Тази година астрономическата пролет съвпадна с пристигането на първите саблеклюни в Поморийската лагуна. При редовния мониторинг на 20 март бяха наблюдавани 15 птици на остров пред Музея на солта, възстановен по време на консервационната бригада през септември 2022 г. и общо около 30 птици от вида бяха установени в цялото езеро. Саблеклюнът е един от флаговите видове за солените лагуни, поради специфичните му екологични особености и тясна привързаност към солените водоеми, в които намира предпочитаната си храна от различни безгръбначни. Поморийската лагуна е втората по значимост зона в България за гнезденето на вида (след Атанасовско езеро), който е защитен на национално и международно ниво и за съжаление като повечето дъждосвирцови птици търпи сериозно намаление на световната популация именно поради загуба на подходящи местообитания.
Освен това орнитолозите от проект „Живот за Поморийската лагуна“ наблюдаваха двойка стридояди върху новата дървена платформа, която също бе изградена по време на консервационната бригада в рамките на проекта. Двойката демонстрира брачно поведение и защитаваше избраното от тях място срещу атаките на една сива врана, информират от фондация „Биоразнообразие“. В съседство върху една от старите дървени платформи почиваха 20 малки корморана. Стридоядът е вид, който рядко гнезди в България и миналата година беше потвърдено успешното му размножаване в Поморийската лагуна. Една двойка успешно отгледа своите малки върху покрива на една от сградите в солниците. Като останалите видове, гнездящи директно на земята, те са изключително уязвими от хищници като лисици, чакали и бездомни кучета.
„По време на мониторинга на територията и по-малко от седмица след проведения втори Консултативен съвет за Поморийско езеро, на който дискутирахме проблемите на лагуната се сблъскахме с ново нарушение - опожарени площи от тръстиковите масиви в местност „Малък герен“ в западната част на лагуната. Районът е част от местообитанията на застрашения вид водно конче тъмно водно шило, на който сега обсъждаме с Община Поморие да изградим специална скулптура“ – споделя Димитър Попов, ръководител на проект „Живот за Поморийската лагуна“.
Общата оценка на засегнатата площ е около 30 дка и пожарът е бил в непосредствена близост до разположените в съседство земеделски земи, които са основно лозя. По-интересно е, че са опожарени тръстиките и растителността по протежение на дренажния канал около земеделските земи по периферията на лагуната. Този дренажен канал е част от проектираното отвеждане на водите на р. Пазариолу до Черно море през Поморийската лагуна, предложено от Община Поморие. Фактът, че е напълно сух в момента, докато вливането на реката в езерото продължава с пълна сила, поражда сериозни съмнения дали предложеното техническо решение ще реши този проблем в бъдеще.
Летният Никулден събра стотици бургазлии на площад "Тройката", където топ кулинари предлагаха ароматна рибена чорба, миди по островитянски, паеля и пица с октопод. Празникът по случай небесния покровител - св. Николай Чудотворец се организира за втора поредна година в морския град. Той с тържествествена Света литургия в бургаските храмове, а..
Летен Никулден за втора поредна година ще се проведе в Бургас. Празникът ще започне в 9 часа с тържествена литургия във всички храмове в града и ще продължи с кулинарни демонстрации и концерт на пл. "Тройката". Топ готвачи ще приготвят специално за летния Никулден топ кулинари а роматна рибена чорба, миди по островитянски, паеля и..
Изложба по повод 13 години БНР Бургас ще представи старинни и редки радио апарати. Те са събирани и реставрирани от Тома Шопов с години. Експозицията ще бъде подредена в Ателие R в края на месеца. Днес е и Международен ден на радиото и телевизията. Именно на тази дата през 1895 година инж. Александър Попов представя уред за безжично предаване и..
И тази година не бе свалена границата от под един час в изкачването по Хайдушката пътека с 43-литров мях с вино при мъжете и чувал с 25 килограма брашно при жените. Това обяви организаторът на станалите традиционни за Сливен на празника Гергьовден „Хайдушки игри“ Стефан Стефанов. Предизвикателството по стръмната „Хайдушка пътека“ приеха 11 мъже и 6..
За 20 – та поредна година Регионалният исторически музей в Бургас ще се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите на 17 май (събота). Всички събития в програмата са с вход свободен от 18.00 до 00.00 ч. В Археологическия музей (бул. Алеко Богориди № 21) от 18 часа ще бъдат открити 3 гостуващи изложби. Първата е „Златната маска и..
Творците Пол и Реми Хогард изработиха на бургаския плаж пясъчна скулптура в чест на Анри Дюнан - съосновател на Червения кръст. Поводът е предстоящият му рожден ден на 8 май (роден 8 май 1828 г. – 30 октомври 1910 г.). Скулптурата е поръчана от младежкия отдел на Червения кръст в Бургас. Анри Дюнан е швейцарски хуманист, бизнесмен и социален..
Ани и Илия Кузманови са семейство дипломирани агрономи от Пловдив. Те повече от 30 години участват със свои щанд на "Флора Бургас". Ани е на 80 г., а Илия на 85 години и предлагат голямо разнообразие от растения. Ако се спрете при тях те са готови да ви отговорят на всеки въпрос и да ви дадат професионален съвет за отглеждането на всяко едно..
Летен Никулден за втора поредна година ще се проведе в Бургас. Празникът ще започне в 9 часа с тържествена литургия във всички храмове в..
Летният Никулден събра стотици бургазлии на площад "Тройката", където топ кулинари предлагаха ароматна рибена чорба, миди по островитянски, паеля и пица..