Изпълнява ли функцията си рибарското пристанище в Несебър? Този въпрос си задават местни жители, след последните нанесени щети по порта наскоро. От общината са категорични, че лодките са защитени.
Реконструираното и модернизирано рибарско пристанище „Северна буна“ беше открито и пуснато в експлоатация през август, миналата година. То беше финансирано по т. нар. „рибарска програма“, с около 7.5 милиона лева. От Община Несебър посочват, че е създадена защитена акватория с общо 121 места за акостиране, като за сравнение, преди реализацията на проекта, е имало само 30 места. И допълват:
„Изграден е плаващ кей-вълнолом, който не засяга дъното, следва колебанията на водната повърхност, проектиран е прелеваем и има за задача да пази акваторията. Част от проекта са и четири вътрешни пристана с по четири понтона всеки. Всички хидротехнически съоръжения са плаващи“
Снимки и видео, публикувани в групата „Обществен съвет Несебър“, наистина доказват, че съоръженията за плаващи. Буквално. Понтоните се мятат по вълните, виждат се и поражения. Според Кръстьо Пеев, от Обществения съвет, пристанището, в частност – т. нар. вълнолом, не изпълняват своите функции:
„Тези вълнобранни понтони, които са инсталирани на входа на пристанището, се скъсаха още в деня на откриването. Тогава беше първият им ремонт. Оттогава насам са се късали, мисля, 4-5 пъти. Идеята на този проект беше да се използва една европейска програма, с едно целево финансиране, което трябваше да изгради тези вълнобранни понтони, които да спрат навлизането на вълните и да се увеличи самото пристанище. Понтоните бяха сложени, но, за съжаление, това, което се сложи, е неефективно. Те са с много малък размер. Те бяха многократно скъсани. И вълните влизат в пристанището. Навлизайки вътре, тези понтони за лодки, които бяха направени, те също се късат постоянно, техните държачи“, посочи Пеев.
На подобно мнение е и Веселин Максимов. Той има лодка, с която ползва пристанището през лятото.
„Пристанището имаше един, така да кажем, хубав замисъл, който трябваше да се реализира. Но след изпълнението на вълноотбивната стена, тя вече е компрометирана от нормални времена, не мога да кажа, че са били чак толкова лоши. И за много кратко време. Тя, в момента, не върши функцията, за която е сложена там. И оттам идва целият проблем на това пристанище. Заради това се късат навътре другите понтони. Лодките хората трябва да ги наблюдават повече, защото ги е страх да не се скъса нещо. Но, за мен, целият проблем идва от вълноотбивната стена, която не е направена както трябва. Вълните минават под нея, над нея и когато вълната влезе в пристанището, вече даже пречи да излезе вълната“, каза Максимов.
Поражения по вътрешен плаващ понтон и две от обслужващите пътеки има нанесени на рибарското пристанище в Несебър. Повредите не са съществени, за да попречат на функционирането на порта, отговориха от общината, след отправени от нас въпроси.
Нарушенията са или от неблагоприятни метеорологични условия, или от удар при маневриране, посочват от администрацията. Всички щети са отстранени, за сметка на изпълнителя. Поправени са част от поплавъците, допълват от там. На наше запитване, поясняват, че пристанището, което беше открито през август, миналата година, е с гаранция от 9 години, но обектът е и застрахован от общината. Всякакви повреди ще бъдат отстранявани от и за сметка на изпълнителя, допълват от администрацията. От общината са категорични, че „изграденият кей вълнолом изпълнява функцията си, няма върната рибарска лодка, няма и пострадала такава“. Посочват, че плаващият кей-вълнолом пази акваторията и това е факт. Проектното решение е съобразено със запазването на подводното културно наследство, казват още от община Несебър. На въпрос дали се обмислят действия, които да направят пристанището по-защитено, от администрацията поясняват, че това не е необходимо. Съоръжението е изградено съгласно статута на старинния град и пластовете на морското дъно не са засегнати.
Здравната комисия в парламента ще разгледа четири законопроекта, с които се предлагат правила за гарантиране на минималното заплащане на работещите в болничната помощ. Сред тях е законопроектът на управляващите партии, който обвързва това заплащане с колективния трудов договор в здравеопазването. На заседанието ще присъстват протестиращите лекари..
Тодор Славков, внук на последния комунистически лидер на България Тодор Живков, е починал внезапно на 54-годишна възраст, в къща за гости в казанлъшкото село Асен. Славков е намерен от свои приятели, които повикали полиция. Той е син на Иван Славков, дългогодишен председател на Българския олимпийски комитет и Българската национална телевизия, и на..
Във връзка с отстраняване на авария на магистрален водопровод днес са възможни аномалии и спиране на водоподаването в няколко населени места в Бургаска област. Това съобщи ВиК - Бургас. Ще бъдат засегнати общините Сунгурларе, Карнобат, Айтос, Камено и бургаския квартал Ветрен, които са водоснабдени от деривация „Камчия-юг“. Водопадаването ще бъде..
Самозапалил се автомобил на Автомагистрала „Тракия“ при километър 268 стана причина за голям пожар в землището на сливенското село Скобелево. Огънят е обхванал площ от 300 декара, изгорели са и 30 декара овощни насаждения, както и изоставени стопански постройки. Пожарът вече е локализиран и е под наблюдение. Комисар Димитър Кикьов, началник..
През уикенда Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ в Бургас бе домакин на петото издание на интензивната обучителна програма ABLE Weekend Activator, организирана от Асоциацията на българските лидери и предприемачи (ABLE) с подкрепата на Община Бургас. В рамките на 48 часа, 25 участници на възраст между 18 и 39 години преминаха през практически..
На 25 юли от 10:00 часа в Киновидеоклуба на Созопол ще се състои публично представяне на националната платформа за гражданска обратна връзка kazva.bg. Събитието се организира от Община Созопол и Център за нови технологични системи (ЦНТС) и е отворено за представители на медиите, неправителствени организации, местния бизнес и гражданите. Целта на..
Близо 200 хил. лева спестени средства на община Ахтопол ще бъдат пренасочени, реши Общинският съвет на Царево на днешното си заседание. Предложението за това бе на кмета на Царево Марин Киров. "Тези средства са от кредита, които бяха предвидени за Ахтопол и общинската администрация ги спечели от държавата. Истината е, че парите от рефинансирането на..
Самозапалил се автомобил на Автомагистрала „Тракия“ при километър 268 стана причина за голям пожар в землището на сливенското село Скобелево. Огънят е..
Близо 200 хил. лева спестени средства на община Ахтопол ще бъдат пренасочени, реши Общинският съвет на Царево на днешното си заседание. Предложението за..
С въвеждането на еврото от началото на следващата година пенсиите и обезщетенията, изплащани от НОИ, ще се извършват в единната европейска валута, но..