Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Геотермалната енергия като начин за отопление и охлаждане на сгради

Снимка: wirestock on Freepik


Геотермалната енергия може да се използва като алтернативен начин за отопление и охлаждане на сгради. „Това е източник, който е възобновяем, с нулев въглероден отпечатък. Това е нещо, на което България е много богата дори имаме находища на геотермална енергия, топли минерални води с температура дори 150 градуса, така че България е една от страните, които са облагодетелствани в Европа. Други такава са Турция, Франция. Всъщност това е бъдещето. С тази енергийна криза, която се случва в момента, която ескалира особено с войната в Украйна, най-сигурният и най-евтин начин да се ползва енергия, това е от местни източници“, обясни Мариана Итева, регионален директор индустриално развитие за Централна и Източна Европа във френската компания „Веолия“. 

Тя поясни, че веднъж след като се направи сондажът за геотермалната енергия, този източник изисква съвсем малка поддръжка. Предварително обаче са необходими много големи инвестиции, които са свързани с проучванията за подходящите находища. До първия тестови сондаж те могат да достигнат до 1 млн. евро. „Това е най-рисковата част докато се установи какъв е дебитът, каква е температурата и дали може да се ползва дългосрочно“, поясни Итева. Тя допълни, че във Франция има правителствена политика за създаването на фондове, за стимулиране на такива проучвания. „В България няма такава практика и цялото финансиране трябва да бъде за сметка на предприемача – било Община или частен предприемач. Затова ние сме обсъждали, включително с Министерството на енергетиката, френския опит, за това как може да се ускори този процес. Едно от предложенията, които дадохме, на база опита на Франция, е да се създадат такива фондове“, допълни Итева.

Тя посочи, че районът на Бургас е добре проучен от гледна точка на подобни находища и има потенциал за развитие. „Включително във Франция имаме проекти, в които и морската вода може да се използва. Тя има постоянна температура и дори през зимата. Може да се използва за отопление на сгради, включително на жилищни сгради“, посочи експертът.

Този метод е по-ефективен, от гледна точна на финансови разходи и експлоатация, ако се използва при няколко сгради, които са свързани по между си, т.нар. „умни сгради“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Локман Хакан Теджар

Опазването на морските треви във фокуса на семинар в Бургас

Мониторниг на плажни ивици в граничните на Черно море страни ще бъде извършен по трансграничен проект. От българска страна той се изпълнява от „Бургаската Регионална Туристическа Асоциация“ в партньорство с организации от Турция, Украйна и Молдова. Основната цел на проекта е запазване на морската растителност в Черно море.    Разпространението,..

публикувано на 08.05.25 в 14:31

РИОСВ и Община Поморие с извънредна проверка на поморийските плажове

Извънредна проверка на поморийските плажове е извършена на 7 май в 16.00 часа от РИОСВ и отдел УТООС към Община Поморие, съобщават от администрацията.  Обходът е обхванал плаж „Поморийска пясъчна коса“, плаж пред „Гардения Бийч Палас“ и Южен плаж в участъка около улица „Чайка“. На плаж „Поморийска пясъчна коса“ е установено наличие на единично..

публикувано на 08.05.25 в 13:39

Царево е домакин на международен архитектурен пленер

Община Царево е домакин на архитектурен пленер,  на 9 май от 15:30 часа в местното читалище, в който ще бъдат представени разработки на идейни архитектурни проекти.  Някои от задачите, които си е поставила администрацията са: - Разработка на градска мобилност и виждане за реставрация и функция на стария дървен склад на пристанище Царево; - Концепция..

публикувано на 08.05.25 в 09:29

Областният управител Владимир Крумов поиска достъп до системите за сателитно наблюдение на морето и предоставяне на данни за морската повърхност

Областният управител Владимир Крумов поиска достъп до системите за сателитно наблюдение на морето от Морска администрация и ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, както и ежедневно предоставяне на данни за морската повърхност. Искането е с цел прецизно проследяване на екологичната обстановка в региона. Аргументът на Крумов е, че по този начин ще се осигури още..

публикувано на 07.05.25 в 17:09

Георги Тръпков: Очакваме повече българи и по-малко чужденци това лято

Повече българи и по-малко чужденци очакват хотелиерите през новия туристически сезон по Южното Черноморие. Чуждите туристи ще са главно от страните от бившия соц лагер, коментира хотелиерът от Поморие Георги Тръпков. Неговата прогноза за лято 2025 г.: "Предварителните записвания са много сходни с миналогодишните. Тотално загубихме, според мен..

обновено на 06.05.25 в 11:47

Мазутни петна и на Каваци

БНР Бургас подаде сигнал до РИОСВ за мазута на плажа на Каваци.

обновено на 05.05.25 в 14:19

Забрана за строителство в Созопол и околните курорти влиза в сила от 15 май

Предстои спиране на извършването на строително монтажни дейности в Созопол и  ваканционно селище "Дюни", считано от 15 май до 1 октомври тази година. Това е посочено в заповед на кмета Тихомир Янакиев издадена на 30 април. В забраната са включени и вътрешни довършителни дейности.  В срок до 23 май трябва да се извърши ограждане и..

публикувано на 05.05.25 в 12:19