Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява цените на хранителните стоки на едро в България, тази седмица пада с 1,62 на сто на сто до 2,347 пункта. От началото на годината показателят се е повишил с 2,98 на сто (от 2,316 пункта), предаде БТА.
Базовото ниво на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г. Последните две седмици обаче ИТЦ пада общо с 2,60 на сто.
Оранжерийните домати поскъпват с 4,6 на сто и се продават по 4,11 лева за килограм. Цената на оранжерийните краставици се понижава с 16,1 процента и те се купуват по 3,23 лева за килограм. Червените чушки отстъпват с 0,7 на сто до 4,12 лева за килограм в края на седмицата.
Картофите се продават по 1,31 лева за килограм, а цената на морковите скача с 6,8 процента до 1,58 лева за килограм. При зелето има поскъпване с 9,3 на сто и то се купува по 1,29 лева за килограм.
Ябълките от внос се продават по 1,70 лева за килограм. Лимоните поевтиняват с 0,4 на сто до 2,30 лева за килограм. Ягодите поевтиняват с 1,1 на сто до 6,25 лева за килограм. Бананите свалят цената си с 0,7 процента до 2,99 лева за килограм.
Кравето сирене поевтинява с 0,6 на сто и се търгува по 11,28 лева за килограм, а кашкавалът тип "Витоша" се купува с 1,8 на сто по-евтино - по 17,29 лева за килограм.
Олиото поевтинява с 2,1 на сто и се продава по 3,29 лева за литър в края на седмицата.
Пакетче краве масло от 125 грама поевтинява с 0,8 на сто и се търгува по 2,59 лева. Пилешкото месо поевтинява с 1,5 на сто до 6,06 лева за килограм. Захарта отстъпва с 1,6 на сто и се продава по 2,46 лева за килограм в края на седмицата.
Брашно тип "500" понижава цената си с 4,3 на сто до 1,32 лева за килограм.
Оризът спада с 6,7 на сто и се купува по 2,94 лева за килограм.
Яйцата (размер М) се продават по 0,38 лева за брой на едро.
За 13-а поредна година Бургас е домакин на Фестивал на виното, който се провежда в Международния конгресен център. Той ще продължи до неделя включително. Фестивалът предлага над 400 вида вино и спиртни напитки за дегустация и продажба, директно от производителите. За първи път събитието се провежда под патронажа на президента Румен Радев. 5..
Извършва се планов ремонт на пътя за село Кости. Започна планираният по бюджет за 2025-та година и заложен в управленската програма ремонт на пътя за село Кости. Ще бъдат преасфалтирани участъци с нарушена настилка. На следващ етап ще бъдат запълнени и банкети в някои участъци. Призоваваме шофьорите да бъдат внимателни - ремонтираните..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически гаранционен фонд. Целта на фонда е да се гарантират правата на потребителите и националното законодателство да се хармонизира с Директивата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги...
В разгара на летния сезон отново се обръща внимание на сигурността по родните плажове. Созополския плаж "Хармани" попада в черния списък на рисковите места за къпане. Въпреки това броят на летовниците не намалява. „Плажът Хармани, като цяло, е доста опасен. Води се от трите най-тежки плажове за охраняване на българското Черноморие.“, заяви пред БНР..
Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското пространство. Новите правила, приети на 15 юли, ще позволят поетапно издаване на многократни визи с по-дълъг срок на валидност за турски граждани с установена история на редовни и..
Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните, отчитат земеделските стопани. Над 600 кг от декар е средният добив при пшеницата, като най-висок е в община Ямбол - близо 650 кг от декар. При ечемика средните добиви са около 580 кг от..
Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..
За 13-а поредна година Бургас е домакин на Фестивал на виното, който се провежда в Международния конгресен център. Той ще продължи до неделя..
В разгара на летния сезон отново се обръща внимание на сигурността по родните плажове. Созополския плаж "Хармани" попада в черния списък на рисковите места..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически..