Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Миди на тенекия ще опитат посетителите на остров Света Анастасия днес

| обновено на 10.06.23 в 07:10

Миди на тенекия ще опитат посетителите на остров Света Анастасия днес. Събитието е част от Мидения уикенд, който организира Община Бургас. С него се слага началото на активния сезон за туристическата дестинация, обясни управителят на острова Павлин Димитров:

"В зоната на ресторанта на острова, нашият готвач ще приготви и миди по бургаски т.е. обичаните миди с ориз. Това ще стане в голям съд пред всички, като кулинарно шоу за гостите ще е .

Ще има и допълнителни курсове до Острова. В 10 сутринта той вече е пълен. В 10:30 часа ще тръгне още един, в 13:00,15:00 и 17:00 часа."

В съботния ден ще се състои и сватба на Острова, за пръв път ритуалът ще води Павлин Димитров, който официално  е оторизиран от кмета Димитър Николов.



Класическия вкус на мидите предпочита и Стоян Димитров, председател на СНЦ"Приятели на морето". И тази година сдружението се включва в уикенда с вадене на миди и с почистване на морското дъно. Очакват се 20 души да участват в еко акцията. Освен бургазлии, ще се гмурнат и хора от София, Пловдив и Варна, обясни Димитров. Според него морето около Острова е по-чисто, отколкото територията около Моста.Това показват инициативите на  "Приятели на морето", чиито членове три пъти в годината чистят и на двете места:

"Благодарение на нашите усилия отпадъците стават все по-малко, но винаги ги има. Затова не е излишна една такава инициатива."

Димитров обясни, че като цяло отпадъците, които намират са по-малко спрямо предходни години. Идеята за чистенето е още от 2015 година, подчерта той, и е на Диян Георгиев. Освен бутилки, чашки от кафе и други предмети от пластмаса, хората са намирали пистолет, колело, гуми и други странни предмети.

Днес професионалният фотограф Алия Казанджиева ще очаква всички желаещи да запечатат своето приключение на любимата дестинация. Освен заснемане с фотографска техника от най-висок клас, в услугата е включено и преобразяване в ролята на пирати с нови, оригинални костюми. Атракцията е подходяща както за деца, така и за възрастни с приключенски дух, които искат да се потопят в атмосферата на острова и да усетят неговата магия.

Туристите ще могат да получат своите готови кадри, докато са още на остров Света Анастасия, в рамките на своя престой от 2 часа. Кадрите се печатат на място на фотографски принтер, на висококачествена фотографска хартия.

Днес на острова ще се проведе и инициативата "Чистото Черно море“, в която ще се включат водолазите от клуб "Приятели на морето" – Бургас“ В този ден се открива и плажното барче, а за доброто настроение на гостите ще се погрижат Николай и Илиян - акустично! И тъй като този ден е част от Мидения уикенд, гостите на Света Анастасия ще могат да опитат безплатно прясно изпечени миди на тенекия - една от запазените марки на Острова.



По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Обзор преговарят със собственици на земи за изграждане на буферни паркинги

Обзор посрещна първите туристи. Част от тях са настанени в хотели, а други са в къщи за гости, обясни кметът Христо Янев. Заетостта все още е частична. Градът е подготвен за предстоящия летен сезон. Отворени са всички обекти.  Четирите плажа под концесия са почистени, а един от тях - Обзор -Централен, получи тази година "Син флаг." Това е оценка за..

публикувано на 12.06.25 в 14:14

Бургас се включва в кампанията „Климатичните курорти на България“

Община Бургас официално се присъедини към Националната кампания „Климатичните курорти на България“, организирана от Българската асоциация за климатолечение и здравен туризъм. Инициативата цели да информира обществеността и местната власт за значението на статута „климатичен курорт“ и да популяризира България като дестинация за климатолечение и здравен..

публикувано на 12.06.25 в 12:00

Започва прибирането на зърнената реколта в Ямболско

Започва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област. Традиционно зажънването на ечемика е в община Тунджа, която разполага с близо1 млн. декара обработваема земя.  Очакванията на от региона  са за по- ниски добиви в сравнение с миналата година, както при зърнените, така и при техническите култури. Като основни причини се посочват падналите..

публикувано на 12.06.25 в 07:35

Синята зона влиза в сила в Поморие от 16 юни

Юридическите казуси относно платеното преференциално паркиране в Поморие са приключили в полза на общината. Така новите промени в Наредба № 23 са вече в сила, съобщи кметът Иван Алексиев. Информация за паркоместата  и разпределението им започва от 16 юни, обясни кметът Иван Алексиев днес по време на изявление в YouTube канала си: "Надявам се..

публикувано на 11.06.25 в 18:13
Румен Драганов

Турист №1 на България е българският турист, чакаме ръст и на чужди летовници

Ръст на чуждите летовници у нас и над 25 млн. пътувания на българи в България очакваме у нас по данни на Института за анализи и прогнози в туризма. В интервю за БНР Бургас председателят му проф. Румен Драганов посочи, че въвеждането на еврото няма да доведе до затруднения в бранша. "Турист №1 на България е българският турист. Тази година..

обновено на 11.06.25 в 14:14
„Зажънване“, архив

Утре започва жътвената кампания в община Тунджа

В масивите на село Търнава, община Тунджа, ще се проведе утре (12 юни) официалното откриване на тазгодишната жътвена кампания с традиционния обичай „Зажънване“.  Началото ще бъде дадено в 11 часа.  Организатори на събитието са община Тунджа и  „Пеликан Агро“.

публикувано на 11.06.25 в 09:30

Над 15 млрд. лева икономически ефект от дейността на модерната търговия през 2024 година

Съвкупният ефект от компаниите в сферата на модерната търговия в България е достигнал 15,5 млрд. лева за икономиката през 2024 година. Това сочат данни от проучване на Института за пазарна икономика (ИПИ) за ролята и социално-икономическия принос на сектора в страната. То е направено по искане на Сдружението за модерна търговия (СМТ)...

публикувано на 10.06.25 в 08:15