Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Направиха карти на замърсените райони на морското дъно

Експерти по екология и морско дело представиха резултатите от изпълнението на проект „Повишаване на знанията за морската околна среда за устойчиво управление на морските ресурси и постигане целите на син растеж“.

В рамките на неговата реализация, с помощта на специален робот за подводни изследвания, Община Бургас и Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ извършиха мащабно проучване на екологичното състояние на Бургаския залив.

Мониторинга беше извършен в 6 точки, където има силно влияние на човешката дейност. Това са Пристанище Бургас, Пристанище „Сарафово“, както на самия порт, така и в акваторията му, Ченгене скеле, Северен и Централен плаж, остров Света Анастасия.

По време на подводните изследвания се събра възможно най-много информация за състоянието на морската околна среда и намиращите се в нея отпадъци както на повърхността, така и на дъното.

Заснетите кадри бяха анализирани от специалисти в областта на екологията и морското дело. В точките, където беше се установено наличие на отпадъци с по-големи размери, се използваха водолазни екипи за изследването им на място и при възможност се изваждаха от водата.

Събраната информация е обобщена в подробни карти. Данните ще се използват за формулирането на стратегии и дейности, които да ограничат в максимална степен замърсяването на Черно море.

Резултатите от извършените проучвания бяха представени на финална пресконференция. В нея се включиха представители на общинските администрации, неправителствения сектор и граждани, работещи в сферата на опазването на околната среда и устойчивото използване на природните ресурси.

За ограничаване замърсяването с пластмаса Община Бургас създаде „Син етикет“. С това екологично лого бяха отличени 3 заведения, които се включиха в инициативата за намаляване на полимерните отпадъци и не предлагат пластмаса за еднократна употреба като бутилки, сламки, чаши и прибори.

Като част от мерките за управление на човешкото въздействие върху морската околна среда Университет "Проф. д-р Асен Златаров" разкри нова дисциплина "Полимерни замърсители в морска среда" към магистърските програми „Екология и опазване на околната среда”, „Екология и екологичен мениджмънт” и „Технология на материалите и материалознание".


По публикацията работи: Калина Енчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четвъртокласникът Александър Коев върна загубен телефон на 100 кила

Четвъртокласникът Александър Коев от "Княз Борис I" намира телефон на един от музикалните фестивали това лято. Момчето не предполага чий може да е апаратът. Оказва се, че н егов собственик е рапърът 100 кила. Александър връща телефона на певеца, а днес бе награден от бургаската полиция.  Старши комисар Владимир Маринов, директор на ОДМВР Бургас, връчи..

публикувано на 25.09.24 в 17:17

Собственици на имоти в местността „Каваците" искат да има ПУП (ОБНОВЕНА)

Община Созопол разработи предварителен проект на Подробен устройствен план - план за регулация и застрояване (ПУП-ПРЗ) на местността „Каваците“. Той е изготвен съобразно предвижданията на действащия Общ устройствен план и без да се засягат пясъчните дюни, разположени извън морските плажове „Каваците - Север и Юг“. Проектът на Общината бе..

обновено на 25.09.24 в 16:12

Сливен е с 80% загуба на питейна вода заради остаряла ВиК мрежа

Сливен е сред градовете с 80% загуба на питейна вода по водопроводите, а причините според ръководството на водния оператор са множество, но липсата на сериозни инвестиции през годините е водещата. Последният трети проект за воден цикъл е от 2019 година и продължава към момента.  Основните загуби на ВиК Сливен са натрупани през годините, но..

публикувано на 25.09.24 в 15:26

Мамарчево отпразнува 90 години от преименуването си

Мамарчево празнува 90 години от преименуването си Някогашното боляровско село Мураданлъ – вече Мамарчево – отпразнува настъпването на 90-ата година от преименуването си. Кметът Болярово Христо Христов пожела на събралите се за празника жители и гости на селото да са здрави и все така обединени и им разказа за предстоящите проекти, свързани с..

публикувано на 25.09.24 в 15:18

Промените в закона ще доведат до поскъпване на шофьорските курсове

Ще има повече проблеми, отколкото ефект върху крайния резултат. Така коментира Дойчо Пеев, председател на Регионалния авто-инструкторски съюз в Бургас, промените в правилата за изкарване на шофьорска книжка, направени от Министерство на транспорта. При едната се определят 4 опита за вземане на книжка в рамките на 6 месеца, а другата е..

публикувано на 25.09.24 в 15:16

Бургаските съветници одобриха трасето за обхода на ж.к. „Меден рудник“

Общинските съветници в Бургас подкрепиха единодушно предложението за определяне на трасето за южен обход на ж.к. „Меден рудник“. Решението е свързано с реализация на пътна инфраструктура, която ще доведе до облекчаване на пътния поток и безпрепятствено извеждане на трафика от града. Предвижда се изграждане на пътна връзка на „Меден Рудник“ до..

публикувано на 25.09.24 в 13:33

На пазара "Краснодар" няма да има етажен паркинг

 Общинският съвет на Бургас одобри  промяна в ПУП за общински терен на ул. "Дебел" в комплекс "Възраждане". Той обхваща периметъра от на улиците „Любен Каравелов“и „Васил Левски". Там се планира изграждането на многоетажен паркинг.  Близо час продължи дебатът, в който освен нуждата от парко места в комплекса беше обсъден акцентирано и на..

публикувано на 25.09.24 в 11:26