Руслана Бояджиева има имот в село Баня и случайно попада на обявата за този терен. Това, което й прави най-силно впечатление в нея е, че теренът се намира в близост до гори от Натура 2000. "Горе-долу го локализирах в Кадастралната карта. Това, което намерих там е, че става въпрос за два имота. Като единият е държавна частна собственост в община Несебър, землището на село Емона, местността Кокопера. Другият е с вид собственост частна, урбанизирана, с площ 19 дка. Това, което ме наведе на мисълта, че е същият имот, който се продава, е, че сборът на тези два имот прави точно 41 дка", обясни тя.
Руслана Бояджиева допълни, че има много лично отношение към тази местност. "Още когато бях малка, със семейството ми много често къмпингувахме на Иракли и сме били по цели месеци на палатки там. Имам добри спомени от детството си, свързани с местността. Лично за мен презастрояването на Черно море е недопустимо", каза тя.
Според Спас Узунов от Българската фондация „Биоразнообразие“ казусът провокира много въпроси. Той посочва, че така представена обявата наистина създава впечатление, че включва собствен плаж. Според българското законодателство обаче това е невъзможно. "И по Конституция морските плажове са изключителна държавна собственост, така че частен имот не би могъл да включва такава територия. По отношение на това, че се продава имот, това си е съвсем в реда на нещата. По-скоро трябва да обърнем внимание на това, че единият от продаваните имоти е частна държавна собственост. Въпросът е защо, по какви причини, на кого и по каква процедура държавата продава този имот? Няма ли други възможности за неговото използване? Какво е неговото предназначение? Как частна фирма продава държавен имот? Защо държавата е възложила точно на тази фирма да прави това, ако го е възложила държавата?", коментира Узунов.
Бъдещият собственик на подобен терен трябва да знае, че парцелът е съпътстван с определени ограничения, тъй като попада в Натура 2000, а част от него се намира и в Зона А по смисъла на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Там се намира и един малък плаж, който не влиза в имота, но пък е ограден напълно от него. "При хипотезата, че този имот се продава за строителство, защото така е описано в обявата, ще доведе до тотална изолация плажа и невъзможност на всеки гражданин като съсобственик на този плаж да го използва. Ние не можем да бъдем ограничавани в ползването на собственост, която е обществена, с обществена функция", допълни Спас Узунов.
От БНР- Бургас изпратихме въпроси за изясняване на казуса до компетентните институции.
Извършва се планов ремонт на пътя за село Кости. Започна планираният по бюджет за 2025-та година и заложен в управленската програма ремонт на пътя за село Кости. Ще бъдат преасфалтирани участъци с нарушена настилка. На следващ етап ще бъдат запълнени и банкети в някои участъци. Призоваваме шофьорите да бъдат внимателни - ремонтираните..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически гаранционен фонд. Целта на фонда е да се гарантират правата на потребителите и националното законодателство да се хармонизира с Директивата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги...
В разгара на летния сезон отново се обръща внимание на сигурността по родните плажове. Созополския плаж "Хармани" попада в черния списък на рисковите места за къпане. Въпреки това броят на летовниците не намалява. „Плажът Хармани, като цяло, е доста опасен. Води се от трите най-тежки плажове за охраняване на българското Черноморие.“, заяви пред БНР..
Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското пространство. Новите правила, приети на 15 юли, ще позволят поетапно издаване на многократни визи с по-дълъг срок на валидност за турски граждани с установена история на редовни и..
Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните, отчитат земеделските стопани. Над 600 кг от декар е средният добив при пшеницата, като най-висок е в община Ямбол - близо 650 кг от декар. При ечемика средните добиви са около 580 кг от..
Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..
Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните,..
Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически..