В Бургас отбелязването на професионалния празник на българската полиция премина под знака на трагично загиналите при инцидент с мигранти полицаи - Йордан Илиев и Атанас Градев. На церемония пред сградата на ОДМВР бе отдадена почит към паметта на двамата униформени, загубили живота си на 25 август, прегазени от автобус мигранти, а за добра служба бяха наградени полицаи от различни звена.
"Загубата ни бе повече от огромна, жестока и отрезвяваща. Мъжете плачат, и не само понякога. Те знаят какво е да загубиш, без право на реванш. Бургаските полицаи Йордан Илиев и Атанас Градев бяха едни от нас – всеотдайни и сърцати мъже, професионалисти, за които думите чест и достойнство не бяха празни фрази. Ето защо днешния празник посвещаваме на тях", посочи директорът на ОДМВР Бургас гл. комисар Калоян Калоянов.

С минута мълчание полицаите отдадоха почит към загиналите си колеги.
"Никой не е забравен и нищо не е забравено. Днес почитаме светлата памет на вашите загинали колеги - помним ги, носим ги в сърцата си", каза в словото си адм. ръководител на Окръжната прокуратура Георги Чинев.
Сред отличените полицаи днес бе началникът на сектор "Издирване на бежанци" Христо Ичев. Наградата му е за цялостна дейност по противодействие на нелегалната емиграция по българо-турската граница. Впечатление обаче направи случката, в която той е участвал в началото на септември, когато край Царево намира тяло на загинал украински пилот.

"Трупът беше с парашут. Крайниците му бяха отрязани, вероятно при катапулта. Започнахме да работим по горещи следи. По данни на съдебния лекар около 2 или 3 месеца беше престоял във водата", разказа Ичев.
Веднага униформените осъществяват контакт с клубове по парашутизъм и военни пилоти и разбират, че става въпрос именно за военен пилот.
"Влязохме във връзка с командващия на въздушните сили на Украйна, от там ни обясниха, че има характерни цифри, които отговарят за типа самолет, оборудването и за пилота. Намерихме 5 цифрения код, беше почти заличен от водата. Установи се този номер, който подадохме към Украйна и в рамките на два-три дни установихме кой е пилотът", сподели още Христо Ичев.
Оказва се, че това е полковник Михайло Матюшенко, ръководил бригадата "Призракът на Киев". Неговият самолет Су-24 е свален през юни край Одеса, а три месеца по-късно тялото му е намерено във водите край Царево.

На тържествената церемония награди получиха и децата от Централния полицейски карате и джу джицу клуб. Празникът завърши с поднасяне на венци и цветя пред паметника на загиналите при изпълнение на служебния си дълг полицаи пред областната дирекция в Бургас.
С тарата чешма пред Кметство с. Тополица отново дарява прохлада на местните жители и гости на селото. По проект на обща стойност 12 хил. лв беше изцяло подменен стария водопровод на чешмата. Това се случи с безвъзмездно финансиране по Програма „Капка по капка“, благодарение на Фондация „Бикоуз“ в помощ на благотворителността, с финансиране на JTI и..
Представители на организации от сферата на културата, които изпълняват проекти, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост, се събраха на протест пред Министерството на културата. Според тях е блокирано отчитането и е забавено изплащане на средства по процедурите, администрирани от Национален фонд "Култура", което ги изправя пред финансови..
Таксиметровите услуги в Ямбол ще поскъпнат от началото на следващата година. Рамката на цените не е променяна от 2016 година. Минималният праг на дневната тарифа ще е 0,90 лв./км, а максималният – 2 лв./км, нощната тарифа ще се определя в рамките от 1 лев до 2,20 лв. за километър, уточни председателят на общинския съвет в Ямбол Антон Шиков, след..
Завършиха асфалтовите работи в платното за Бургас в участъка от АМ „Тракия“ в област Сливен, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Обновеното трасе е с дължина 11 км и е между 262-и и 273-и км. При добри метеорологични условия се предвижда до неделя да бъдат монтирани ограничителните системи. През следващата седмица, веднага след като приключи..
Две години след старта на строително-монтажните дейности от ВиК Бургас, вече е въведена в експлоатация реконструкцията на Деривация "Камчия-Юг" при айтоското село Черноград. Обектът, който първоначално е бил изграден преди повече от половин век сега подобрява водоснабдяването за десетки хиляди жители на две от бургаските общини - Айтос и Карнобат...
Жители на бургаския квартал „Победа“ са подали молба към Общинския съвет и към Общината относно кражби и посегателства, които с времето ескалират. Според гражданите, в квартала липсват пътни знаци, полицейско присъствие и какъвто и да е контрол. Те са подавали жалби в Районното управление, но не последвала желаната от тях реакция, а именно..
Към момента няма информация за броя на задържаните по време на вчерашния протест пред парламента срещу проекта за бюджет. Около полунощ група протестиращи се опитаха да преградят булевард "Дондуков" с кофи за смет и да спрат лек автомобил, който се опитваше да премине оттам. Протест срещу Бюджет 2026 в Триъгълника на властта (ОБНОВЕНА) Това..