Тази година астрономическата пролет съвпадна с пристигането на първите саблеклюни в Поморийската лагуна. При редовния мониторинг на 20 март бяха наблюдавани 15 птици на остров пред Музея на солта, възстановен по време на консервационната бригада през септември 2022 г. и общо около 30 птици от вида бяха установени в цялото езеро. Саблеклюнът е един от флаговите видове за солените лагуни, поради специфичните му екологични особености и тясна привързаност към солените водоеми, в които намира предпочитаната си храна от различни безгръбначни. Поморийската лагуна е втората по значимост зона в България за гнезденето на вида (след Атанасовско езеро), който е защитен на национално и международно ниво и за съжаление като повечето дъждосвирцови птици търпи сериозно намаление на световната популация именно поради загуба на подходящи местообитания.
Освен това орнитолозите от проект „Живот за Поморийската лагуна“ наблюдаваха двойка стридояди върху новата дървена платформа, която също бе изградена по време на консервационната бригада в рамките на проекта. Двойката демонстрира брачно поведение и защитаваше избраното от тях място срещу атаките на една сива врана, информират от фондация „Биоразнообразие“. В съседство върху една от старите дървени платформи почиваха 20 малки корморана. Стридоядът е вид, който рядко гнезди в България и миналата година беше потвърдено успешното му размножаване в Поморийската лагуна. Една двойка успешно отгледа своите малки върху покрива на една от сградите в солниците. Като останалите видове, гнездящи директно на земята, те са изключително уязвими от хищници като лисици, чакали и бездомни кучета.
„По време на мониторинга на територията и по-малко от седмица след проведения втори Консултативен съвет за Поморийско езеро, на който дискутирахме проблемите на лагуната се сблъскахме с ново нарушение - опожарени площи от тръстиковите масиви в местност „Малък герен“ в западната част на лагуната. Районът е част от местообитанията на застрашения вид водно конче тъмно водно шило, на който сега обсъждаме с Община Поморие да изградим специална скулптура“ – споделя Димитър Попов, ръководител на проект „Живот за Поморийската лагуна“.
Общата оценка на засегнатата площ е около 30 дка и пожарът е бил в непосредствена близост до разположените в съседство земеделски земи, които са основно лозя. По-интересно е, че са опожарени тръстиките и растителността по протежение на дренажния канал около земеделските земи по периферията на лагуната. Този дренажен канал е част от проектираното отвеждане на водите на р. Пазариолу до Черно море през Поморийската лагуна, предложено от Община Поморие. Фактът, че е напълно сух в момента, докато вливането на реката в езерото продължава с пълна сила, поражда сериозни съмнения дали предложеното техническо решение ще реши този проблем в бъдеще.
ДОБРОТО е около нас и може да предизвика добро! Това го доказа фейсбук групата "Купи подарък от майка на дете с увреждане". В нея майки на деца с увреждания показват снимки на ръчно направени от тях сувенири, подаръци, ръкоделия, плетива, а който желае може да си закупи. Участват и социални предприятия и хора с увреждания. В подкрепа на групата..
Дом за стари хора „Цвета и Анка Върбанови“ организира първата си благотворителна изложба. Мотото на изложбата е „Мъдростта на годините“ и ще се проведе на 5 октомври /четвъртък/ в Експозиционен център „Флора Бургас“. Картините са нарисувани от хората от Дома като са използвани иновативни техники, съобразени с физическите им възможности. Те са..
Екип от Природозащитния център на Българското дружество за защита на птиците „Пода“ ще вземе участие в Европейските дни на птиците с изложба, посветена на опазването на водолюбивите птици. Събитието ще се проведе на днес от 9 до 18 часа. Организира се в Морската градина до Експо център "Флора". На изложбата посетителите ще могат да се запознаят..
И тази година Сливен ще се включи в европейската нощ на учените. Инициативата е проект, финансиран от Европейската комисия по Програма „Хоризонт Европа“. Обединяващата тема на Европейска нощ на учените през 2023 г. е околната среда и как човечеството трябва да се адаптира към промените в климата. Музеят на текстилната индустрия ще бъде локацията в..
При проучването на монументална крепостна стена в средновековния български град Русокастро е открита нова ценна находка – сребърен грош (торнезе), отсечен в кралство Франция. За съжаление, малка част от монетата липсва, но точно в тази липсващата част присъства елемента, от който може да стане ясно кой владетел я е отсякъл – в случая археолозите се..
Този петък, 29 септември, ще се състои 23-та Европейска нощ на учените в Бургас. Тя ще премине под мотото „Уменията и науката на бъдещето – предизвикателството на поколенията“. Организатор на събитието в Бургас отново е Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ като част от консорциума от образователни и изследователски организации по проекта К-ТРИО..
Този петък в етнокухнята на Бургаския музей ще се приготвя „арнаут джигер“ – дроб по традиционна турска рецепта. При буквален превод – „дроб по албански“, защото „арнаут“, „арнаутин“ е остаряло название за албанец. „Арнаут“ казват и за сърдит неотстъпчив човек с лют нрав, а арнаутската чушка е люта чушка. „Джигерът“, е дроб, като в етнокухнята на..
ДОБРОТО е около нас и може да предизвика добро! Това го доказа фейсбук групата "Купи подарък от майка на дете с увреждане". В нея майки на деца с..
Дом за стари хора „Цвета и Анка Върбанови“ организира първата си благотворителна изложба. Мотото на изложбата е „Мъдростта на годините“ и ще се проведе..