Руслана Бояджиева има имот в село Баня и случайно попада на обявата за този терен. Това, което й прави най-силно впечатление в нея е, че теренът се намира в близост до гори от Натура 2000. "Горе-долу го локализирах в Кадастралната карта. Това, което намерих там е, че става въпрос за два имота. Като единият е държавна частна собственост в община Несебър, землището на село Емона, местността Кокопера. Другият е с вид собственост частна, урбанизирана, с площ 19 дка. Това, което ме наведе на мисълта, че е същият имот, който се продава, е, че сборът на тези два имот прави точно 41 дка", обясни тя.
Руслана Бояджиева допълни, че има много лично отношение към тази местност. "Още когато бях малка, със семейството ми много често къмпингувахме на Иракли и сме били по цели месеци на палатки там. Имам добри спомени от детството си, свързани с местността. Лично за мен презастрояването на Черно море е недопустимо", каза тя.
Според Спас Узунов от Българската фондация „Биоразнообразие“ казусът провокира много въпроси. Той посочва, че така представена обявата наистина създава впечатление, че включва собствен плаж. Според българското законодателство обаче това е невъзможно. "И по Конституция морските плажове са изключителна държавна собственост, така че частен имот не би могъл да включва такава територия. По отношение на това, че се продава имот, това си е съвсем в реда на нещата. По-скоро трябва да обърнем внимание на това, че единият от продаваните имоти е частна държавна собственост. Въпросът е защо, по какви причини, на кого и по каква процедура държавата продава този имот? Няма ли други възможности за неговото използване? Какво е неговото предназначение? Как частна фирма продава държавен имот? Защо държавата е възложила точно на тази фирма да прави това, ако го е възложила държавата?", коментира Узунов.
Бъдещият собственик на подобен терен трябва да знае, че парцелът е съпътстван с определени ограничения, тъй като попада в Натура 2000, а част от него се намира и в Зона А по смисъла на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Там се намира и един малък плаж, който не влиза в имота, но пък е ограден напълно от него. "При хипотезата, че този имот се продава за строителство, защото така е описано в обявата, ще доведе до тотална изолация плажа и невъзможност на всеки гражданин като съсобственик на този плаж да го използва. Ние не можем да бъдем ограничавани в ползването на собственост, която е обществена, с обществена функция", допълни Спас Узунов.
От БНР- Бургас изпратихме въпроси за изясняване на казуса до компетентните институции.
От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително. Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..
В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...
Летище Бургас очаква ръст от 12% на пътникопотока през 2025 г., а в летищна инфраструктура от 2006 година до сега са инвестирани 221 млн. лева, съобщиха от "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт", концесионер на аеропорта. Допълнителни 100 милиона лева ще бъдат инвестирани до края на 2026 г. Основната част от тази сума е предназначена за цялостна..
Очаква се ръст на туристите от Дания през сезон 2025, като само от Копенхаген до летище Бургас са планирани 179 полета, а от Билунд – 116. Това стана ясно по време на среща между кмета Димитър Николов и посланика на Дания Флеминг Стендер. Посланикът е бил впечатлен от разширената веломрежа в града и прояви интерес към мерките за климат и чистота...
КНСБ настоява да бъдат увеличат с 15% заплатите в 7-8 сектора, които синдикатът определя като рискови. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първият в страната синдикален клуб за срещи и консултации. Според Димитров са нужни между 150 и 200..
Министърът на туризма Мирослав Боршош обсъди с президента на Световния съвет за пътуване и туризъм Джулия Симпсън възможностите за стратегическо партньорство и съвместни инициативи за развитие на сектора у нас. Акцент в разговора беше организирането на международен инвестиционен форум, посветен на медицинския, СПА и уелнес туризъм. По думите на..
Между 600 и 800 лв.на декар са загубите на зeмeделските производители заради измръзналите овощни насаждения в Югоизточна България. Това каза Живка Грозева от Асоциацията на овощарите в България. Над 100 са засегнатите стопани от общините Бургас, Карнобат, Айтос, Руен и районите около Сливен и Ямбол. За 1- ви път от 25 години овощните градини в..
Летище Бургас очаква ръст от 12% на пътникопотока през 2025 г., а в летищна инфраструктура от 2006 година до сега са инвестирани 221 млн. лева, съобщиха..
От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни..
В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще протестират срещу..