Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забравени български рецепти и диалекти в Интерактивна карта

Снимка: kulinar.ibl.bas.bg




Екип на Българската академия на науките създаде „Интерактивна кулинарна карта на българската езикова територия“, чиято основна цел е да представи кулинарното ни богатство. Тя включва много видеоклипове, илюстрации и рецепти, преплетени със специфичния диалект на всеки регион. Един прост пример -  може да се изненадате, от това, което ще ви сервират, ако си поръчате кавърма в Добруджанския край. Ще получите не ястието с много лук и месо, а … баница.

Интерактивната карта е дълго обмислян проект, но е успял да се реализира в пълнота през последните 4 години. Акцентът е храната, защото тя лежи в основата на традицията и бита на всеки един народ. През последните години наблюдаваме засилен интерес именно към кулинарията. При това не само в интернет, но и много предавания в родния ефир вече са на подобна тема. Увеличават се и филмите с кулинарни сюжети. Заради засиления интерес екип на Българската академия на науките решава да насочи вниманието към нашата родна кухня.  

„Ако се опитваме да правим добър туризъм, най-добрият начин, най-добрата визитна картичка е чрез храната. Вкусовите усещания винаги вървят редом с визуалните. По отношение на българската национална кухня, колкото и условно да е това понятие, ние определено сме в дълг. Именно поради тази причина решихме да направим Интерактивната кулинарна карта. Тя е преди всичко езикова, диалектна карта, защото на нея може да се види и чуе на автентичния диалект на съответния район как се приготвя съответното традиционно ястие за него. Обединили сме две в едно – език и кулинария“, обясни ръководителят на проекта проф. д-р Ана Кочева, езиковед и ръководител на Секцията за българска диалектология и лингвистична география в Института за български език при БАН.

Обикаляйки в различните краища на страната, екипът открива някои интересни обичаи. „В района на Велико Търново ни приготвиха традиционния за региона дулагач. Това е вид баница, а баниците са 30 всъщност по цялата българска езикова територия. Като разновидности и начини на приготвяне – дърпани, теглени, месени, всевъзможни и с различен пълнеж. Въпросният дулагач ни го приготвиха в един сахан. Много държаха да се похвалят с него, който те притежават, който е приготвен преди повече от 100 години от ръцете на Рачо Казанджията, който всъщност е бащата на Петко Славейков“, раказа проф. Кочева.

Оказва се, че докато ние не обръщаме внимание на традиционните ни ястия, то другите страни около нас не спят. Проф. Кочева посочи, че румънците са регистрирали като свой собствен продукт – добруджанската баница.

По проекта, екипът на БАН е направил проучвания в района на Странджа, Поморие, Несебър и Еркеч. Оказва се, че на традиционната трапеза на българина, рибата е по-скоро деликатес, отколкото ежедневна храна.

Интересно е, че районът на разпространение на зелника, тръгва от Странджа и завършва в Корчанско, Албания. „Много интересен беше странджанският гювеч, който ни направиха в керамичен съд и ни показаха технологията“, допълни проф. Кочева.

Един от най-архаичните български говори е този в Еркеч. „Самите еркечани имат самочувствието и според някои историци съвсем основателно, че са наследници на Аспаруховите прабългари. Еркеч, което днес се нарича Козичино е неправилно преведено, защото тогава, когато са извършили преименуването, най-вероятно са изходили от етимологията еркек - козел. Всъщност еркеч не означава козел, а е свързано с този огромен защитен вал – Еркесия, с който Първото българско царство се е отбранявало от Византия“, разказа проф. Кочева. Като специфично ястие за региона са булгурения зелник и десерта крушим булгур. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

15 нови младежи са включени в менторската програма "Скритите таланти на България"

Операция „Плюшено мече“ и тази година продължава да реализира менторската си програма в подкрепа на даровити младежи в неравностойно положение. Те са лишени от родителска грижа или живеещи в рискова среда. Програмата предоставя достъп до уроци, курсове, ментор, психологическа подкрепа, материали, пособия, екипировка, участия в различни..

публикувано на 06.10.24 в 17:30

Кампанията "От мама за мама" зарадва с дарения десетки семейства в неравностойно положение

Кампания "От Мама за мама" за поредна година реализираха две бургазлийки с големи сърца – Кристина Иванова и Теодора Златева. Те организират и провеждат специализираното търговско изложение за бебешки стоки и продукти "Бебе Зона" в Бургас. Част от него е и дарителската кампания за вещи и консумативи, които предоставят безвъзмездно..

публикувано на 06.10.24 в 17:00

Цветан Панайотов - майсторът на бижута от анодиран алуминий

Цветан Панайотов е интересен творец, професионален лютиер, открил удоволствието да пресъздава и въплъщава със забележителна изтънченост и съвършенство инструменталната форма в бижута. Те се отличават със съвременен дизайн, изчистена линия и перфекционизъм. Панайотов е завършил училище по приложни изкуства, специалност „Дърворезба”. По-късно..

публикувано на 06.10.24 в 13:00

Красив графит преобрази фасадата на още една сграда в Бургас

Сдружение „Посока Бургас“ и графити артистът Esteo за трети път обединиха усилията си за облагородяване на градската среда в Бургас. Този път фасадата зад спирка „Гладстон“ на бул. "Сан Стефано" е преобразена с ново цветно изображение.   „Проектът е част от инициативата „Изкуство за изкуството“, която цели не само да разкраси обществените..

публикувано на 06.10.24 в 11:00

Над 200 възстановчици и стотици гости на средновековния събор в Сливен

Осмият средновековен събор „Помни славата“ в Сливен събра над 200 възстановчици и стотици гости от страната и чужбина.  Атрактивното събитие се провежда на крепостта „Туида“ и ще продължи и утре. Откриването бе съпроводено с грандиозни сценични изяви на група „Freija“, изпълнителката DJ Monitta и артистите от огнено и светлинно шоу „Палячи“...

публикувано на 05.10.24 в 15:38

В крепостта "Туида" започва съборът "Помни славата"

Осмият тридневен средновековен събор „Помни славата“ започва днес в крепостта „Туида“ в Сливен. Фестивалните дни ще бъдат наситени с много демонстрации на средновековни битки, конна езда, оръжие, бит и храни.  В първият фестивален ден основно вниманието ще бъде насочено към младите хора, каза управителят на крепостния комплекс Мая Иванова. „На..

публикувано на 04.10.24 в 12:28

Кашпи с фрази на известни бургазлии са разположени из морския град

Върху 24 кашпи, които са по проект GoGreenRoutes, в който Община Бургас е партньор, финансиран от програма HORIZON 2020 са поставени табели с вдъхновяващи фрази на известни наши съграждани.  Инициативата е на Клуба на философите в Бургас. Визията на табелите е създадена от творците на Филиала на НХА в морския град.  На всяка табела има философски..

публикувано на 04.10.24 в 09:35