Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Геотермалната енергия като начин за отопление и охлаждане на сгради

Снимка: wirestock on Freepik


Геотермалната енергия може да се използва като алтернативен начин за отопление и охлаждане на сгради. „Това е източник, който е възобновяем, с нулев въглероден отпечатък. Това е нещо, на което България е много богата дори имаме находища на геотермална енергия, топли минерални води с температура дори 150 градуса, така че България е една от страните, които са облагодетелствани в Европа. Други такава са Турция, Франция. Всъщност това е бъдещето. С тази енергийна криза, която се случва в момента, която ескалира особено с войната в Украйна, най-сигурният и най-евтин начин да се ползва енергия, това е от местни източници“, обясни Мариана Итева, регионален директор индустриално развитие за Централна и Източна Европа във френската компания „Веолия“. 

Тя поясни, че веднъж след като се направи сондажът за геотермалната енергия, този източник изисква съвсем малка поддръжка. Предварително обаче са необходими много големи инвестиции, които са свързани с проучванията за подходящите находища. До първия тестови сондаж те могат да достигнат до 1 млн. евро. „Това е най-рисковата част докато се установи какъв е дебитът, каква е температурата и дали може да се ползва дългосрочно“, поясни Итева. Тя допълни, че във Франция има правителствена политика за създаването на фондове, за стимулиране на такива проучвания. „В България няма такава практика и цялото финансиране трябва да бъде за сметка на предприемача – било Община или частен предприемач. Затова ние сме обсъждали, включително с Министерството на енергетиката, френския опит, за това как може да се ускори този процес. Едно от предложенията, които дадохме, на база опита на Франция, е да се създадат такива фондове“, допълни Итева.

Тя посочи, че районът на Бургас е добре проучен от гледна точка на подобни находища и има потенциал за развитие. „Включително във Франция имаме проекти, в които и морската вода може да се използва. Тя има постоянна температура и дори през зимата. Може да се използва за отопление на сгради, включително на жилищни сгради“, посочи експертът.

Този метод е по-ефективен, от гледна точна на финансови разходи и експлоатация, ако се използва при няколко сгради, които са свързани по между си, т.нар. „умни сгради“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас е спирка от Националното роуд шоу "Пътят към твоя успех"

Бургас днес е втората спирка от националното роудшоу “Пътят към твоя успех” на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии. В рамките събитието представители на учебни заведения се срещат с мениджъри в сферата на аутсорсинг и технологичната индустрия. Инициативата се провежда за трети път. Събитието започна с кръгла маса с..

обновено на 24.04.24 в 15:19

Кметове и институции на среща за готовността за летния сезон

Новият областен управител на Бургас проф. Мария Нейкова се срещна с кметовете на общини и председателите на общинските съвети в област Бургас. На срещата присъстваха и директорите на териториалните дирекции на МВР, РЗИ и Областна дирекция по безопасност на храните. Подготовка за летен сезон 2024, организация на изборите за евродепутати и народни..

публикувано на 23.04.24 в 17:00

Трима инвеститори с интерес към Бургас (ОБНОВЕНА)

Общинският съвет в Бургас определи представител на Общото събрание на акционерите на Индустриалния и логистичен парк в Бургас. Това ще е общинският съветник Тодор Йосифов. Докладната записка беше изтеглена в началото на сесията по молба на кмета Димитър Николов. Като мотив той посочи, че се касае  за стартирането на три инвестиции на територията..

обновено на 23.04.24 в 15:40

Археологическите разкопки може да забавят проекта за автогара в Созопол

Средновековен некропол откриха при разкопки на мястото на бъдещата автогара в Созопол в началото на април. Обектът се намира в местността „Провлак“ между стария и новия град. Именно добрата локация е причина мястото да бъде избрано за изграждането на автогара. Проектът обаче се отлагаше от около две години, заради съгласувателната процедура с..

публикувано на 22.04.24 в 12:27

С писма и обаждане по телефона, НАП напомня за декларирането на доходите

НАП изпраща имейли или се обажда по телефона на физическите лица, за които има информация, че през 2023 година са получили хонорари, земеделски субсидии, суми от наложени платежи от продажби в Интернет и др., като им напомня, че трябва да декларират и платят данъка върху доходите от тези дейности в срок до 30 април. Данните са вписани в предварително..

публикувано на 22.04.24 в 11:57

Обсъдиха решения за облекчаване наемането на работници от трети страни

Министърът на туризма Евтим Милошев проведе работна среща с Изпълнителния директор на Агенцията по заетостта г-н Смилен Вълов, Старши комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция „Миграция“ в МВР, експерти от Държавна агенция национална сигурност, Министерство на външните работи, Министерство на вътрешните работи и Агенцията по заетостта,..

публикувано на 20.04.24 в 12:00

До 30 април превозвачите могат да подават заявленията за изплащане на държавна помощ

До 30 април превозвачите могат да подават заявленията за изплащане на държавната помощ в подкрепа на разходите за стабилизиране на транспортния отрасъл. Документите могат да се внасят в деловодството на Агенция „Пътна инфраструктура“ и  в офисите на областните пътни управления, Националното тол управление, както и електронно чрез системата за сигурно..

публикувано на 20.04.24 в 11:00