Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Геотермалната енергия като начин за отопление и охлаждане на сгради

Снимка: wirestock on Freepik


Геотермалната енергия може да се използва като алтернативен начин за отопление и охлаждане на сгради. „Това е източник, който е възобновяем, с нулев въглероден отпечатък. Това е нещо, на което България е много богата дори имаме находища на геотермална енергия, топли минерални води с температура дори 150 градуса, така че България е една от страните, които са облагодетелствани в Европа. Други такава са Турция, Франция. Всъщност това е бъдещето. С тази енергийна криза, която се случва в момента, която ескалира особено с войната в Украйна, най-сигурният и най-евтин начин да се ползва енергия, това е от местни източници“, обясни Мариана Итева, регионален директор индустриално развитие за Централна и Източна Европа във френската компания „Веолия“. 

Тя поясни, че веднъж след като се направи сондажът за геотермалната енергия, този източник изисква съвсем малка поддръжка. Предварително обаче са необходими много големи инвестиции, които са свързани с проучванията за подходящите находища. До първия тестови сондаж те могат да достигнат до 1 млн. евро. „Това е най-рисковата част докато се установи какъв е дебитът, каква е температурата и дали може да се ползва дългосрочно“, поясни Итева. Тя допълни, че във Франция има правителствена политика за създаването на фондове, за стимулиране на такива проучвания. „В България няма такава практика и цялото финансиране трябва да бъде за сметка на предприемача – било Община или частен предприемач. Затова ние сме обсъждали, включително с Министерството на енергетиката, френския опит, за това как може да се ускори този процес. Едно от предложенията, които дадохме, на база опита на Франция, е да се създадат такива фондове“, допълни Итева.

Тя посочи, че районът на Бургас е добре проучен от гледна точка на подобни находища и има потенциал за развитие. „Включително във Франция имаме проекти, в които и морската вода може да се използва. Тя има постоянна температура и дори през зимата. Може да се използва за отопление на сгради, включително на жилищни сгради“, посочи експертът.

Този метод е по-ефективен, от гледна точна на финансови разходи и експлоатация, ако се използва при няколко сгради, които са свързани по между си, т.нар. „умни сгради“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Как да купим кола от друга държава?

Закупуването на кола от друга държава е процес, който изисква внимание към детайлите, познаване на процедурите и време. Но какво ще кажете, ако доверите всичко това на професионалисти? Компании, специализирани във вноса на автомобили, могат да ви осигурят не само спокойствие, но и гаранция за успешна сделка. Защо да изберете фирма за внос на коли?..

публикувано на 24.01.25 в 11:44
НАП в Бургас

До 31 януари самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си

До 31 януари самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си. Те задължително се осигуряват във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване, а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”, съобщиха от НАП. Самоосигуряващите се лица, които изберат да внасят осигурителни вноски и във фонд..

публикувано на 24.01.25 в 11:32

От първи февруари "Бургасбус" ще осигури повече автобуси в пиковите часове

В края на миналата година ученици участваха в заседание на общинската комисия по транспорт в Бургас и поставиха конкретен проблем за решаване от администрацията-препълнените автобуси в пиковите часове. Тогава управителят на общинската фирма инж. Петко Драгнев обясни, че една от причините да не се пускат повече автобуси е липсата на шофьори...

публикувано на 24.01.25 в 09:00

Протестиращи в Сливен: Ще обжалваме решението за "Сините камъни"

Междуведомствена комисия, свикана от Регионалната инспекция по околната среда и водите -  Стара Загора прие предложението за изваждане на 12 декара, прилежащи площи към бившия Алпийски дом в Сливен, от Природен парк „Сините камъни“. Решението бе взето със седем гласа „за“ и два „против“. То ще бъде изпратено до министъра на околната среда водите, а..

публикувано на 24.01.25 в 07:41

Компенсации за бизнеса за скъпия ток до края на март

Бизнесът и останалите небитови абонати ще получават компенсации за скъпия ток до края на март. При борсова цена над 180 лева за мегаватчас разликата ще бъде изцяло компенсирана, реши правителството, което по този начин одобри обещаната на работодателите и на синдикатите програма. Министърът на енергетиката Жечо Станков коментира, че така..

публикувано на 23.01.25 в 14:29

Импровизиран ски/зимен базар тази неделя в комплекс „Ченгене скеле“

Импровизиран ски/зимен базар ще се проведе тази неделя в Бургас. Той ще се случи в паркинг зоната към к ултурно-туристическия комплекс „Ченгене скеле“.  Негови организатори са дамите от Coworking Family Burgas. Акцент на събитието ще бъде размяната на детски зимни дрехи, ски екипировка, ски, шейни, кънки и сноуборд принадлежности, ски оборудване,..

публикувано на 23.01.25 в 14:00

Котел ще впечатлява испански туристи с традиции, история и красива природа

Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите испански туроператори – „Mapa Tours“. Той е част от бранд, който е един от най-силните на латиноамериканския пазар. Партньор за осъществяването на идеята е Асоциация „Рафаел-инфо, култура и туризъм“...

публикувано на 23.01.25 в 10:30