Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

4 900 000 туристи чакат по Българското Черноморие

2
Снимка: Даниела Костадинова

4 900 000 туристи се очакват това лято по Българското Черноморие. Това каза в началото на туристическия сезон в Приморско служебният министър на туризма Илин Димитров. Той и неговият колега министърът на здравеопазването Асен Меджидиев откриха филиал на Спешната помощ в града. В церемонията се включи областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова.

От 5 до 7% ръст на туристите в сравнение с рекордната 2019-а година се очакват този сезон. Няма да има повишение на цените на чадърите и шезлонгите, заяви министър Димитров. 

След 15 години чакане в Приморско най-после има филиал на Спешната помощ. Само преди седмица спешни екипи започнаха работа и в Созопол. Две линейки ще бъдат осигурени за Приморско, съобщи министър Меджидиев.

В Деня на светите братя Кирил и Методий Приморско чества празник на града.


Първите туристи пристигат в курортите още тази седмица, а местни хотелиери отчитат ръст на резервациите както на традиционните за региона туристи от Централна Европа, така и на българи, съобщи кметът Димитър Германов:

“След проведени разговори с концесионерите и наемателите на плажовете в Община Приморско имаме уверението им, че цените на шезлонгите и чадърите ще останат без увеличение спрямо миналата година."

Инфраструктурни подобрения, брегоукрепване в Китен, ремонти на улици, подмяна на осветление, озеленяване и обособяване на още над 200 паркоместа в курортите на общината ще осигурят по-добри условия за туристите, добави Германов. 

От този сезон Приморско посреща летовниците и с нова арт атракция – светещи стенописи с площ от 120 кв. м, разположени по протежението на крайбрежната алея в града. Те са дело на младата художничка Цвети Асенова и изобразяват над 100 морски обитатели – от познати черноморски видове като лефер, барбун и попче, през любимите на децата делфини, косатки, октоподи и морски костенурки. Чрез LED осветление със сменящи се цветове флуоресцентни бои  “оживяват” със създаването на 3D-eфект на морските дълбини. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Област Бургас е на 8-мо място по БВП на човек от населението през 2023

Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..

публикувано на 17.02.25 в 17:30

Няма да има преосмисляне на ДДС-то за ресторантьорите

Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..

обновено на 17.02.25 в 16:45

Втори бойкот срещу търговските вериги на 20 февруари

Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..

публикувано на 17.02.25 в 13:00

Габриела Руменова: Намаляването на количеството в опаковките заблуждава потребителите

Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..

публикувано на 16.02.25 в 08:16
Теменужка Петкова

Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота

С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..

публикувано на 15.02.25 в 12:56
Министър-председателят Росен Желязков

Извънредно съвещание на правителството заради цените на хранителните стоки (ОБНОВЕНА)

Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..

обновено на 15.02.25 в 12:36

Бургазлии: Между съмнения за картел и скептицизъм относно бойкота на големите вериги

Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни.  Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..

публикувано на 13.02.25 в 17:20