелязваме Световния ден за борба срещу СПИН. По този повод в Бургас на 2 декември /понеделник/ и 3 декември /вторник/ ще работи мобилен кабинет за..
Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската..