Всички поморийски лозари, които пострадаха при голямата буря от септември 2022 година, са обезщетени. Това обяви в Поморие заместник-министърът на земеделието Тодор Джиков. В един от възстановените масиви край града се състоя традиционният на Трифонов ден ритуал по зарязването на лозята. На събитието присъства и вицепремиерът по социалните въпроси Лазар Лазаров, който поздрави заетите в бранша, както и областният управител проф. Мария Нейкова, кметовете на Поморие, Айтос и Малко Търново. Агатополският епископ Йеротей благослови лозята и стопаните им.
Над 550 земеделски производители са компенсирани за загубата на продукция на близо 4 000 декара след щетите, нанесени от миналогодишната буря. Те са получили по 250 лева на декар, уточни заместник-министърът на земеделието Тодор Джиков.
Инициирано е създаването на междуведомствена работна група в Министерство на земеделието с участието на винопроизводители, маркетингови специалисти, научни работници и икономисти от няколко университета. Нейната задача е изработването на маркетингова стратегия с 3-годишен хоризонт за възстановяване позициите на българското винопроизводство на световните пазари, посочи:
"На кои пазари е необходимо да присъстваме, с какво трябва да се съобразим, по какъв начин държавата трябва да застане зад винопроизводителите, защото е ясна формулата на успеха-за да могат да получават адекватна и добра цена за своята продукция производителите на винени сортове лозя, трябва да имаме хубав пазар. Тенденцията, която наблюдаваме и икономическата конюнктура, която е ясна е, че ние имаме нужда от сериозни присъствие на американския и на азиатските пазари."
Парите по директните плащания вървят, годината е преходна за европейско финансиране, а браншът с надежда гледа към новия програмен период и настоява за изравняване на евросубсидиите във всички държави. Председателят на Националната лозаро-винарска камара Йордан Чорбаджийски коментира, че през новата календарна година се очаква висок добив и грозде с отлични качества:
"Идеята на бранша е да се прави експорт на качествени вина, скъпи вина-продукт с добавена стойност. Да върнем българското вино на винената карта там, където му е мястото, а не като отидете в Англия да видите българско вино, което е на последния рафт и е 2 паунда. На каква цена трябва да излезе? Не по-малко от 10 евро трябва да е на външния пазар."
Празникът продължи от сцена до винзавода с участието на Жечка Сланинкова и Нели Петкова. 120 литра греяно вино за местни и гости приготвиха технологът Надежда Маринова и екипа й. Поморийския винзавод произвежда между 2 500 тона и 3 000 това вино и още толкова ракия годишно. Продукцията му е насочена основно към вътрешния пазар, информира директорът Христо Янков:
"В момента повече върви бялото вино и розето, отколкото червеното, но го отдавам на това, че българинът си прави много домашно вино и то основно червено."
Кметът на Поморие Иван Алексиев благодари на областния управител професор Мария Нейкова за активната й роля след бурята и комуникацията с държавата по подпомагането на поморийските земеделци.
20% от лозята и 10 от 27-те винарски изби и заводи в Бургаска област се намират на територията на Община Поморие, съобщи директорът на Областната служба "Земеделие" Лидия Станкова.
Чуйте още в звуковия файл.
През 2025 г. 22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват стриктните изисквания на международната програма „Син флаг“. Това стана ясно на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с председателя на Българско движение „Син флаг“ Станимир Георгиев, който представи различните национални програми на организацията в сферата на екологичното..
През февруари в област Бургас са работили 77 места за настаняване с общо над 6300 легла. Въпреки че леглата са с близо 5% повече в сравнение с година по-рано, броят на туристите и нощувките намалява. Пренощувалите са били около 16 700 души, което е спад от 4,2% спрямо февруари 2024 г. Повечето гости – 14 400 – са българи, но техният брой също е..
Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море. Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ...
Консултативният съвет по въпросите за туризма към Община Поморие се събира днес за среща с бранша преди туристическия сезон. На срещата от 15 часа в Градската художествена галерия ще бъдат обсъдени основните проблеми и предизвикателства пред Лято 2025. Ще бъде представен и анализ на последния туристически сезон. Данните показват, че макар като цяло..
Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при заплащането на..
От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително. Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..
В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...
През 2025 г. 22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват стриктните изисквания на международната програма „Син флаг“. Това стана ясно на среща на..