Достъпът на автомобили до търговски обекти на улица "Осогово" в Бургас беше ограничен от собственик на частен терен. Той настоява да му бъдат плащани обезщетения за преминаване през имота му. На мястото ще бъде изграден паркинг.
Потърпевши са собственици на имоти, които ги купуват през 2002 година от дружество "Черноморски бряг", 20 години по-късно се оказва, че, за да преминават през обособената улица трябва да плащат, разказаха те. Един от тях Николай Петров уточни:
"Всичко беше нормално, нормални сделки, парцелите граничат с улици и със съседни парцели, собственост на други фирми и хора. Сега Жоро Георгиев, представител на дружеството, решава да предяви претенции да му бъдат плащани обезщетения за това, че сме преминавали през годините през негови имоти и да му плащаме и занапред.Нещо, което не е било уговаряно по никакъв начин по време на сключване на сделките. Всичките ни инвестиции, реализирани до момента са с изрядни документи, съгласувани, въведени в експлоатация. В един момент се оказва, че трябва да плащаме за достъп до имотите си."
Други собственици добавиха:
"В момента ми е ограничен достъпа, имаме наематели, които не могат да си вършат дейността. Имам заложени много големи неустойки, по-интересното е, че няма никой от общината в момента, която е пряко замесена.
"Общината трябва да вземе някакви мерки, защото, когато сме закупували сградата и самия имот като УПИ, имаме право на излаз и на двете улици."
Хората са предупредени още през септември. Писма са изпратени на 9-ти. Ще правим ремонт и паркинг, обясни Жоро Георгиев от "Черноморски бряг""
"Това тук не е кръстовище, прекратихме транзитния трафик да не пречи на имотите. Не затваряме на практика улицата.
Това, което е по закон, съм го поискал. Имам право по закон да го използвам като открит паркинг."
Жоро Георгиев води дела и с Община Бургас:
Приключи делото, съдът постанови, че това е собственост на " Черноморски бряг", кои са общинските части, кое е на дружеството и дотам. Миналата година пуснах едно предложение да се оправя нещата, нямам никакъв отговор от тях. Наел съм адвокатска кантора, която се грижи за нещата ми."
Георгиев обясни, че собствениците имат право да предприемат всякакви действия:
"Въпросът е дали са в рамките на закона, дали са прави да го искат, ако искат да завеждат дела в съда, тяхно право е, какво ще се случи там, е отделен въпрос".
Потърсихме и позицията на община Бургас, тя изпрати следния отговор:
"Случаят е дългогодишна сага, в която някой непрекъснато се опитва да въвлече Общината в частно-правен спор.
Дружеството „Черноморски бряг“ ЕАД е придобило през 1995 г. по пътя на приватизацията собственост върху имот с площ около 50 дка, от дружество-праводател „Резистори“ ЕООД, с едноличен собственик на капитала Българската държава.
След тази продажба, по искане на приватизатора, в периода 2000 -2002 г., в условия на ЗТСУ и ЗУТ са одобрени поредица от изменения на подробен устройствен план, въз основа на които са обособени самостоятелни парцели за складово-производствени дейности и нови тупикови обслужващи улици за осигуряване на транспортното им обслужване. По реда и на двата закона в този период разпоредбите гласят, че отчуждаване за новите тупикови улици, служещи за достъп до новообразуваните парцели, е за сметка на собственика на имота, който се разделя, в случая на дружеството - приватизатор.
Дружеството е разпродало новообразуваните имоти, които се обслужват от улиците, с което се е облагодетелствало. Община Бургас многократно е изисквала процедурата по прилагане на плана да бъде завършена, като собственикът прехвърли безвъзмездно площта на тупиковите улици в нейна полза за изграждане на прилежащата техническа инфраструктура.
Самият собственик е завел дело с твърдението, че сме съсобственици в улиците. То е обжалвано от Община Бургас. Съдът приема, че е налице действително проведена приватизация и имотът изцяло е станал собственост на дружеството, а към момента и на така обособената улица, предвидена, за да обслужва имотите
Многократно собственикът е предявявал претенции към Общината. Нейното становище винаги е било, че при така разработения план, следва да придобие имота безвъзмездно.
Предвид фактическата обстановка, налице е частно-правен спор между приватизатора и собствениците на продадените от него парцели, относно ангажимента по осигуряване на достъп. Съгласно предвижданията на действащия план, неоснователно преграденият имот представлява улица, която следва да обслужва прилежащите имоти.
Днешните действия са самоуправство, тъй като с тях се препятства не просто достъп до имотите, но и достъпът на противопожарни автомобили до тях. По силата на закона, за противопожарни служат всички пътища и улици, независимо от характера на собствеността им."
Младежи разказват истински истории в борбата срещу наркоманиите в конкурса „Изкуство против дрогата“. Започна 12-то издание на Международната литературна надпревара, която се организира през година под егидата на Областния управител на област Бургас. Целта е превенция на употребата на психоактивни вещества и развитието на наркотични зависимости..
Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по- малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. „Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да направят..
От -13 до -5 градуса е минималната температура в региона. Движението на автомобили в Бургаска област се осъществява при зимни условия . Всички пътни участъци са обработени срещу обледяване, налична техника и в момента е на места и продължава работата по почистване на заснежени и заледени участъци, съобщи за БНР Бургас Областно пътно управление...
Въпреки сериозната виелица от вчерашния ден, която блокира живота в общините на Юг от Бургас, в Царево няма да обявяват ваканция за ученици и детски градини. В рамките на вчерашния ден снежната стихията беше овладяна. Беше осигурен достъп до училища, детски градини, медицинския център и важните институции. Днес на терен продължава почистване на..
За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От днес до 20 май се въвежда временна организация на движението на превозни средства в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.
От днес в цялата страна започват масирани проверки на екипи от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП). Те са част от разпоредените мерки след свиканото от премиера работно заседание за цените на хранителните стоки, съобщиха от Агенцията по безопасност на..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..
Опит за измама с името на общинския превозвач „Бургасбус“. Фалшива страница във фейсбук публикува реклами, които обещават на бургазлии карти за..
Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението..