Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три структури на държавната администрация се готвят за протест

Нараства напрежението сред служителите в държавните администрации. Това посочват от КТ "Подкрепа". Оттам посочват, че твърде малко се говори за проблемите им, които се задълбочават през годините.

Много структури от държавната администрация остават без увеличение на заплатите и тази година. Една от причините за това е липсата на приет държавен бюджет. За проблема допринася и високата инфлация. Средната заплата към момента в администрацията е около 2000 лв., посочи Кремена Атанасова, председател на Синдиката на административните служители към КТ "Подкрепа".

Очаква се работещи от три структури – Комисията за защита на потребителите, Националния статистически институт и Комисията по досиетата скоро да изразят своето недоволство под формата на протестни действия.

"За Комисията за защита на потребителите, при цените в момента, тя трябва да играе ключова роля, да следи спекулата, да опитва да провежда контрол. Там работят под 200 души за цялата страна, със заплати под 1000 лв. Не говоря за висшите ръководни длъжности. Те обмислят да провеждат стачни действия. Същата е ситуацията и в Комисията по досиетата. В НСИ вече си дават сметка, че техният труд не е оценен. С 800 лв. - 900 лв. брутна заплата никой не може да живее. Това е близо до минималната работна заплата. Там работят хора с няколко висши образования, задължително с чужд език", обясни Атанасова.

Все още се обсъжда кога и къде ще се проведат протестите.

"НСИ има териториални поделения, КЗП също. Те са част от една цяла администрация. Ще бъдат стиковани действията и ще се стачкува навсякъде, където хората заявят такова намерение. Например от Здравната каса стачкуваха в цялата страна, в един и същи ден - преустановява се работата за 1 час, това е първата стъпка от ефективните стачни действия. В този 1 час не се обслужват граждани, не се работи, хората са по работните си места, в сградата отпред, но не изпълняват своите служебни задължения. За щастие, по закон нямаме задължение да уведомяваме предварително за едночасовия протест. В случай, че не постигнем успех и няма увеличение на заплатите и подобряване на условията на труд, те ще преминат към стачни действия, но това ще решат хората", допълни Атанасова. 

Проучване на синдиката сред служители от държавната администрация в цялата страна показват, че хората смятат, че са необходими промени в Кодекса на труда и Закона за държавния служител. Оказва се, че тези работници имат по-малко права, от колегите им в частния сектор, посочи Ваня Григорова, икономически съветник на президента на КТ "Подкрепа".

"В Закона за държавния служител има твърдо установени норми. Платеният отпуск не може да бъде повече от 20 дни и по никакъв начин не могат да бъдат договорени повече. Това, което искат държавните служители е да има възможност да се договарят и различни размери - на отпуск, нощен труд, извънреден труд също. На второ място искат да има възможност за сключване на колективни трудови договори. Да им се предоставя представително облекло. Например случай с Агенцията по заетостта, където редица служители бяха наказвани за това, че отиват на работа с дънки. Държавните служители нямат право и на допълнителна работа. Това е направено с цел тези хора по някакъв начин да не станат зависими от други работодатели, на които да вършат работа докато са на държавната си работа. Има логика в това, но когато си оставил държавния служител с изключително ниска заплата, нормално е те да търсят възможност за допълнителна работа и допълнителни доходи", коментира тя.

От няколко години държавните служители нямат право на клас прослужено време, допълни Григорова. Проблем се оказва и годишната им атестация. Към момента те получават 70% от полагащото им се възнаграждения, като останалите 30% се отпускат след оценка от преките им ръководители.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Плаж „Лозенец„

Туристическият бранш с позитивни очаквания и за зимата, и за лято 2025

Близо половината от чужденците, които идват у нас - 46-47%, влизат с цел туризъм . Две трети от обема се падат на морските курорти и пропорциите ще се запазят. Това каза пред БНР Иван Грошев, председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм. По думите му, за предстоящия летен сезон има добри новини на пазар Германия на фона на..

публикувано на 07.01.25 в 08:55

Проектът на Общия устройствен план на Поморие ще бъде обсъден през януари

Сред най-важните задачи за 2025 година пред Община Поморие е приемането на Общия устройствен план. Дългогодишната сага е пред приключване. Кметът Иван Алексиев очаква стратегическия документ за развитието на общината да е факт до края на годината: " В момента е качен на официалния сайт на МОСВ. Всеки може да се запознае и да пусне своето становище,..

обновено на 06.01.25 в 12:45
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

"11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър. 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за ножицата в..

публикувано на 06.01.25 в 10:49

Поскъпват хранителните стоки на едро у нас

Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..

публикувано на 05.01.25 в 10:16

Туроператорите очакват добра година

Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година, каза Емил  Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.  През 2025 г...

публикувано на 04.01.25 в 13:58

НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск

След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..

публикувано на 02.01.25 в 15:19

Готов е проектът на музея на мановия мед в Царево

Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван Илчев, който е и бивш ректор на висшето училище. Заедно с експозицията ще бъде изградена и лаборатория. Тя е изключително важна, обясни Манол Тодоров, председател  на пчеларско сдружение..

публикувано на 02.01.25 в 13:56