Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започнаха подводните археологически проучвания край остров "Св. Кирик"

Това е втората година от тригодишния проект, който се осъществява в пристанището на Созопол

8
Снимка: Център по подводна археология - Созопол

Екипът на Център за подводна археология (ЦПА) откри археологическият сезон с подводните археологически проучвания в акваторията на остров "Св. св. Кирик и Юлита" в началото на месец май. Това е втората година от тригодишния проект, който Центърът изпълнява по договор с Министерство на културата.

Пристанище Созопол е многослоен археологически обект с пристанищни материали от историческите периоди и залети от морето праисторически селища от ранната бронзова и къснохалколитна епохи. То е добило днешния си облик след реализацията на няколко големи строителни проекта през ХХ век.



При построяването на т.н. Рибарско училище (между 1925 г. и 1930 г.) и изграждането на кейовете на остров Св. св. Кирик и Юлита е извършено мащабно драгиране. Събран е богат археологически материал от различни епохи - Бронзова епоха, Античност, Средновековие. През 80-те години на ХХ век при изграждане на „Новото рибарско пристанище“ Созопол отново са открити праисторически материали и за първи път са разпознати такива от късния халколит.

В периода 1987 – 1988 г. и 1990 и 1994 са проведени подводни археологически разкопки на селище от финала на Каменно-медната (началото на ІV хил. пр. Хр.) и селище от Бронзовата епоха (началото на ІІІ хил. пр. Хр.).



През 2020 г. бяха извършени спасителни проучвания в акваторията на пристанището по договор с Община Созопол, която изпълни проект за разширение на рибарското пристанище. С откровена изненада тогава екипът на ЦПА се натъкна на цял недрагиран участък, където беше разкрита непокътната стратиграфия на пристанищна акумулация от архаичния период до средновековието.

Проучванията, започнали през изминалата 2022 г., които сега се подновяват, са част от стъпките по работата на Министерство на културата за превръщане на острова в световен център на изкуствата и национален морски музей. Археологическите разкопки се провеждат в сектори непосредствено до бреговете на острова и целят разкриването на още данни за историята на Аполония и праисторическите селища.



Пристанище Созопол е един от най-емблематичните и важни подводни археологически обекти в България. То е жив обект, който изпълнява съвременните си функции, но едновременно с това застрашава изключителните културни ценности, които е съхранило. Резултатите от 2020 г. показват, че в него все още има зони, които не са драгирани и в които има запазени богати материали. Те имат много висок археологически потенциал, който е важно да бъде идентифициран.

По време на теренната работа ЦПА включи първия участник в Школа по подводна археология, която е организирана по проект с финансиране на НФК „Програма за възстановяване и развитие на държавни, регионални и общински културни институти 22“. Живко Паянев е един от петимата студенти по археология, които през този археологически сезон ще бъдат обучени на теренна работа под вода с най-съвременна водолазна екипировка, закупена с финансиране по същия проект, уточняват от Центъра за подводна археология.


По публикацията работи: Стефка Бакърджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът на зелениката ще бъде само ден, откриват го утре

Заради дъжда откриването на Фестивала на зелениката се отлага за утре, съобщават организаторите от ПП"Странджа".Това ще стане в   Българи  в 10.00 ч.  на площада в селото. И двата предложени маршрута ще се състоят. Това е 21-во издание на фестивала.  Основните организатори на събитието освен парка, тази година са община Царево и  "Зелени..

публикувано на 10.05.25 в 08:44

Рибена чорба, паеля и пица с октопод изкушиха бургазлии за летния Никулден /СНИМКИ/

Летният Никулден събра стотици бургазлии на площад "Тройката", където топ кулинари предлагаха ароматна рибена чорба, миди по островитянски, паеля и пица с октопод. Празникът по случай небесния покровител - св. Николай Чудотворец се организира за втора поредна година в морския град. Той  с тържествествена Света литургия в бургаските храмове, а..

публикувано на 09.05.25 в 13:45

Рибена чорба, пица с морски дарове и концерт на Орлин Горанов за Летния Никулден

Летен Никулден за втора поредна година ще се проведе в Бургас. Празникът ще започне в 9 часа с тържествена литургия във всички храмове в града и ще продължи с кулинарни демонстрации и концерт на пл. "Тройката".  Топ готвачи ще приготвят специално за летния Никулден топ кулинари а роматна рибена чорба, миди по островитянски, паеля и..

публикувано на 09.05.25 в 08:20

Реставраторът на радио апарати Тома Шопов се включва в изложба на БНР Бургас

Изложба по повод 13 години БНР Бургас ще представи старинни и редки радио апарати.  Те са събирани и реставрирани от Тома Шопов с години. Експозицията ще бъде подредена в Ателие R в края на месеца. Днес е и Международен ден на радиото и телевизията. Именно на тази дата през 1895 година инж. Александър Попов представя уред за безжично предаване и..

публикувано на 07.05.25 в 08:30

Ясни са финалистите по Хайдушката пътека в Карандила

И тази година не бе свалена границата от под един час в изкачването по Хайдушката пътека с 43-литров мях с вино при мъжете  и чувал с 25 килограма брашно при жените. Това обяви организаторът на станалите традиционни за Сливен на празника Гергьовден „Хайдушки игри“ Стефан Стефанов.  Предизвикателството по стръмната „Хайдушка пътека“ приеха 11 мъже и 6..

публикувано на 06.05.25 в 13:05

Тракийски съкровища, ревю с автентични носии и метеорити в Нощта на музеите в Бургас

За 20 – та поредна година Регионалният исторически музей в Бургас ще се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите на 17 май (събота). Всички събития в програмата са с вход свободен от 18.00 до 00.00 ч. В Археологическия музей (бул. Алеко Богориди № 21) от 18 часа ще бъдат открити 3 гостуващи изложби. Първата е „Златната маска и..

публикувано на 05.05.25 в 14:36

Пол и Реми Хогард посветиха скулптура на съоснователя на Червения кръст

Творците Пол и Реми Хогард изработиха на бургаския плаж пясъчна скулптура в чест на Анри Дюнан - съосновател на Червения кръст.  Поводът е предстоящият му рожден ден на 8 май (роден 8 май 1828 г. – 30 октомври 1910 г.).  Скулптурата е поръчана от младежкия отдел на Червения кръст в Бургас. Анри Дюнан е швейцарски хуманист, бизнесмен и социален..

публикувано на 05.05.25 в 11:00