Между емоциите и затлъстяването има пряка връзка. В това е категорична диетологът д-р Евелина Иванова. В програмата, която тя изготвя 80% е храненето, 20% движението, но тя поставя и трети елемент – емоции. Има дори термин емоционално хранене, което според нея води до затлъстяване.
„Тоест, когато храненето е единственото удоволствие. Затова в кабинета ми има психолог, дори и психиатър, ендокринолог, също фитнес инструктор и работим в комплекс, за да имаме холистичния подход към пациента. Много често лечението на емоцията е водещо при затлъстяването“
Съветът, който дава: често хранене, но по малко. Това включва пълноценна закуска, задължителен обяд и лека вечеря. Акцентира на пиенето на вода – общо за деня два литра.
„На закуска е хубаво да има източник на протеин – мляко, сирене, шунка, яйца, кашкавал, може филийка препечен пълнозърнест хляб, зеленчук, например краставица“, казва д-р Иванова.
Хубаво, според нея, е да си създадем навика да ядем по пет различни плодове и зеленчуци всеки ден. Непременно да има салата на обяд и вечеря, може да присъства месо, риба задължително два пъти седмично.
„На вечеря бих посъветвала да се консумират три продукта – например зеленчукова супа, 100 грама сирене и един плод“, посочва диетологът.
Може да се консумират ядки, но не на вечеря. Забранени са полуфабрикатите, но сладкото …. – не.
„Веднъж, обикновено седмично, но може и на по-голям период, на закуска или обяд може да се отпуснем – тогава може да си позволим всичко, колкото и да се храним няма да качим повече от стотина грама, и то от приема на въглехидрати, но пък задържаме вода“, подчертава д-р Иванова.
Тя изготвя индивидуални хранителни режими, които са съобразени със здравословното състояние на пациента. За 5-6 месеца залага като цел сваляне на до15% от първоначалното тегло.
Като негативна тенденция отчита затлъстяването при децата, което върви с по-високи темпове, отколкото при възрастните.
Повече чуйте в звуковия файл:Инфарктът на миокардата се „подмладява“ и все по-млади хора страдат от заболяването. Въпреки това, възстановяването от него може е пълно, при следване на лекарските предписания. Причината за „подмладяването“ е основно начинът на живот, посочи в предаването „Без направление“ кардиологът от МБАЛ „Бургасмед“ Диян Господинов: “Има..
Живот след инфаркта. Темата поставяме в днешното издание на предаването „Без направление“. Как протича възстановяването, колко време трае? Какво можем да правим и какво не? Кой да ни консултира? На тези и други въпроси наш събеседник ще е кардиологът Диян Господинов. До 12 - с вас ще сме Алекс Пенев и аз, Мариян Иванов.
На 10 юни/събота/ ще се проведат безплатни профилактични прегледи на деца по Национална програма "Детско здраве". Детските лекари, които ще провеждат прегледите са екипи от "Пирогов". Специалностите са УНГБ, ортопедия и травматология, неврохирургия, урология, хирургия, кардиология, нервни болести, ендокринология и болести на обмяната, дерматология,..
Филиалът на спешната помощ в Приморско ще заработи реално едва когато бъдат осигурени пари в държавния бюджет за това. Към момента има пусната обява, че се търсят медицински специалисти и шофьори на линейки. Ние финализирахме административната част, посочи пред БНР-Бургас кметът на общината Димитър Германов: „Към настоящия момент има..
Безплатни прегледи и консултации с педиатри и специалисти по образна диагностика ще се проведат утре 2 юни в болница "Сърце и мозък" в Бургас. Поводът е Международния ден на детето, а прегледите ще бъдат във времето от 10 до 14 часа. Педиатрите д-р Ирина Константинова и д-р Милена Василева ще консултират малките пациенти, а специалистистът по..
Кметът Димитър Николов и председателят на Българската педиатрична асоциация д-р Жени Стоичкова подписаха споразумение за партньорство. Предвиждат се съвместни бъдещи дейности в посока профилактика и промоция на детското здраве. Електронно табло ще отброява родените в Бургас деца. Това е първата съвместна инициатива, която обявиха в Деня на детето Община..
Нова техника за лечение на разширени вени бе приложена за първи път в Бургас, съобщават от УМБАЛ Бургас. Технологията използва за залепване тъканно лепило. Материалът е съвсем нов и до момента не е използван в други болници в страната. Разликата с други подобни е в много по-бързото му действие. След процедурата пациентът си тръгва веднага и се връща..